Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Desi problema mea nu este cu adevarat o problema ci doar o "pasarica" de-a mea, poate gasesc o rezolvare...

Opelul meu este pregatit din fabrica pentru telefon. Asta inseamna ca am un suport intre scaunele din fata in a carei cutie am identificat doua cabluri subtiri ce par a fi de antena si unul mai gros, terminat cu o mufa pentru cablul de retea (identica cu mufa de la o placa de retea). Un amator in domeniu mi-a spus ca la o masina de-a tatalui sau (pe care nu o mai are) avea acelasi sistem si mi l-a descris pe scurt. Astfel, in momentul in care telefonul suna (fiind setat pe autoraspuns) , radio-ul trece automat pe "mute", vocea apelantului fiind preluata automat in boxele masinii, in timp ce vocea celui apelat este preluata de un microfon pe care l-a si identificat sub oglinda retrovizoare.
Nu stiu cat de practic este sistemul, dar cu siguranta este fitzos.
Stie cineva cum se instaleaza telefonul mobil? Este nevoie de un soft special pentru telefon, sau totul este deja instalat in aparatul de radio (original)? Sunt numai anumite telefoane compatibile? Se preia si incarcarea acumulatorului? Orice amanunte aveti ma intereseaza...
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Se pare ca ai pregatire pentru Car-kit...mufele de care spui sunt pentru asa ceva..
Din pacate car-kit-urile clasice..asa cum ai si u pregatita masina sunt pentru generatii de telefoane destul de vechi.de ex. pt nokia e valabil pana la 6310i.Daca ai un telefon de acest gen..nu-ti mai trebuie decat car-kit-ul nokia care cuprinde un suport de telefon cu mufa compatibila cu telef tau suport care permite si incarcarea telefonului.Acest suport se leaga la cablurile cu care este preechipata masina ta( include alimentarea car-kitului si cablu de date pt interconectarea cu computerul de bord sau info display).
Pentru telefoanele mai noi nu mai exista acest gen de carkit. La cele noi se cumpara suport separat si bluetooth care de obicei se conecteaza pe bricheta.
Deci in fct de ce telefon ai....poti sa mergi mai deoparte...
  • dumicris1979

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aceiasi problema am si eu cu un opel astra G CA dar eu am o singura mufa ce iese din lateralul panoului central al bordului .masina are cd original cu sistem de navigatie.nu stiu ce tip de car kit imi trebuie pt al folosi.as mai avea o cerinta mar interesa si un cd pt navigatie pt romania ASTEPT UN RASPUNS .VA MULTUMESC
  • BlackT

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru sistemul CD70 navi din poza de mai jos, ii pot atasa (sau are deja?) un carkit, incat sa folosesc telefonul dupa descriere din primul mesaj al topicului?


Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR