Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mariyus

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut
alaltaieri am fost cu masina la munca contactu a mers f bine am ajuns acasa am lasat-o in parcare ieri cand am venit de la munca surpriza bag cheia in contact nu se invarte trag de volan ... nimic m-am mai uitat pe forum si am vazut discutii si un tutorial am incercat cu tutorialul si tot nu am reusit sa il deblochez masina e o vectra din 92 cu motor de 16 Sad


va rog o parere daca ati patit asa ceva cum ati procedat pt deblocare sau un service in iasi unde pot merge sa o fac
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Acum 1 an mi s-a rupt cheia in contact si nu am reusit sa o scot sub nici o forma.Am demontat ornamentele de plastic,am tocit stiftul metalic care nu permite invartirea sau scoaterea contactului(decat cu cheia in el pusa pe prima pozitie) si asa am scos contactul si l-am schimbat....altceva nu aveam ce sa-i fac.Insa nu stiu cum este la tine exact,daca nu gasesti alta solutie o folosesti pe asta.Si ca o paranteza la patzania mea,cand am terminat vine un prieten politist si eu incep sa ma plang ca de 2 ore tot mesteresc sa scot contactul,la care el ²pai astia fura Mercedes-uri si BMW-uri in 20 de secunde si tie ti-a luat 2 ore² Very Happy
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mariyus a scris:salut

va rog o parere daca ati patit asa ceva cum ati procedat pt deblocare sau un service in iasi unde pot merge sa o fac


Salut.
Cauta spray cu vaselina, umple butucul cu solutie si baga cheia de mai multe ori in el ca sa se lubrifieze cateii. Nu mai lasa masina cu ochii (botul) in soare.
  • Mariyus

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pai la mine e in felul urmator nu pot invarti cheia nici nu se apasa butucul pt deblocare volan si are o clapita mica daca ridic clapita aia mica se apasa butucul da volanu tot nu se deblocheaza si nici nu pot invarti cheia .... tu te referi la stiftul de pe partea mecanica a contactului adik ai scos toata partea mecanica?
ai schimbat doar contactu sau toate incuietorile ... cam cat te-a ajuns toata afacerea? Sad
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
N-am schimbat nimic. Am bagat spray si s-a deblocat.
Daca nu se deblocheaza poti schimba doar butucul si cheia, folosind cipul din cheia pe care o ai deja. Baga vaselina, salta clema si joaca-te cu cheia poate ai noroc. Cauta-l pe dancuciureanu, du-te la intalniri, te ajuta baietii cumva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR