Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zau ca mi-e si rusine sa mai ies cu masina (vectra b, '96, x16xel, 1,6_16v); nu ca nu ar fi frumoasa sa ca ar avea vre-o problema tehnica, dar scartaie fratilor, mai rau decat o caruta...nu-mi dau seama de la ce ar putea fi ; are sub puntea spate niste tampoane mari si de acolo se aude scartaitul....initial am crezut ca sunt amortizoarele dar m-am bagat sub ea si cineva apasa cu putere si asa cum v-am spus scartaitul se aude la acele tampoane si nu stiu ce as putea sa fac pt. a elimina acest discomfort... Din pacate folosesc masina 14 ore pe zi si nu o pot duce la service deocamdata..... Multumesc anticipat tuturor celor care vin cu o idee prin care scartaitul sa dispara....
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai tampoanele alea sunt din cauciuc ceea ce inseamna ca nu au cum sa scartzaie, acel scartzait se aude de undeva unde se freaca fier pe fier si asta poate fi doar de la bucse sau chiar si arcul poate sa scartzaie. Ca sa scapi de acel "discomfort" trebuie neaparat sa schimbi acea piesa care provoaca acel scartzait si asta ori o faci tu, ori la service. Singura nu se repara din pacate ...
  • dragos_giura

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut scartaitul acela l-am avut si eu.Exacat ca tine am patit mierea rusine sa mai merg cu ia pe strada. La sevice am descoperit problema baietii stiau despre ce e vorba o bucsa oscilanta de fapt sunt patru doua pe o parte si doua pe cealalta costa cam 75 lei bucata ai grija se schimba toate patru si nu mai ai treaba nu te zgarci merita investitia.Ai si doua poze cu bucsile.Mult succes.



  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe spate Vectra B are 10 bucse asa ca nu cred ca acel scartait se rezolva 100% daca schimba doar cele 4 bucse aratate mai sus. Bucsele arata cam asa

----> 4 bucati, in jur de 50 ron bucata
----> 4 bucati,in jur de 30 ron bucata
----> 2 bucati, in jur de 60 ron bucata

Cu siguranta daca mergi la un mecanic iti poate spune exact care din ele trebuiesc schimbate ...
Skip ads

  • dragos_giura

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Baiatul acerut ajutor cu scartitul masini si eu i-am raspuns pentru ca aceiasi problema am patito si eu.Nu aitrebat cate bucsi are masina pe spate.Si in legatura cu preturile afisate de tine sa sti ele variaza in fuctie de producator de la 40-110lei buc.
  • dragos_giura

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok, sper sa-l fi ajutat raspunsurile noastre.
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc amandurora.... intr-adevar raspunsurile voastre mi-au fost de mare ajutor... pt. a elimina orice suspiciune am hotarat sa schimb toate bucsele de pe spate... oricum eu am cumparat masina de o luna din germania si nu stiu ce si cum a schimbat neamtul ,asa ca o sa procedez ca si in cazul distributiei si a altor cosumabile : o sa schimb totul (desi o sa ma cam coste Sad ), e mult mai bine si mai sigur sa stiu ca am pus eu totul nou si de buna calitate.... inca odata multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR