Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
datorita faptului ca nu se gasesc de cumparat si daca se gasesc, se gasesc vechi la dezmembrari si nu ai garantia ca vor tine 1 an am apelat la ceva ce se gaseste in comert, este ieftin si nu e greu de adaptat.Se taie capsula veche asa cum este prezentata in fotografie, apoi se cauta un adaos de banda de fier de 3-4 cm si se sudeaza capsula noua de dacie de piciorul capsulei vechi. Apoi se cauta o tija(4)(eu am folosit de la un electrod de 3.25) si se pileste pana la 2.5 si se face un filet cu o filiera de 2.5(pentru a putea intra in capsula de dacie).Dupa ce a-ti dat filetul cam de 5-7 mm (lungime) infiletati tija si apoi luati masura unde trebuie indoita dupa modelul tijei vechi(ca sa intre bine in locasul de pe piciorul capsulei vechi), se scoate si se indoaie.Dintr-o moneda de 1 ban gaurita cu un burghiu de 3 si largita putin(nr 3) pilita in partea dinspre piciorul capsulei se face un opritor pt arcul 2(se poate folosi arcul de la capsula de dacie). Cu tija infiletata se pune arcul langa tija(pentru a lua masura pt opritor se tensioneaxa putin arcul); se scoate tija si cu un ciocan sau menghina se lateste putin (sa nu exagerati) pentru ca sa se opreasca moneda gaurita. Se pune inca o saiba in partea de sus pentru a nu intra arcul in capsula si se infileteaza tija! Imi cer scuze daca nu am fost foarte explicit si am sa va rog sa postati daca aveti nelamuriri. Dupa ce am facut aceste operatiuni pot sa spun ca masina mea parca a mai
capatat putina vlaga, acceleratia s-a imbunatatit, probabil si consumul este putin mai mic.



inainte de a o monta pe masina sa verificati pe alta masina functionalitatea...conectati capsula de vacum la furtunasul de vacum si vedeti daca este trasa tija..
Skip ads

  • stefyb67

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am problema asta de mult .Cand am timp o sa incerc si eu.Multam Razz
  • bac marius

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1980 12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am cumparat de la opel shop cu 140 ron ,oricum modificarea facuta de tine este mult mai ieftina,bafta
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai capsula noua dacia e 11 lei, filiera de 2.5 este 10 lei..si manopera 20 lei..deci 41 lei Very Happy poate as fi cumparat si eu dar am fost la 5 magazine si spuneau ca nu se mai fabrica...
Skip ads

  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
atentie mare ! ca eu am patit-o. am luat capsula de la dezmembrari,buna de altfel cu 20 lei insa cine mi-a inlocuit-o mi-a stricat delcoul(electronic). am umblat in stanga si-n dreapta si am rezolvat de un delcou exact la fel cu capsula pe el la 70 lei(am avut noroc ca altii mi-au cerut 300). daca e delcou electronic mai bine lasati asa capsula sau luati cu tot cu delcou. am tot citit pareri despre capsula de vacuum sparta, ba ca ar consuma mai mult, ba ca nu ar trage masina...etc. Ce pot sa va spun eu sigur este ca nu apare nici unul din aceste aspecte! Singurul deficit este atunci cand lasati masina in frana de motor iar cand turatia scade considerabil, adica undeva pe la 1700-1300 RPM si ar fi nevoie sa treceti la treapta inferioara masina smuceste agresiv.
  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la mine nu era asa si pot sa pun pariu ca si acceleratia se imbunatateste si de aici rezulta un consum mai mic..la mine cam cu 0.5%....se desface delcoul cu o tubulara de 5.5(capurile hexagonale) am sa incerc sa pun un tutorial cum se desface tot delcoul...eu is incepator si am desfacut 2 delcouri fara sa stric nimic...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR