Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ClaudiuL

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Azi am fost la un drum mai lung si m-am confruntat cu 2 probleme:
1. Azi urcam o panta si am prins coada. A mers f greu incat din a 2-a i-am dat 1-a. Atunci mi s-a aprins martorul de ESP si tot palpaia, masina nu mai tragea, parca se tura in gol. Cumva cumva am reusit sa ii dau a 2-a si apoi iar a palpait martorul. Nu a durat mult si s-a stins. Apoi masina a mers ca inainte. Intrebarea mea este de ce s-a aprins martorul acela? era o dunga pe sosea cu ceva ulei sau lichid curs, dar cred ca era uscat.
2. Acum problema cea mai grava incepe. Cand pun frana, dar numai cand masina da sa se opreasca, cand ii dau 1-a si pun frana, se aude si se simte o bataie TARE in pedala, numai cand face o cursa completa roata. Eu ma gandesc sa nu fie placutele de frana sau discurile de frana.

Acum cu sfaturi ce sa fac, daca ma puteti ajuta . Va rog frumos.
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sa r putea sa fie ovalizate discurile de frana daca simti bataie in pedala
  • ClaudiuL

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am omis sa zic ca se simte bataia si sunetul in pedala dupa ce s-a intamplat treaba cu ESP`ul. Inainte sa imi palpaie becul de la ESP prindea frana bine si nu se simtea nimic. Dupa ce s-a aprins martorul a aparut problema cu frana.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Claudiu, ai mai condus masina cu ABS? Eu sunt de parere ca s-a cuplat ABS-ul si din cauza asta simteai acea bataie in pedala de frana. Cauta pe forum discutii despre ABS sa te lamuresti.
Referitor la prima problema semnalata, cred ca ai chinuit putin motorul si ca era necesar sa schimbi viteza mai devreme.
Skip ads

  • ClaudiuL

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am mai condus dar acuma de fiecare data cand pun frana se cupleaza ABS`ul si se simte bataia aceea? Pana sa se intample faza cu ESP`ul nu se simtea absolut nimic
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
puneo pe tester si vezi daca ai vreo eroare de la abs ! dupa cum spui tu din acel moment a ramas abs-ul "activat " si intra tot timpul ! posibil problema si de la un senzor de la o roata !
  • ClaudiuL

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De ce cand calc pedala de frana pana in fund si masina da sa se opreasca se aprinde martorul de la frana de mana?(dupa ce iau piciorul se stinge)
  • mihaicristi

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
e posibil ca abs-ul sa fi ramas activat si sa intre in actiune la fiecare apasare de pedala Question
dar faptul ca ti se aprinde si martorul de la frana de mana inseamna ca masina te avertizeaza ca nivelul lichidului de frana este aproape de minim, verifica lichidul de frana si cred ca asa vei rezolva si problema cu senzorul abs care intra mereu.
bafta multa!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR