Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • hcata

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Comanesti/Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Vitezometru functioneaza intermitent uneori se blocheaza la o anumita viteza alteori scade busc cu vreo 20 km/h. Stie cineva care ar putea fi cauza?
Cine genereaza semnalul pentru vitezometru? Exista un senzor s-au este generat de calculator?


Ultima modificare facuta de hcata la Mar 30 Aug, 2005 3:25 pm
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dak ai astra f, foarte probabil ca vitezometrul este mecanic (cu cablu de kilometraj)..acest cabu antreneaza pe de-o parte niste piniooane mici care demultiplica viteza de rotatie a cablului si in cele din urma actioneaza rolele de la kilometraj. in capatul cablului este un disc metalic magnetizat care actioneaza indirect acul vitezometrului: paralel cu discul de pe cablu la o anumita distanta se afla alt disc magnetizat pe al carui ax e legat acul de kilometraj....pt ca acul sa nu se invarteasca, este legat de partea interioara a unui arc spiralat foarte fin (gen firul de par de la ceasurile mecanica, dar ceva mai gros)...propriu zis "rotira" acului de kilometraj se realizeaza prin inductie magnetica, amplitudinea rotatiei fiind reglata printr-un surubel care apropie sau departeaza cele doua discuri magnetizate......
problema ta cred ca vine de la arcul spiralat care s-a "incurcat" datorita uzurii sau...mai probabil in urma unei operatii de "matrasire" a kilometrajului.
solutii? un nou cadran cu ceasuri de bord de la sh sau apuca-te sa-l demontezi pe al tau intr-un weekend dak ai ceva aptitudini de ceasornicar.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Imi cer de pe acum scuze daca s-a mai discutat acest topic,insa nu am gasit date suficiente.De curand am schimbat prima iubire : Vectra A,'90,2.0i GT,cu Vectra B,'97,2.0 X20XEV, si nu imi merge vitezometrul,cruise control,traction control, si nici ABS-ul.La ABS cred ca singura problema este lipsa (e spart) senzorului dreapta fata.Din cate am citit ABS-ul are legatura cu TC-ul,dar vitezometrul si cruise control-ul functioneaza unul fara celalalt? Nu am reusit sa gasesc cablul (stiu ca sunt trei fire) care vine la senzorul de viteza de pe cutia de viteze;stiu ca nu este mecanic pt ca am desfacut bordul.Daca ma puteti ajuta:de unde vine acest cablu electric?Aveti idee cat costa un senzor ABS?Va multumesc!
Am schimbat senzorul ABS si acum functioneaza si ABS-ul si vitezometrul.Dar TC-ul si cruise control-ul nu.Acestea din urma au comanda prin relee?Pt ca m-am uitat in tabloul de sigurante si lipsesc 2 relee.Multam!


Ultima modificare facuta de marius1998 la Mar 06 Nov, 2007 2:33 pm
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
marius1998, toate problemele enumerate de tine ar putea sa ti se traga de la un senzor de ABS pe care ABS ECU il considera defect (poate fi defect, dar ar putea fi si murdar rau). Daca nu gresesc, indicatiile de viteza le da senzorul ABS de pe roata stinga fata. Daca nu merge senzorul ala, nu mai ai informatii de viteza trimise nici spre circuitul vitezometrului, nici spre circuitul de Cruise Control, deci nu-ti va functiona nici el. Daca un senzor de ABS e considerat defect, vor fi dezactivate si ABS si TC. In cel mai rau caz poti avea ABS ECU defect. Cel mai bine este sa mergi la un service si sa faci un diagnostic al ABS-ului si sa postezi codurile de eroare si aici.
Vezi ca e o discutie mare despre ABS aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=16711 . Un tutorial despre reparatia calculatorului de ABS de pe Vectra B gasesti aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19482 . Succes!
Skip ads

  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
murzick iti multumesc mult pt indrumare.Am dat o informatie eronata:este vorba de senzorul ABS stanga fata,nu dreapta,cum am scris eu Idea .Saptamana aceasta il voi schimba si voi vedea rezultatul.Inca o data iti multumesc,si cu aceasta ocazie le multumesc si ii felicit pe cei ce au fondat ClubOpel !
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
la mine tremura vitezometru si cateodata merge fff rar ...aveti idee ce ar putea fi?vectra b din 96
  • cobalt

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal am obs ca uneori acul de la vitezometru sare de la 0 pana la 5 km pe ora, asta am obeservato atunci cand stau pe loc, dar nu o face mereu o face rar si nu am basit nici alte cauze cu care sa asociez treaba asta adica a facut-o si la frig si la cald, motor rece si cald, deci alte elemente ajutatoare nu am, are cineva idee de unde ar putea fi, aa si nici motorul nu isi schimba mersul atunci cand sare acul de unul singur, si nu cred eu ca e de la vibratiile motorului, pt ca vibreaza la fel tot timpul si nu tot timpul sare acul, daca cineva stie catre ce sa imi indrept atentia si ce sa verific astept ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR