Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Am o Vectra B si din unele motive am ajung sa scot pompa de benzina. Sa ajungi la pompa trebuie sa scoti un capac de protectie de plastic si apoi ajungi la pompa respectiva. Problema este ca in zona unde este prinsa pompa am vazut ca a inceput sa rugineasca. Este destul de greu de ajuns si in nici un caz nu pot curata manua, cu smirghel sau alte chestii.

Exista o alta metoda prin care pot opri ruginirea sa nu se intinda mai departe?

Mersi,
Cristi
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai acces cu un tub de spray o rezolvi onorabil si de durata.
Cauta in magazine spray cu zinc pentru caroserie dupa care ca sa "sigilezi" problema acoper-o si cu un spray acrilic.

Totusi inainte de acoperire ar fi fost binevenita o curatare mecanica a zonei.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mersi mult de tot.

Problema cu curatarea mecanica este ca nu am cum sa ajung ... este loc cat sa bagi o surubelnita pe sub ea. Cred ca rugina este de fapt pe suportul de rezervor sau ceva de genul ... Si cu sprayul ... o sa dau cu nemiluita, banuiesc ca nu face rau daca dau si pe vopsea sau alte metale din jur, iar estetic este cam imposibil de vazut Smile
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa dai rezervorul jos ( nu este foarte dificil) si atunci o sa ai destul spatiu sa faci un lucru de calitate. Parca exista mai demult la magazine o solutie pentru inlaturarea ruginii, nu mai stiu exact cum se numea, deruginol sau feruginol, ceva de genu asta. Bafta
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. este produsul de la SONAX . se numeste in germana , fiindca este un produs inca german ROS-UMWANDLER&GRUNDIERUNG adica pe romaneste: indepartarea ruginei si grunduire. produsul se da ( cu pensula) direct pe suprafata atacata de rugina fara alta operatie prealabila de indepartare a ruginei .are in compozitie substante care neutralizeaza rugina si ramine si un grund peste suprafata. il gasesti la magazinul de vopsele de pe str. Viitor colt cu Stefan cel Mare . bafta.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Din experienta va spun ca daca nu indepartezi mecanic rugina nu faci nimic cu tot felul de solutii. Dupa un timp rugina oricum apare.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca vreti sa nu mai reapara rugina , curatati locul cu pricina bine dupa care cositoriti partea respectiva . garantat rugina nu o sa apara.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:Buna,

Am o Vectra B si .....am vazut ca a inceput sa rugineasca. Este destul de greu de ajuns si in nici un caz nu pot curata manual, cu smirghel sau alte chestii.

Exista o alta metoda prin care pot opri ruginirea sa nu se intinda mai departe?

Mersi,
Cristi

Salutare!
Pentru problema ta daca ai spus ca estetic nu se vede, iar locul este destul de stramt, te statuiesc sa cumperi de la Hornbach o cutie de vopsea tip lovitura de ciocan.Apoi cu o pensula subtire se rezolva f usor.Avantajul este ca poti aplica vopseaua direct pe rugina. Scrie si pe cutie. Este vopseaua recomandata pt garduri si porti din fier forjat. Daca mai am o cutie , caci am vopsit gardul iti fac o poza ca sa poti vedea. Laughing
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. cum ti-am spus am cumparat si am folosit solutia recomandata la caroserie (exterior si la vedere) si a iesit exceptional.se intinde asa frumos de zici ca o suge rugina. cred ca este cea mai buna solutie.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Unde este magazinul? Str Viitor? localizeaza mai precis zona te rog. In alta ordine de idei stii cumva daca pot gasi si vaselina cuprata (Cu) acolo?
  • oKrime

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sal ! Din cauza pietricelelor am niste puncte sarite de vopsea in locul lor a aparut RUGINA Sad cum scap de ea ? Multumesc ! Respect!
  • tatajean

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am achizitionat o vectra B din '96 si am rigina destul de multa pe arcade aripi spate...stie cineva cam cat mar ajunge.va multumesc mult Laughing
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Acum am B2 dar inainte am avut si B1. Sunt curios daca aveti rugina la partea fixa a inchiderii usilor spate, cele de pe caroseroe. :La mine la ambele este la fel. Oare de ce apare rugina in zona accea si ceva solutii de remediere.
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
acolo apare pentru ca in interior este un fel de burete izolator fonic banuiesc si tine umezeala. daca desfaci mecanismul de rulare a centurii din spate ai acces destul de strans la locul acela si din spate.Dupa curatate tratare si vopsire eu asi recomanda sa se dea cu teroson parca asa ii zice e un material izolant se aplica cu pensula si tine umezeala deoparte
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR