Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Orice experienta, fie buna, fie rea, este interesanta si avem ce invata.
Asadar, eu unul, te rog sa ne-o impartasesti.
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu am urcat dinspre Ranca, dupa ce am trecut pe la Pestera Muierii, venind dinspre Bucuresti cu oprire pe la Manastirea dintr-un lemn. Pana la Ranca drum ok, prin Ranca drum greoi datorita lucrarilor cu utilitatile. Dupa Ranca inca o portiune de asfalt si dupa aceea off- road la greu. Eu am inceput aceasta portiune(off- road) cu o pauza, deoarece se surpase o portiune de munte. Un excavator si un buldozer au lucrat intens la refacerea caii de rulare, lucru care s-a petrecut dupa vreo 30 de minute de asteptare. Am mai mers cam 5 km. in conditii bune, dar au venit si momente mai grele pentru mine si masina, in sensul ca au fost momente in care atingeam diferite pietre datorita greutatii si garzii la sol foarte joase a Opel-ului meu. Am avut bucati din traseu in care sotia si copii mergeau pe langa masina, deoarece era imposibil de trecut peste unele obstacole. Cea mai mare solicitare pentru mine si masina a fost la ultima parte a urcusului unde am patimit cel mai mult. Este o panta foarte abrupta si de aceea este mai bine sa veniti dinspre Obarsia... pentru a nu avea aceleasi probleme. Am incercat de trei ori sa urc, chiar si cu ajutorul unor parteneri de trafic, dar nu am reusit pana nu am golit masina de toate bagajele pe care le aveam in portbagaj( cort, saci de dormit, haine ,gratar, mancare x 4 persoane). Toate acestea le-am suit intr-un 4x4(Nissan) care mi le-a dus in varful pantei dupa care am reusit si eu sa urc. Am incarcat totul in masina si am continuat drumul pana la Obarsia ... unde am campat prima data in mini-concediul nostru. D-aia spun ca daca vreti sa faceti Transalpina, sa o faceti dinspre Obarsia ... pentru ca din cauza acelei ultime portiuni va puteti razgandi in demersul vostru. Cei care au fost acolo stiu despre ce vorbesc.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc nigab pentru informatii,ma mai gandesc daca fac drumul acesta.
Ai mai continuat drumul de la Obarsia Lotrului spre Sebes, ai idee cum este acel drum? Poate vin dinspre Vidra, sa elimin drumul dinspre Ranca.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da bine-nteles ca doar am plecat sa fac Transalpina! Dupa ce am stat sambata si duminica la Obarsia ... am continuat spre Sebes cu un mic drum dus intors pana la barajul Vidra. Drumul de la Obarsia spre Sebes este mult mai bun decat ce am spus mai sus. Dupa aproximativ 5 km. de urcat pe drum de pamant, mai exact la granita dintre judetele Valcea si Alba incepe o buna bucata de asfalt turnat de curand si neexploatat prea intens decat de camioanele care lucreaza la amenajarea drumului, dupa care iar pamant si tot asa pana la lacul Tau de unde vei continua numai si numai pe asfalt de buna calitate si care cu mici pauze e numai al tau. Distanta este de 60 km. de la Obarsia pana la Sugag si inca vreo 25km. pana la Sebes. Daca mai vrei si alte amanunte astept intrebari. Succes in demersul tau.
Skip ads

  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nigab a scris:Da bine-nteles ca doar am plecat sa fac Transalpina! Dupa ce am stat sambata si duminica la Obarsia ... am continuat spre Sebes cu un mic drum dus intors pana la barajul Vidra. Drumul de la Obarsia spre Sebes este mult mai bun decat ce am spus mai sus. Dupa aproximativ 5 km. de urcat pe drum de pamant, mai exact la granita dintre judetele Valcea si Alba incepe o buna bucata de asfalt turnat de curand si neexploatat prea intens decat de camioanele care lucreaza la amenajarea drumului, dupa care iar pamant si tot asa pana la lacul Tau de unde vei continua numai si numai pe asfalt de buna calitate si care cu mici pauze e numai al tau. Distanta este de 60 km. de la Obarsia pana la Sugag si inca vreo 25km. pana la Sebes. Daca mai vrei si alte amanunte astept intrebari. Succes in demersul tau.

ceva poze?
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc nigab, imi sunt de mare folos informatiile tale. Voi ataca drumul dinspre Voineasa, cu un ragaz de o noapte la Vidra. La numarul de la Obarsia Lotrului inca n-am reusit sa vorbesc cu cineva.
Numai bine!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Incerc cu pozele dar nu stiu daca o sa reusesc . Cu placere si alta data .
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat





Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat





  • laurentziu83

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nigab a scris:Eu am urcat dinspre Ranca, dupa ce am trecut pe la Pestera Muierii, venind dinspre Bucuresti cu oprire pe la Manastirea dintr-un lemn. Pana la Ranca drum ok, prin Ranca drum greoi datorita lucrarilor cu utilitatile. Dupa Ranca inca o portiune de asfalt si dupa aceea off- road la greu. Eu am inceput aceasta portiune(off- road) cu o pauza, deoarece se surpase o portiune de munte. Un excavator si un buldozer au lucrat intens la refacerea caii de rulare, lucru care s-a petrecut dupa vreo 30 de minute de asteptare. Am mai mers cam 5 km. in conditii bune, dar au venit si momente mai grele pentru mine si masina, in sensul ca au fost momente in care atingeam diferite pietre datorita greutatii si garzii la sol foarte joase a Opel-ului meu. Am avut bucati din traseu in care sotia si copii mergeau pe langa masina, deoarece era imposibil de trecut peste unele obstacole. Cea mai mare solicitare pentru mine si masina a fost la ultima parte a urcusului unde am patimit cel mai mult. Este o panta foarte abrupta si de aceea este mai bine sa veniti dinspre Obarsia... pentru a nu avea aceleasi probleme. Am incercat de trei ori sa urc, chiar si cu ajutorul unor parteneri de trafic, dar nu am reusit pana nu am golit masina de toate bagajele pe care le aveam in portbagaj( cort, saci de dormit, haine ,gratar, mancare x 4 persoane). Toate acestea le-am suit intr-un 4x4(Nissan) care mi le-a dus in varful pantei dupa care am reusit si eu sa urc. Am incarcat totul in masina si am continuat drumul pana la Obarsia ... unde am campat prima data in mini-concediul nostru. D-aia spun ca daca vreti sa faceti Transalpina, sa o faceti dinspre Obarsia ... pentru ca din cauza acelei ultime portiuni va puteti razgandi in demersul vostru. Cei care au fost acolo stiu despre ce vorbesc.

Stim, cunoastem. Cool



http://forum.softpedia.com/...ost&p=6967886
http://www.gmclub.ro/forum/...p?showtopic=29353
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Deci acestia sunt partenerii de trafic care m-au ajutat sa urc cu bine aceste ,,Trepte" dupa cum am inteles ca le zice. Razz
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut pe alte forum-uri poze mai noi... lespezile au disparut
Skip ads

  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se incumeta cineva la un Transalpina, complet (Sebes - Novaci), in weekend-ul asta? Mai ales dintre cei pasionati de o sesiune foto-peisaj, pentru ca prevad opriri dese, cel putin in ceea ce ma priveste...
Pana acum prognoza meteo e favorabila si, daca nu ploua pana sambata, va fi ok, cred.

Ah, uitasem...
Planul meu e cam asa:
- traseu: in esenta, pe directia Sebes - Novaci;
- vineri: plecare pe la ora 15 din Bucuresti, urcat si innoptat (in masina daca e cazul) undeva aproape de un varf de munte. Poate Urdele. Foto multe la apus, din creasta;
- sambata: foto multe la rasarit si nu numai, excursii la picior spre lacurile glaciare (macar Calcescu, daca nu si celelalte) cu foto de toate felurile - peisaj, macro, etc, coborat la Ranca, Novaci, sau chiar Polovragi si innoptat pe undeva;
- duminica: vizitat pesterile Muierii si Polovragi si... acasa.
Totul cat mai simplu, fara rezervari, fara fitze si figuri, fara pretentii, fara complicatii. Eventual si pe alocuri, chiar adunat gunoaiele aruncate de altii...
Daca sunt dornici si din alte localitati din tara, stabilim o intalnire la Sebes, ca sa continuam in grup.
Disponibil un loc de copilot.

Edit:
Niste filmari relativ proaspete, gasite pe YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=ypXpWe1EWZs
http://www.youtube.com/watch?v=ZhUoAyjEcuo
si
http://www.youtube.com/watch?v=0cSYLAc-wy0
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frumoase imagini! Iti urez bafta multa, sa te intorci cu amintiri de neuitat si masina intreaga ! Eu abia astept sa repare astia drumul sa fac si eu Transalpina, pe Transfagarasan am fost de 20 de ori cred, sambata ma duc iar ori pe Transfagarasan ori la Bolboci Padina. Tangential am ajuns in zona pe ruta Brezoi-Voineasa-Obarsia Lotrului-Petrosani. Splendide locatii.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multzam. Cred ca totul va fi ok, daca vremea ramane fara precipitatii. Revin cu poze!
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
kT a scris:Se incumeta cineva la un Transalpina, complet (Sebes - Novaci), in weekend-ul asta? Mai ales dintre cei pasionati de o sesiune foto-peisaj, pentru ca prevad opriri dese, cel putin in ceea ce ma priveste...
Pana acum prognoza meteo e favorabila si, daca nu ploua pana sambata, va fi ok, cred.

Ah, uitasem...
Planul meu e cam asa:
- traseu: in esenta, pe directia Sebes - Novaci;
- vineri: plecare pe la ora 15 din Bucuresti, urcat si innoptat (in masina daca e cazul) undeva aproape de un varf de munte. Poate Urdele. Foto multe la apus, din creasta;
- sambata: foto multe la rasarit si nu numai, excursii la picior spre lacurile glaciare (macar Calcescu, daca nu si celelalte) cu foto de toate felurile - peisaj, macro, etc, coborat la Ranca, Novaci, sau chiar Polovragi si innoptat pe undeva;
- duminica: vizitat pesterile Muierii si Polovragi si... acasa.
Totul cat mai simplu, fara rezervari, fara fitze si figuri, fara pretentii, fara complicatii. Eventual si pe alocuri, chiar adunat gunoaiele aruncate de altii...
Daca sunt dornici si din alte localitati din tara, stabilim o intalnire la Sebes, ca sa continuam in grup.
Disponibil un loc de copilot.

Edit:
Niste filmari relativ proaspete, gasite pe YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=ypXpWe1EWZs
http://www.youtube.com/watch?v=ZhUoAyjEcuo
si
http://www.youtube.com/watch?v=0cSYLAc-wy0

Foarte tare, imi place planul tau, din pacate nu pot merge saptamana asta si nici urmatoarea...poate altadata.
Nu pot sa-ti urez decat vreme buna si spor la foto! Very Happy
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
d3c3n3u a scris:
Foarte tare, imi place planul tau, din pacate nu pot merge saptamana asta si nici urmatoarea...poate altadata.
Nu pot sa-ti urez decat vreme buna si spor la foto! Very Happy


Pacat Deceneu!
Pentru o data viitoare, promit sa incerc sa fac anuntul mai din timp. Desi... acum l-am postat cand m-am hotarat Smile La mine cam asa merge treaba, imi vine ideea si nu stau s-o coc prea mult, daca am si suportul financiar necesar. Pana la urma, la asta se reduce totul...
  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
kT a scris:Se incumeta cineva la un Transalpina, complet (Sebes - Novaci), in weekend-ul asta? Mai ales dintre cei pasionati de o sesiune foto-peisaj, pentru ca prevad opriri dese, cel putin in ceea ce ma priveste...

Imi pare rau ca nu sunt disponibil pentru weekend. Tre sa ma misc repede ca sambata trebuie sa fiu inapoi in Buc.
Maine dimineatza fac plinul si am taiat-o. Plecare din Buc - Voineasa-Obarsia Lotrului- Ranca-Novaci. Innoptez in Obarsie.Sper sa trec intre Obirsie si Ranca. Daca nu trec ma intorc pe unde am venit. Vremea se anuntza placuta, cer senin, cald ziua 27-30...mai scadem un pic din cauza altitudinii. Pana la urma ma duc sa vad cu "mana mea" ca n-a reusit nimeni sa ma lamureasca cum e drumul intre Obarsie si Ranca. Va tin la curent ...cam pe sambata seara.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Drumul de la Obarsie la Sebes l-am parcurs eu pe 2 octombrie in drum spre Felix. Aproximativ 3 km. sunt in lucru,alterneaza pamant cu piatra compactate, (in seara aceia plouase si pamantul era moale). Si mai spre Sebes mai sunt cam 5 km. neamenajati deloc, drumul este ingust dar practicabil.In rest asfaltul este pus proaspat si drumul este foarte bun.
Spre Ranca nu m-am incumetat deoarece ploase si drumul nu prea era practicabil. La anul ii voi dedica un weekend numai pentru acest drum.
Drum bun.
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Maine dimineatza fac plinul si am taiat-o. Plecare din Buc - Voineasa-Obarsia Lotrului- Ranca-Novaci. Innoptez in Obarsie.Sper sa trec intre Obirsie si Ranca. Daca nu trec ma intorc pe unde am venit. Vremea se anuntza placuta, cer senin, cald ziua 27-30...mai scadem un pic din cauza altitudinii. Pana la urma ma duc sa vad cu "mana mea" ca n-a reusit nimeni sa ma lamureasca cum e drumul intre Obarsie si Ranca. Va tin la curent ...cam pe sambata seara.[/quote]

salut
un amic de al meu spunea ca e gata! e ca o autostrada Shocked pfff...glumesc. oricum, a fost el inca o data fata de excursia noastra din aug.09 (v am spus atunci). se misca baitezi din constructii bine de tot...la anu va fi , daca nu autostrada, dar totusi drum intreg asfaltat. cum spuneam : o sa fie plin de cucuruz fiert si mizerii! mergeti acum cat mai tine timpul cu noi. drumuri bune. parca si pe softpedia e un ditamai topic in acest sens.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR