Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa achizitionez un aparat de diagnosticat si nu stiu care ar fi mai bun!Suma in care trebuie sa ma incadrez este de 1200 E!
Am gasit un aparat PicoScope si vreau sa aflu niste pareri de la voi!As prefera un aparat care include cat mai multe functii!
http://www.picoauto.com/diagnostic-kits.html
Acesta este aparatul!Ce credeti?Merita banii sau nu?
Multumesc!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce ai tu acolo este un osciloscop cu 4 canale si ceva soft, departe de o solutie de diagnoza. Grafice face si opelscan pe 4 canale printre altele plus ca e mult mai ieftin chiar si in varianta originala.
Deci uita.
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Atunci ce imi recomandati?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Depinde ce vrei sa faci si la ce modele Opel, citeste https://www.clubopel.com/vie...ighlight=diagnoza
Skip ads

  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu il cumpar numai pentru OPEL!Vreau ceva care paote fi folosit la mai toate masinile!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca omul are service si este interesat de o interfata multimarca, in cazul asta am vazut delphi destul de acceptabila. Nu stiu exact pretul.
Daca vrea monomarca, cel mai sigur ar fi opcom, vagcom, ddt 2008, bmwcarsoft, mercedes carsoft, planet/lexia, etc.
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa-l achizitionez cu scopul deschiderii unui service auto!Intai am nevoie de aparatura,scule,etc...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In cazul asta mai bine interfete separate dar oameni care stiu sa faca treaba cu ele. Serios iti spun, multe service-uri au nu mai stiu eu ce tester si aia sunt cu pluta complet la interpretare. Trebuie sa stii sa "citesti" ca ala nu e pentru maimute, schimba aia si apasa butonul balans pina la nivelul dorit.
Un service se face in primul rind cu oameni competenti si pe rindul 2 scule. Un "competent" are meserie, scule si diagnoza, tu trebuie sa-i oferi restul....
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut, dar am vazut foarte putin, delphi mi se pare o interfata multimarca reusita. A vazut-o cu soft in romana. Insa inca nu stiu de unde si cum se poate achizitiona. Pentru un service mai micut, este mai mult decat ti-ai putea dori.

Pentru a-ti deschide un service profesional multimarca in ziua de astazi, investitia va fi destul de mare. Culmea la noi in tara: Cu cat investitia este mai mare, cu atat mecanicii sunt mai batuti in cap si pe deasupra neseriosi(generalizez).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
al3xisos a scris:Vreau sa-l achizitionez cu scopul deschiderii unui service auto! Intai am nevoie de aparatura,scule,etc...

Dupa ce ai scris pe forum tu ai bani de aruncat sau vrea unul sa te suga. Oricare vrea sa deschida un service are nevoie de cunostinte in domeniu chiar daca isi mai prinde degetele. Investitia pe citeva marci sau operatiuni depeseste lejer si minim 20,000euro fara constructie, nu uita ca totul se face cu acte si aprobari de la RAR...alti bani si alta distractie.
Nu pune botic la "hai sa te fac partener" ca tu vei fi vaca de muls pentru ei....ei cistiga si tu investesti...
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Stiu, sunt constient de acest lucru!momentan sunt in anul 4 de facultate la Inginerie ,dupa care ma inscriu la TCM la Brasov pentru a fi apt pentru conducerea unui service!Sunt constient de sumele exorbitante care trebuie investite intr-un service,dar daca iti place ceea ce faci o sa fie totul bine!
Nu sunt DELOC deacord cu "hai sa fim parteneri" deoarece MEREU intre 2 oameni vor exista altercatii mai ales cand vine vorba de bani!
M-am uitat si la BOSCH KTS200(pentru inceput)!
Din cate am inteles eu aparatele astea au erori!Este vorba de aparat sau de felul in care este utilizat?
Multumesc anticipat!
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Off toppic:
Si eu sunt cam in situatia ta(anul 4 la autovehicule rutiere cu ganduri la un service personal), dar eu am luat lucrurile altfel.Incerc sa lucrez o vreme pentru alcineva icercand sa capat experienta in domeniul asta.Am facut un an de internship la reprezentanta BMW si de cateva luni cu ajutorul unei cunostinte care are service lucrez in particular,adica imi duc clientii mei la service-ul lui care are tote sculele necesare,mecanici cu experienta care ma pot sfatui cand nu ma descurc si pentru asta ii dau 50% din manoperea si din vara incerc sa ma angajez undeva.cred ca asta e solutia cea mai buna ca sa te protejezi impotriva eventualelor tepe si oricum e mai bine sa inveti si sa faci greseli pe banii altora decat pe ai tai si dupa 2-3 ani de experienta in care ti-ai format o clientela si ai cunostinte solide in domeniu treci pe cont propriu.
On topic:
Eu folosesc Bosch kts 570 si mi se pare destul de bun,inca nu am intalnit masina sa n-o recunoasca.Adevarul e ca eu il folosec mai mult pentru functiile de baza(citire memorie de erori,citire valori reale,actionare diferite componente,etc) la chestiile mai avansate inca mai am de invatat.
Aici poti vedea niste preturi informantive pentru dotarea unui service:
http://totaltrading.ro/index.php?nav=
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un baiat cu picioarele pe pamint lkn Laughing
Invata de la el cum se face si mai lasa testerele...KTS570 este bun dar la multe chestii e nulitate absoluta, crede ca stiu ce vorbesc.
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu ti-am zis:eu il folosec la chestii elementare la avansate nu ma bag pentru ca nu stiu inca(incerc sa aflu unde as putea face niste cursuri de specilalizare)
tu ce ai recomanada in zona 2500-3000 de euro?
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
bosh kts e bun pentru sters erori,exemplu am scanat un mercedes cu bosh kts pe cutia automata si mi-a dat o eroare "senzor turatie" atat mai mult te baga in ceatza ,am scanat cu clona dupa scula de service mercedes si mi-a dat mura in gura adica senzorul de turatie de pe cutie e desincronizat fata de cel de la volanta.Sa faci un service multimarca e mai complicat,marea majoritate se bazeaza pe o marca sau un grup de marci ,la capitolul scule se gasesc si solutii mai ieftine daca cauti atent.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
kts-ul e bunicel la multimarca.un avantaj e ca vine impreuna cu esi(tronic) tot de la bosch.program de service gen autodata dar mult mai mare si complex.

totusi cea mai buna solutie sunt interfetele monomarca.dar cum a spus is dan, daca nu ai oameni sa stie sa le foloseasca sunt egale cu 0
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Un tester multimarca destul de complex este X-431.
Nu ai nevoie de laptop, face grafice, teste actuatori, etc.
Ar mai fi ActiaMultiDi@g, destul de OK asemanator cu KTS, dar numai la forma nu si la software.
Chestia tine tot de bani.
Un KTS 550 costa aprox. 2500 euro
Un X431 costa aprox. 2000 euro
Actia costa aprox. 1500 euro.
Acum depinde de tine ce doresti, ce bani ai sa investesti, etc.
PS: Preturile de mai sus sunt aproximaive
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
intrebam doar informativ,kts-ul e cumarat de doar 4 luni deci inca mai are de lucru sa-si scoata banii,nu se pune problema de schimbare inca.oricum intr-un service mic in general se folosesc numai functiile de baza.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR