Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Costin Marculescu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997 16/16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am luat opel tigra de 5 zile si l-am lovit! Sad Cine ma poate ajuta si pe mine sa gasesc componente mai ieftine :radiator.trager,aripa stanga ,capota,far stanga,ventilator pt radiator.etc ... Nu stiu de unde sa le iau mai ieftine si nu am idee cat m-ar costa toate astea. Multumesc anticipat!
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce tigra, nene ?! Tigra a, tigra b ? Detaliaza, te rog, pentru nu ghiceste nimeni in stele, eventual niste poze ar ajuta enorm .
Informativ, pe mine m-a costat reparatia(schimbat capota, aripa dreapta, aparatoare plastic aripa, bara fata-neoriginala, 1 proiector, 1 far, absorbant bara , traversa mediana, traversa superioara + vopsit-de cacao) , anul trecut in mai app 7000ron .
Bara fata(daca ai nevoie) - mare grija ce cumperi ca eu am luat o pocnitoare( 800ron) ptr ca nu am gasit la dezmembrari si arata fix ca un fund pe masina, materialul din care era confectionata era mult mai dur decat la cea originala, unghiul era mai deschis si prima bara care am cumparat-o au crapat-o cei din service cand au incercat sa o monteze .
1 far (valeo) - in jurul sumei de 350-400ron .
1 proiector - 200-300ron .
1 radiator e vreo 200 si ceva de roni, habar nu am cat e electroventilatorul .

Restul nu mai stiu, posteaza si tu la sectiunea publicitate si vezi ce oferte de pret primesti .
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cozmino, dupa ce ai enumerat acolo, imi fac CASCO cat de repede posibil dupa ce o inmatriculez.
Stii cumva pe la ce societati de asigurare s-ar face casco unei masini de 12 ani? Am inteles ca Omniasig, mai stii si altele?
  • shosetu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
7000ron - in banii astia te duci in DE si iti iei una de rezerva Very Happy
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mi-ai aprins beculetul...asta era concluzia a tot ce am zis .
Daca totalul reparatiilor se invarte in jurul sumei de 2000E poate chiar mai mult nu stiu daca merita sa o faci, vinzi ce poti(sau pastrezi) si iei alta mai ales ca acum taxa de inmatriculare a scazut drastic .
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da-mi un pm sa-ti spun pe unde gasesti un centru de dezmembrari unde are omu 2 tigra;)
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ca sa afle toata lumea, centru de dezmembrari unde se afla 2 tigre se afla undeva pe dreapta cum vii dinspre capatu tramvaiului de la zetari spre luica, a doua strada pe drepta si in capatu strazii dai de un garaj auto pe acolo e si centru ala
  • andreiflorentin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mai sunt acolo tigrele alea?
m-ar interesa o aripa stanga fata...eventual si albastra...
Skip ads

  • Costin Marculescu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997 16/16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am luat toate piesele noi! si cu tot cu manopera ma costat 800 euro
capota 220 ron
parbriz 500 ron
aripa 150 ron
faruri 700 ron
radiator nu mai tin minte
ventilator 400 ron
trager 250 ron
si de restul manopera

In urma acestei probleme am ramas fara aer conditionat (dar il rezolv in primavara)
  • magnifiqo

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut accident si am bulit aman2 radiatoarele,la fel ca tine am ramas fara aer conditionat insa deocamdata banuiecs ca nu ne este necesar Smile)
  • Costin Marculescu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997 16/16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De fapt acum am aer cu conditia sa deschid geamul!DECI E AER CONDITIONAT!
Eu de fapt acum am un alt of care ma omoara !
Am 6 cm grda la sol si cred ca la prima zapada masina mea za fi pe post de plug si am sa dau o mana de ajutor la dezapezire prin bucuresti!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Laughing
Eu cred ca exagerezi putin . Nici macar cu suspensii care coboara 60/60 nu ajungi sa ai o garda de 6cm, care inseamna cam 2 treimi din marimea marimea unui pachet de tigari .

Cu siguranta ai sa transformi masina in plug, era a mea plug si inca mai intra pachetul de tigari intre buza de cauciuc de la bara fata si asflat, deci undeva pe la 11-12cm .
Skip ads

  • Costin Marculescu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997 16/16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Laughing
Eu cred ca exagerezi putin . Nici macar cu suspensii care coboara 60/60 nu ajungi sa ai o garda de 6cm, care inseamna cam 2 treimi din marimea marimea unui pachet de tigari .

Cu siguranta ai sa transformi masina in plug, era a mea plug si inca mai intra pachetul de tigari intre buza de cauciuc de la bara fata si asflat, deci undeva pe la 11-12cm .

Si la mine intra pachetul de tigari dar culcat!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Posibil. Ce suspensii ai ?
Eu nu am vazut pe nicaieri suspensii care sa coboare garda la Tigra atat de mult(exceptand D2, Tein, Spax, dar deja discutam de preturi care depasesc 1.000 de euro) .

In conditiile in care zici ca intra pachetul culcat, cu jante pe 15 anvelopele fata ar trebui sa atinga aripile. Ai problema asta ?
Eu la a mea aveam distanta de la anvelopa(195/50/r15) pana la aripa de vreo 3, 3.5cm , atunci cand aveam viteza si treceam peste o denivelare atingeau aripile.
  • alygames

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
asa de joasa e si la mine, bine din cauza la spoiler ( care nu reusesc sa il vand si cred ca il curand o sa il fac praf in trafic ) + suspensiile sport.

Partea nasoala e ca nu sunt gumele ei originale sunt ceva de genu 195/xx/xx sau 200/xx/xx si are 1 cm distanta pana la aripa si o atinge tot timpul.
  • zegetin1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
scuze ca o sa intreb si eu ca aia mmici si prosti...daca am jante pe 15 pot sa pun orice fel de caucioace dar cu conditia sa fie pe 15?intreb asta deoarece aici vad niste discutii legate un pic de aceasta tema
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am nenorocit pe criminalele astea derumurimaisna..in fata arata ca un plug..+ ca am spart cred si radiatorul pt ca de al un timp nu mai imi baga caldura si am mers o perioada fara apa lucru care a dus la avarierea motorului..imi iesea fum din el...acum nus tiu cand il poornesc are un tacanit ciudata ca si cum ar fii diesel...are cineva habara ce ar putea avea>
  • zegetin1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si al meu are tacanitul asta(+cel de la volan)..si-a aruncat cineva o privire si mi-a spus ca merge in trei.sincer sint atit de comod incit nu am ajuns pe la un prieten care are cheie de bujii ca sa verific daca nu cumva imi fura vreo bujie...si daca asta nu ar da rezultate,mi s-a spus ca e posibil sa fie un injector,dar asta numai la tester vad care nu lucreaza
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
problema e ca la mine s eaude foarte tare..cineva mi-a zis ca de al tacheti dar..
  • zegetin1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
putin probabil..treaba e ca masinutele noastre au ceva ani si acum ne-am trezit ca au probleme..logic si normal,nu toti cei ce-si cumpara o tigra o si ingrijesc..verifica-i si tu bujiile si vezi ce se intimpla..sau daca problema persista si in timpul mersului nu ar strica sa o duci la un test pe injectie si relanti..daca se poate
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR