Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut! am o problema cu un dvd-rw LG... l-am luat de anul trecut si de la inceput nu a scris dvd-uri pe calculatorul meu... am fost cu el in service dar mi-au spus ca nu are nimic si au facut o proba si a scris un dvd... l-am pus pe alt calculator si a mers... la mine nu vrea deloc... citeste cd-uri, dvd-uri si scrie cd-uri. cei de la turbozone (ca de acolo l-am luat) nu au stiut ce sa-mi zica... voi ce parere aveti? stiti ce as putea face?
calculatorul meu are cam 5 ani... AMD Athlon xp 2000+, 1,67 GHz, 768 MB RAM, iar placa de baza e model VT8366-8233 (Via Motherboards)
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1. ce soft folosesti pentru scriere ? (Nero? care?)
2. ce fel de DVD-uri suporta ca si blank-uri (+, -, sau ambele)?
3. Sistemul tau e foarte bun - nu e de la el (cu siguranta).

bafta
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dvd-rw LG H58N http://www.ultrapro.ro/prod...-bare-bulk-black/

folosesc NERO 6...
ca sa va explic mai bine ce se intampla: dau burn, afiseaza timpul de cateva minute, incepe sa scrie si la 5-6% indicatorul nu mai creste... timpul se termina si nu se mai intampla nimic... l-am lasat si o noapte intreaga sa vad ce se intampla si nimic... trebuie sa dau eu stop si cand scot dvd-ul se observa ca acesta e scris cativa mm... si am stricat peste 10 dvd-uri punand mai multe versiuni de xp, de nero, si o alta magistrala ce duce la dvd (recomandare de la turbozone)...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi sa fie singur pe cablu IDE
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
master pe cablu ide in a doaua mufa de pe placa.
vezi jumper.
schimba cablu ide sa nu fie de acolo.am patit si eu sa nu vada hardul cateodata de la cablu ide.
cablul daca are 2 mufe ide pui dvd pe mufa din capat.
bafta!
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa fie singur pe banda IDE si din jumper il pui SLAVE.
Poti incerca si din BIOS sa verifici,dar nu prea cred....din moment de iti citeste dvd-uri,ar trebui sa si scrie.
  • danker1988

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut patit aceiasi chestie tot cu un LG: scria pana la 16% si de acolo nu mergea mai departe; si pe alte calculatoare le scria complet. Problema a fost ca aveam ceva troieni sau spyware...nu mai stiu exact. Scaneaza hardul cu un antivirus bun (ex. nod32) si scapa de virusi si o sa iti mearga sigur. Eu asta am facut si merge perfect acum.
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma uit pe la jumperi... nu e problema de virusi pt ca am incercat si imediat dupa ce am instalat windows-ul si degeaba... ms de ajutor... poate rezolv asa...
  • Ioan S.

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bughy a scris:salut! am o problema cu un dvd-rw LG... l-am luat de anul trecut si de la inceput nu a scris dvd-uri pe calculatorul meu... am fost cu el in service dar mi-au spus ca nu are nimic si au facut o proba si a scris un dvd... l-am pus pe alt calculator si a mers... la mine nu vrea deloc... citeste cd-uri, dvd-uri si scrie cd-uri. cei de la turbozone (ca de acolo l-am luat) nu au stiut ce sa-mi zica... voi ce parere aveti? stiti ce as putea face?

Vezi sa ai pe hardisk (preferabil pe partitia C) spatiu liber mai mare decit capacitatea unui DVD.
De asemeni vezi ca hardisk-ul sa fie in format NTFS (sa permita crearea de fisiere suficient de mari ... adica mai mari decit capacitatea unui DVD).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Setaea jumperilor se face în funţie de modul de momtare. Indicat este ca dvd-rw să fie master pe ide2 la capătul pamblicii. Dacă este ata 66 sau 100, trebuie şi pamblica specială (parcă 64 de fire). Mai este şi vasianta sata dar acolo cablurile sunt dedicate şi se poate monta doar o unitate pe cablu.
Cât priveşte folosirea Nero, poate părea o tâmpenie ce spun eu, dar trebuie să selectezi că trebuie să scrie dvd şi cd după caz. Dacă îl ai setat impicit pe cd, nu va scrie dvd-uri decât dacă apeşi butonul pentru asta.
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@Ioan S. - nu e problema de spatiu... si e ntfs...

@All Bandi - selectez dvd, stiam asta, ms oricum.

o sa ma joc cu master/slave si cu firele dar intai sa-mi iau dvd-uri ca le-am stricat pe toate Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR