Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cam cat costa acest spray si unde il putem gasi? La magazinul de piese auto? C-a sa nu mai dau bani la mecanic sa mi-l desfaca, sa-l unga sa-l.......................
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
7-15 lei. Chiar si la supermarket-uri, la raion auto. WD 40. Trebuie sa aiba lipita de spray si o tevusca subtire.
Cred ca se poate folosi si spray contacte electrice
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult ptr sfaturi, maine chiar am drum pe la un supermarket si am sa ma uit si ma uit si de tevusca lipita. mersi inca odata.
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce conductor fratilor? Totul este de la soare, la iarna ia sa vedeti mai frige cheia? Very Happy
Insa cu rasucitul greu al cheii in contact aveti grija astia cu masinile mai vechi de 3-4 ani si state in soare.....ar trebui sa bagati niste vaselina acolo, nu de alta dar eu am patit-o anul trecut la Mamaia, contactul s-a blocat, am incercat si cu cuburi de gheata....rezolvata dupa 3 zile de stat in parcare........se dusese toata vaselina si un catel calcase stramb.....asa ca preventiv datii cu unsoare cand "scartaie"!
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca nu ai WD 40 incearca cu o seringa cu gaz. are aceleasi proprieteti. curata si unge in acelasi timp
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot mai persista problema ...te poti gandi si mai departe! Imobilizerul impreuna cu cipul din cheie poate genera ceva microunde (functionare anormala)...si poate fi o posibilitate de a incalzi cheia excesiv! Sau chiar ceva contacte imperfecte in butucul cheii...curentul ce strabte acesti contacti este destul de marisor ! Daca nu gasesti la raioanele auto spray contact cu ulei, poti incerca si la un magazin de componente electonice! Acolo sigur vei gasi! Bafta!
  • aFront

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2008

  • Mesaj Privat
zeuslove21 a scris:am constatat ca nu mi se deschide portbagajul folosind inchiderea centralizata.


Si cum ai rezolvat problema? Si mie mi se intampla la fel, cheia iese fierbinte din contact, dar m-au linistit amicii vizavi de caldurile astea, insa dupa o zi de stat in soare, am constatat ca nu se mai deschide portbagajul din inchiderea centralizata, iar cheia a inceput sa se roteasca din ce in ce mai greu in contact. Voi pune niste ulei zilele astea, dar ma intereseaza sa aflu rezolvarea problemei cu inchiderea portbagajului. Multumesc!

Respect
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sal
mi sa blocat ieri contactul si am blocat si volanul:D
am dat cu wd-40 dar nimic..nu se mai aude acel trancanit cand scot cheia,totul a inceput acum o saptamana.mentionez ca masina sta la soare..dar acuma e prea tarziu..nu pot sa misc deloc cheia in contactpoate am uns eu prea tarziu!
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca tot lasati masina la soare, puneti si un parasolar pe parbriz.vedeti bine ca sunt probleme daca o lasasti indelung la soare..nu va invatati minte si voi Neutral
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
si la mine e cheia fierbinte cand cand o scot din contact. asta numai vara se intampla. Am avut probleme cand am tinut masina in soare puternic 8 ore s aam surpriza sa nu se mai invarta cheia in contact pur si simplu ziceai ca nu e cheia potrivita..

am bagat WD 40, nimic, l-am sunat pe un amic de la dibas si a venit a rezolvat-o in 5 secunde, mi-a explicat ca la astra G partea mecanica a contactului e din nu stiu ce material care se dilata mult la temperaturi mari si d-aia nu mai mergea. Nu stiu cum a facut, i-a gasit o pozitie pe care o stia el daca lucreaza cu 50 de masini pe zi Smile
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
fratilor, a avut dreptate thrill, luati un tub de spray de contacte electrice (cu tot cu teava rosie) da cateva fasuri chiar daca nu ai probleme majore, da cateve chei si in cateve zile nici nu mai zici ca ai ceva probleme acolo. 1 sprayul de contact si curata si greseaza
2 nu corodeaza metalul si nu arde plasticul
3 curata orice contact acolo unde ajunge, in cazul in care trece de partea mecanica
4 la soare nu se topeste isi mentine fluiditatea
Bafta eu il folosesc la tot ce misca incuietori, balamale gripate contacte electrice de pe cablaje (nu cauzeaza scurt circuite)
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ce e stricat e stricat
azi am reusit sa dau jos contactul la omega!sa nu spun prin ce am trecut..sper sa il repar altfel ma costa o avere!pur si simplu e blocat si sprayurile nu folosesc cand sunt sariti tachetii sau vre-un arc inauntru..ma bucur pt cei ce au reusit sa deblocheze eu unul nu am reusit..doar dupa ce l-am dat jos de pe consola volanului...o adevarata operatie:D..e prins cu niste suruburi rupte ca niste nituri...ma rog..si e tare complicat sa il dai jos tre un electro mecanic bun!
bafta
Skip ads

  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
acelea sunt suruburi fara cap au in schimb fanta ptr surubelnita, iar daca dai mai des cu ceva gresant nu se intampla sa se gripeze cateii, deci bafta
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
INFO
Pentru mecanisme fine de genul broastelor-incuietorilor se recomanda un lubrifiant cu pudra uscata de grafit
Vedeti un exemplu aici: http://www.graphitetrading.co.uk/53028.html
Daca va intereseaza sa cumparati un astfel de lubrifiant, am vazut la MsBricolage (ete ca le-am facut reclama!).
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
este f bun dar e recomandat ptr butucurile folosite, nu ptr cele noi, ptr cele noi le poate gripa, grafitul are un dublu rol de ungere si de slefuire fina
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare lume problema mea e dureroasa rau de tot nu prea se mai invarte cheia in contact, merge f fff greu am dat si cu spray, tot degeaba o trebuii schimbat dak da am o problema tare nashpa, mai aveti vreun sfat?
pot sa-i fac eu ceva. pls un pic de ajutor
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ai folosit WD-40?


- dai cu furtunasul special direct in contact, bagi cheie, invarti de cateva ori,lasi sa actioneze 1-2 ore, apoi mai dai o data si vei vedea ca merge.

Acelasi lucru si la mine, am dat cu WD-40 si gata, merge uns.
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am dat cu niste spray degripant de la selgros nu sh exact cum ii zice, dar e bun pt mai multe kestii, am dat de mai multe ori
o fi mai gros wd40? ai idee unde se gaseste?
merci
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
la orice magazin de piese auto...14 lei tubul ( vezi sa aiba si tevusca subtire atasata de el)
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
merci mult crezi k se remediaza asa k sunt morcovit rau de tot dak se strica trebuie cumva dat cipul jos? asa am inteles de la un prieten
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR