Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • john66

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salutare.sunt mult "fericitul" posesor al unui opel astra f model 1996 turbo diesel cu motor isuzu tip x17dt si am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi utile spre rezolvarea unei probleme foarte ciudate din punctul meu de vedere(tinand cont ca sunt paralel cu mecanica...ceva cunostinte de electrotehnica mai exista:) )...si anume:in momentul cand semnalizez stanga,dreapta sau pun avaria acul turometrului "sare"ca si cum ar fi un VU-metru iar indicatorul de baterie se aprinde mai slab sau mai puternic.daca nu semnalizez in momentul cand iau piciorul de pe frana acul turometrului sare iar dar doar o data ca si cum ar primi un varf de tensiune de undeva.toate astea se intampla doar daca nu am faruri aprinse.daca aprind pozitiile sau farurille totul e ok,fenomenul dispare.alternatorul a fost reparat de vre-o 3 ori de mine(punte,regulator,carbuni) iar ultima oara l-am dus la un meseriash acum o luna si a functionat f bine cam 3 saptamani...sincer nu cred ca e ceva defect la alternator...stiu ca turometrul e comandat de alternator...dar cred ca e ceva legat de blocul optic plus iluminatul din bord.(asta s-a intamplat dupa ce jumatatea stanga a afisajului nu mai e luminat)...cidat.vreau idei si daca se poate o schema de la partea electrica ar fi SUPER
Skip ads

  • john66

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
super...nici un raspuns:)...mai astept oameni cu experienta pe aici
  • bernek

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea ar fi sa nu ai vreun scurt circuit pe undeva si aceea sa fie problema ... eu de exemplu la un opel astra G 1.7dti din 2001 uneori turometrul o ia razna usor si tremura si nu revine pana la 0 cu motorul oprit ... iau borna jos de pe bateria si gata problema rezolvata nimeni nu a stiu care e cauza dar totusi ma gandesc ca e problema electrica pe undeva ... (chestia o patesc de 2-3 ori pe an asa ca nu ma agita deloc)
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cum a spus si bernek incearca si scoate plusul de la borna cateva minute.in timpul functionarii motorului calculatorul inregistreaza niste erori bineanteles daca acestea exista.odata scoasa borna toate aceste erori daca exista se sterg automat.poate ai noroc.bafta.
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ai putea sa verifici si stabilizatorul de tensiune de pe spatele bordului - o piesa neagra cu trei picioruse
  • john66

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri...sunt sigur ca e o problema electrica.am mai cautat si eu ceva documentatie si am vazut ca exista un stabilizator de tensiune de 12 v in bord,pe folia cu ceasurile indicatoare.o sa-mi fac timp sa vad ce e cu acel stabilizator...cand o sa vad ce e cu el o sa va anuntz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR