Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut. vreau sa imi aduc in locul corsei care o am o alta corsa din germania.
http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1
de aceasta ar fi vorba.
vreau sa va cer sfaturi in legatura cu pret , cam la ce sa ma uit ca sa-mi dau seama ca este in regula ?!
va multumesc.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ea costa 3000 Eur ... taxa te ajunge tot 3000 ... ce zici ? se merita ?
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
daca revine taxa la valoarea initiala ai de platit 460 euro daca nu cam 1500 (nicidecum 3000) e o mica bestie Laughing
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
putin offtoic .. nu stiu pe ce calculator te-ai uitat tu pentea ... dar iti spun sigur ca are taxa 3000 ... motor de 2000, euro 1 (!) din `94 ...
eu pt un astra G euro 3 din 99 am taxa 2000 euro ... chiar nu-mi dau seama de unde ai scos acei 1500 "nicidecum" 3000
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
un sfat bun: citeste ce scrie la descriere!
uite o traducere aproximativa
"sell corsa gsi 16v to OPELs, converted on 2.0 16v with 2.8 motronic and if head, engine coscast again developed before approx. 1000 km, fiber plastics thread chassis, 8 and 9/14 steffan bcw rims, complete gsi verspoilerung, extended hood with bad view, black headlights, sport steering wheel, engine change with f15 transmission, brakes cadet gsi 16v, brakes in the back again, group of n final pot, m3 mirror, lack: engine, chassis and rims not yet registered, storm damage front seat passenger side (disk and türe zerkratzt, mirrors broken) of pictures follow, more repaired front-harm! 2.gang scratches FIXED PRICE with inserts, spare transmissions thereby, more belt-tautly released, to prepares, "
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
are multe lipsuri (motor, sasiu si roti neinregistrate)... e avariata ... si scumpa...
parerea mea e ca e o mare teapa masina asta ...
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
c20xe din 94 eu stiu ca e euro 2 ( eu am astra din 93 motor de 2000 si am platit 360 euro) in legatura cu dwescrierea masinii nu m-am obosit sa o citesc
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
din 94`...numai 130.000 km?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"umbau" inseamna ca neamtu' si-a montat artizanal un motor de 2000 cmc, probabil de la un Astra, nu stiu cine iti face omologarea unei astfel de masini, NICI MACAR IN GERMANIA, si de altfel tipul nu a obtinut-o (oare de ce? era motorul prins cu scotch pe sasiu?...)
In rest, pretul unei Corsa B "care merita cumparata" incepe pe la 1000Euro si cam pana la 1500.
Cand spun "merita" adica e neruginita si mai poti spera sa faci cu ea cel putin 100k km.
Eu asi ezita insa sa cumpar ligheane bricolate de tinerii nemti in garajul din fundul curtii... Prefer "improvizatiile" firmei...
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Masina nu are motorul, sasiul si jantele omologate, a fost lovita frontal si reparata, treapta 2-a de viteza are probleme (caraie) dar ofera o cutie de rezerva, cine stie in ce conditii este si aia. Pe langa toate astea (destule zic eu), masina a fost batuta de grindina pe partea dreapta, destul de stramba cred din moment ce spune ca oglinda laterala e terminata si sunt urme pe usa si geam, geamul probabil fiind spart. Pozele care sunt prezentate acolo nu arata starea actuala a masinii. Scrie acolo ca urmeaza a fi puse poze cu starea actuala a masinii dar cred ca a vrut sa zica, in cazul in care cineva este interesat o sa prezinte si celelalte poze.
Mai cred ca este o mare tzeapa, un vanzator serios, pe langa telefon isi lasa numele si adresa completa.
  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
renunt la prima. chiar mi se parea cam dubios. va multumesc pt. ajutor.
dar de aceastea 2 ce ziceti ?
http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1
http://suchen.mobile.de/fah...&pageNumber=1
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ambele ... au surprinzator de putini km raportati la varsta masinilor ...
a 2a masina :
Change on 2.0 l 16V C20XE, everything registered, sport chassis, high-grade steel exhaust completely, aluminum wheels powder-coated by the Vectra black, tire 195-45-15, Vectra brake assembly, Camming Home, Zentralverriegelung Weaco, CD radio, F of 16 transmissions, Sachs racing clutch, 85 euros taxes, engine before approx. 5000 km completely outdated uvm… Financing and Inzahlungnahme possible! Mistakes and between advance booking reserve! Gladly more at the telephone: 0162/5301792!

Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
prima suna a tzeapa...
tot pe a doua m-as axa si eu
  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ar mai fi o varianta. eu am momentan o corsa din 99 cu motor de 1.6 16v GSI de 106 cp. nu ar fi mai usor sa caut un motor C20XE si o cutie F20 si sa le pun pe masina mea ?
Am pe cineva intr-un service si a zis ca in cazul in care ma hotarasc sa fac treaba asta ma ajuta pe gratis.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si sistemul de franare pe masura, suspensii la fel, rollcage; iar la itp-uri te duci cu motorul vechi
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca esti pe langa si cu preturile (alea sunt preturi pentru Corsa C, nu pentru corsa B) si cu tehnica (motor de 2000 NU s-a montat niciodata pe Corsa, deci vezi sa nu-l omologhezi matale la Mioritika) si... (scuze...) cu gusturile... iti plac masinile de cocalar nemtesc... Rolling Eyes
Tipul de masini-pupaza drept iesite din filmele cu dealeri din Bronx, pe cat de rapizi pe atata de furiosi au unele particularitati care nu le fac prea atragatoare ca si masini second-hand...
- sunt manarite la greu, cu piese adesea din demolari, de catre mecanici amatori, in general tineri cu bani si cunostiinte putine.
- sunt calarite din greu in cursele de sambata seara, unde aceeasi puberi isi masoara virilitatea si capacitatea de a bea bere cu galeata.
- si nu in ultimul rand, prostul gust al neamtului (pe care cere in plus si o galeata de bani) nu corespunde neaparat cu proproul tau prost gust... Evil or Very Mad
In rest, curaj la adaptarea unui "big block" intr-un Corsa... care cere muuuuuult prea mult efort decat ar fi dispus sa iti ofere pe gratis un prieten, fie el si mecanic la service...
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@sorin666 a pus punctul pe "i". Mai mult de atat nu se poate spune si cam are dreptate.
  • zorro79

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mai bine cauta o Corsa stock... si daca vrei modificari le faci tu acasa. Wink
  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pai am o corsa stok de 106 cp. ce as putea sai fac ?
am gasit kit turbo la 1000 euro, dar ar mai trebui facuta adaptarea pe galeria de evacuare !
sar merita ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In cazul in care intr-adevar doresti o masina mai "puternica" incearca orice model de clasa un pic mai mare decat Corsa la care un motor de 1800->2200 a fost montat in serie. Corsa B nu are o punte fata "adevarata" (cu triunghiuri de suspensie) ci o cinematica simplificata, copiata cel mai probabil de la DKW, copiata la randul ei de Audi 50. (in acest sens, e aproape "geamana" VW Polo de pana in 1994). De aceea astfel de masini "incaseaza" greu puteri mari, cel putin fara "surogaturi" complicate care inlocuiesc pseudo-puntea din fata. Vezi pozele inainte/dupa modificare, sunt de pe un sit VW pe care "ma dau" pentru cealalta masina... Embarassed Piesa confectionata este "triunghiul" rosu, iti trebuie, evident, doua, plus prinderile aferente
La bani putini, Astra f GSi, de ex. la mai multi... orice, depinde de bugetul-plafon.




Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR