Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
A vazut cineva sau auzit de capabilitatile vreunei astra G sa (nu) se rastoarne in curbe luate deosebit de (prost) agresiv?
stie cineva daca s-au facut teste, eventual rezultate?

mie mi se pare etrem de stabila masina pe viraje, dar as vrea sa stiu mai multe pareri, eventual oficiale si eventual patanii

de ce intreb? mi=e rusine sa va zic dar zilele astea am luat foarte tare o curba de 90 grade (cam 80 la ora), evident, nu am patit nimic, aproape ca nici nu a fugit spatele masinii...s-a inscris bine pe trasa, era si loc, era pustie strada...
Insa poata ca sunt paranoic, dar de atunci am impresia ca partea stanga spate sta putin mai jos decat cea dreapta; adica masina parca nu mai e perfect orizontala; poate doar o parere poate era denivelat locul de parcare desi am analizat-o in mai multe locuri; E oare posibil sa fi fost afectat cumva amortizorul?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu vad de ce nu s-ar rasturna. In conditii propice, orice masina se rastoarna.

Amortizorul are rolul de a tine roata pe asfalt, nu de a tine masina dreapta (orizontal) in timp ce sta. Arcul e cel care ar trebui sa tina masina dreapta.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Posibil sa se fi miscat unul dintre arcuri din pozitia lui. Daca arcul se roteste cateva grade, iese din pozitia de blocaj si masina o sa fie o idee mai inalta pe partea respectiva. Cel mai probabil treaba s-a intamplat pe partea masinii care a fost pe interiorul virajului, prin destinderea la maxim a arcului.

Trage o fuga la mecanic si verifica. Operatiunea ar trebui sa dureze maxim 30 de minute sa iti repuna arcul pe pozitie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR