Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mariaingrid

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
un valvoline nu ar fi mai bun decat un castrol sau mobile impreuna cu un tratament dura lube? ..merge super marfa .....eu am opel vectra `95 motor de 2.5 si nu am avut probleme cu uleiul
Skip ads

  • ovidiup51

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
maddan: Eu pun Castrol RS in Astra mea 2.0 DTI (Y20DTH) si e foarte ok in orice anotimp (am avut un an sa-l incerc). Unii recomandau Magnatec pe motorul asta (si cred ca e ok dupa specificatii), dar daca vrei ceva de top, ia Castrol RS.

Diferenta de pret e medie si avantajele sunt mari. Cel mai ieftin ulei am vazut in Practiker (in Cluj-Napoca).
  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu am un ulei texaco. e bun e rau? nu-mi zice si mie cineva? ce ulei ar trebui sa pun intr-o astra caravan din 95 diesel?
dati o idee...
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@Cortez:
Mobil 1 10W40 este f bun. Daca ramai fara el s-ar putea ca problema sa fie la motorul tau. Ori pierzi pe undeva......ori......tre sa vezi la un mecanic care e problema....
Uleiurile proaste se uzeaza prea repede sau nu lubrifiaza cum trebuie. De evaporat nu prea am auzit...




10W40 este o varianta buna pentru ca poate fi folosit bine si iarna si vara. Mai ales pentru cei care merg putin cu masina si schimba rar uleiul....



[/code]
Skip ads

  • mirciulica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: baia mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
mersi de informatie. adevaru e ca eu umblu putin cu masina si mai am mai bine de 1000 de km pina tre sa fac schimbu. sa schimb atunci si filtru de aer, polen si ulei. mai este ceva filtru de schimbat? cel de motorina trebe?
  • cortez

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2005

  • Mesaj Privat
am sa pun acuma aral 10w40 si sa va spun cum se comporta!
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
maddan a scris:1. In toamna as vrea insa sa trec pe un Castrol 10W40. Stiti cumva care ar fi cel mai potrivit pentru un motor de 2l vechi de 12 ani si cu 170k kilometri la bord? Am vazut un Castrol 15w40 High Mileage, dar as fi dorit pentru toamna-iarna un Castrol 10W40, si din asta nu prea am gasit... GTX-3 sau cam asa ceva, va suna a ceva?...
Multam de raspunsuri. Cool


Castrol 10w40 GTX3 Magnatec gasesti la Augsburg Titulescu (si nu numai) in magazin direct. I general pentru masinile mai batrioare ca ale noastre nu pui decat semisintetic...
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mirciulica a scris:mersi de informatie. adevaru e ca eu umblu putin cu masina si mai am mai bine de 1000 de km pina tre sa fac schimbu. sa schimb atunci si filtru de aer, polen si ulei. mai este ceva filtru de schimbat? cel de motorina trebe?

in general la o revizie (de obicei la 10mii km) schimbi toate 'consumabilele' - filtru ulei, aer, motorina, polen, etc...si uleiul evident... verifici antigelul si uleiul de servo, etc...
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Filtrul de polen si de motorina/benzina tine cel putin 30 mii km, e exagerat sa le schimbi la 10 mii km.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@sandumbogdan
HA! vino si stai vreo luna prin Buc. si scoate-ti filtrul de polen sa-l vezi....
eu il schimb pe la 7500 si e negru si imbicsit... iar pt 550000 lei prefer sa-l schimb si nu sa-l spal...
chestia cu 30K Km e pt alte tari... Wink
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am reusit sa-l dau jos inca, asa ca banuiesc ca are cam 50 mii km.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sintem un pic off topic dar...
eu mi-l schimb singur dar sa mor daca stiu cum sa-ti explic.... o sa incerc sapt. asta (ca tot trebuie s-o fac) sa fac niste poze...
parca era un topic unde cereai ajutor... nu?
eu nu m-am bagat pt ca nu ma pricep la explicatii...
daca veneai la gratar Mr. Green iti aratam......
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am intrebat, mi s-a raspuns, am demontat de 3 ori torped-ul, tot de atata ori l-am montat inapoi, filtrul de polen nu l-am gasit.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu folosesc Valvoline 10w40 - deja am 3 schimburi cu el, 10.000km pe schimb, nu consuma ulei, mi se pare bun desi sunt sigur ca nu e cel mai bun Wink da' la 1 milion de lei pt 5 litri nu cred ca poti cere mai mult... sau daca stiti voi altceva astept o sugestie.
masina are 160.000Km.

filtru ulei il schimb o data cu uleiul: e 100.000 lei si merita schimbat.
filtru benzina are ~20.000 km, cred ca il mai las.

cel de polen abia l-am schimbat dupa ce am citit pe forum ca din cauza lui am condens Smile cel vechi era negru, cu noroi, numai filtru nu era
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am pus mobil synt s 5 w 40 .momentan e ok si e ieftin 950k-4l
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pe Astra mea am Valvoline 0W40 ! Am senzatia ca am cam exagerat! Nu ca n-ar fi bun dar e al naibi de scump! ~450.000 litrul
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai mi-am luat un Opel Astra F din 1994 cu motor de 1.6i. Am fost cu ea la ITP si este impecabila la roti, bucse, tabla, iar la motor..ce sa zic..au iesit noxele din prima. Are 160.000 Km la bord.
Problema care am remarcat-o la motor...am scos busonul la ulei si am observat ca motorul nu este tocmai curat...are "mâl" negru adunat probabil de-a lungul timpului format de la folosirea a mai multor tipuri de ulei...
De 20000de Km incoace s-a folosit Castrol TXT. Va intreb: la urmatorul schimb de ulei as vrea sa curat (spal) motorul pe interior normal. Ce imi recomandati? Sa-l las asa, sa-l spal cu motorina sau cu solutie speciala din comert? Daca a mai facut cineva asta ce probleme a avut?
Multumesc!
  • baron

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Acum in motor am Castrol 5W40..cred ca e destul de bun. Mizeria care se vede cand scot capacul de la ulei...ma cam scoate din sarite. Am sa scot capacul de la supape si am sa-l curat...apoi cand am sa schimb uleiul am sa-i pun si solutie de aia de curatat. Am vazut ca garnitura de la capac este de pluta (parca)...cred ca e mai bine sa o schimb daca desfac capacul, nu?
Ce spuneti: sa folosesc un aditiv de motor gen DuraLube? Sunt altele mai bune? Sau nu e nevoie? Am 160000 Km in bord...
  • ktgorik

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Din ce-am vazut prin magazine (Carrefour+Cora) mai toate marcile serioase, au uleiuri universale (benzina + diesel) si speciale pt diesel. Care-i rostul??? In cadrul unei marci, la categorii egale de uleiuri (cu vascozitati si indice de temp identice) pretz-urile sunt sensibil egale. Ce se recomanda intr-un motor diesel, ulei universal sau special pt diesel?
Thx.
PS. In Metro este in oferta ESSO Ultra 10W40 Turbo Diesel la 547281 lei/ 4 l. L-a incercat careva? Merita luat?
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
personal sa folosi o solutie de "spalat" motorul gen Wynn's sau Liqui moly .
citeste cu atentie modul de utilizare .Unele depuneri din baie au si un rol bun-etanseaza si astfel nu ai pierderi de ulei pe la garnituri (in special).In capacul tachetilor mai exista o sita"filtru" care opreste vaporii de ulei sa fie recilculati catre corpul de injectie.Se poate da jos si curata separat.Cind pui la loc capacul sa pui si garnitura noua si sa nu stringi suruburile foarte tare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Chestionar

Ce ulei folositi?
Castrol 24%
Aral 15%
Mobil 20%
Opel 18%
Esso 4%
Repsol 0%
Elf 4%
Altele 13%
123 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR