Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu e asa simplu. O sa faca iar probleme.
Am trimis un pm.
Skip ads

  • Cosmin coco

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Prima data trebuia curatat tabloul de sigurante de sub capota UEC.90% din cazuri acolo este.iar daca mai face la fel inseamna ca este de la pedala de acceleratie.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
deayydea a scris: Se aprinde in bord motor cheoe si esp dupa care nu se mai accelereaza
Calculatorul iti poate spune ce te intereseaza,trebuie doar comunicat cu acesta... Din dorinta de a repara,babeste,pe bijbiite,poti avea surprize nedorite.Nu vreau sa te descurajez,dorinta mea este sa te avertizez...!
  • Dany Astra H 2006

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2016

  • Mesaj Privat
140 000km se pare ca este un numar problematic la astra h. Am avut si eu aceleasi erori cand am bagat-o pe tester P1120 si P1122. Mai intai s-a aprins martor motor plus esp. Daca intri pe www.ecu.ro ai sa gasesti ce inseamna fiecare eroare in parte sau o poti baga pe tester si vezi acolo. Ideea este ca P1120 se refera la faptul ca pedala nu mai este citita de calculator iar P1122 la faptul ca exista un voltaj mic intre pedala si calculator. Mi s-a intamplat destul de des sa apara aceste erori iar in prima faza, dupa cum spune multa lume e pedala in sine; ok am schimbat-o si acelasi drac. Dupa o zi de mers fara probleme imi apar iar aceste erori. Am dus pedala inapoi si citind aici pe forum unde un coleg spune ca a fost la un service si i-a curatat nu stiu ce mufa si gata, am procedat si eu la curatarea de mufe, care mai exact este problematica nu stiu sa va zic insa va pot spune ca am luat aproximativ fiecare mufa in parte: am scos-o , i-am dat cu spray si i-am apropiat pinii intre ei cu ceva ascutit. Mai exact am umblat la: mufa X1 aflata in prag , partea stanga langa maneta de deschis capota, apoi mufele de la ECU, aflate in aripa stanga sub far( aici ce-i drept m-am chinuit putin sa le scot iar la pini nu am umblat pt ca sunt f sensibili, doar am dat cu spray- wd40; foarte prost amplasat ECU, pamant si nisip grupa mare ce-i acolo); o alta mufa, de fapt mai multe, sunt cele de la panoul de siguranta ; se scoate tot panoul si acolo veti da peste mufele x1, x2 si x3.
Inainte de toate mufele astea am umblat la mufa pedalei, curatat cu spray, apropiat pinii insa niciun efect mergeam cativa km si iar erore, deci as putea sa exclud ca aceasta mufa sa fie problema, plus si pedala in sine nu e problema pt ca am scos-o, am desfacut-o am curatat-o cu spirt pe acea placa de grafit si tot niciun rezultat, plus ca v-am zis ca am pus si o alta pedala si aceleasi erori mi-au aparut a doau zi. Am 400 de km facuti cu ea de cand i-am curatat mufele de la ecu, mufa x1 si cele de la panoul de siguranta si momentan nu am nicio eroare, merge struna. Tin sa va mentionez ca am fost placat de la Galati la Ctza si pe la Viziru am ramas in camp fara pedala, norocul meu ca am pilot automat si am mers doar din pilot.
Sper ca v-am fost de folos cu datele astea si sa scapati de probleme in fata blocului asa cum am facut eu.
P.S. nu uitati sa scoateti bornele de la baterie cand incepeti operatiunea curatare mufe. Se poate strica calculatorul din cate am inteles.
Salutari si spor la curatat.
Skip ads

  • deayydea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Multumesc dar am rezolvat problema. Se pare ca o simpla curatare nu rezolva problema, ceea ce s-a si intamplat, dupa ce am curatat tot ce a fost de curatat tot am intampinat aceeas problema. In schimb am rezolvat problema cu napcorimarius. Am facut de atunci in jur de 1000 de km fara probleme. Pt al contacta datii msg privat , el va va explica ce trebuie sa faceti.
  • Dany Astra H 2006

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles deayydea. Pana acum eu nu am avut probleme si sper sa nu mai am, insa daca vor reaparea il voi contacta pe napcorimarius in privat.
Ms de info.
Zi buna!
  • deayydea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nici o prb. La multi km inainte Smile
  • constantinmarian

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
buna seara!pentru cei care stiu mai bine cu ce se maninca aceasta problema,rog a pune rezolvarea.este intradevar un forum unde ne ajutam unii pe altii.din auzite,problema pare a fi mai complexa.ceva punti de facut prin modulul uec.stima!sper ca nu am deranjat cu ce am postat.seara buna!
Skip ads

  • deayydea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna
Nu stiu exact ce trebuie fact de aceea spun sa il contactati pe [editat]
  • constantinmarian

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
ms frumos de raspuns.oricum nu pot ajunge cu masina la domnul marius.distanta este prea mare si imi face din 10 in 10 min figura,iar platforma....nici vorba.inca odata iti multumesc pentru promtitudine.zi placuta
  • deayydea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu trebuie dusa masina . De aceea spun sa il contactati. Si mie la fel imi facea nici eu nu am dus masina
  • constantinmarian

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2009 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Oricum multumesc pt informatii.poate îmi lasi un nr de tel in privat sa te întreb cate ceva.multumesc încã odata.zi frumoasa!
Skip ads

  • victor27

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Dany Astra H 2006 E ok daca te pricepi si ai curatat atatea pentru numai doua erori..in general e senzorul de la pedala...si poti face testul pedala...nu trebuie sa pui neaparat testerul pe masina... sper sa nu mai ai aceasta problema si drumuri cat mai lungi si fara probleme.
  • Dany Astra H 2006

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ms dl Victor. Stii vba aia, nevoia te invata:-))) Sincer sa fiu la asta m-am gandit si eu insa ti-am zis, am schimbat pedala si mi-a facut la fel. Am facut si testul cu pedalele, stiu despre el insa am pe cineva care are tester. Ideea este ca de cand i-am curatat ce i-am curatat plus apropierea pinilor am 1500 de km fara nicio problema.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bafta si norocul isi au rol bine definit in viata...,ce te faci cind te parasesc si trebuie sa gindesti(munca nefiind suficienta),in ideea de a rezolva problema...?! Spun aceasta deoarece ai rezolvat o problema,nestiind cauza si localizarea defectului...
  • balacy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Și eu am aceiași problema cu accelerația și sta blocatã la 1300 de rotații și sunt hotãrât sã o duc la reprezentanta ca nu e de joaca pentru ca aici deja este o problemã și numai cei de la opel stiu
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca cei de la Opel stiu ?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
balacy a scris: sunt hotãrât sã o duc la reprezentanta... și numai cei de la opel stiu
E bine...,ar fi fost trist sa o duci la reprezentanta Opel,daca aveai dubii si retineri in ceea ce priveste profesionalismul meseriasilor! Pina la proba contrarie,considera-i...OK! Sunt curios care va fi rezultatul...!
  • balacy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Am avut și problema cu admisia de nu mai trãgea mașina și sunt mulțumit acum chiar trage se simte cei 150 de cai putere dar acum dezamãgit ca mã lãsat accelerația cu esp abia aștept sã o repar și sunt tare curios ce mai intervine ca trebuie sã plec 2000 de km și chiar nu am chef de alte erori
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
fa-ti
Asistenþã Rutierã Opel
eu de cand am jaful am si cardul., daca voi pleca cu ea in concediua mai adaug Asistenta rutiera de la Groupama
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR