Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, sunt probabil cem mai nou membru al forumului si proaspat proprietar de Opel Zafira 1.9 CDTI, 120 CP, 6 trepte, pachet Enjoy, plus pachet de iarna, lumini, drumuri grele, si tot felul de alte pachetele optionale.
Vin de pe un VW Passat 2001 TDI 131 CP, masina care mi-a ramas in suflet, insa acest Opel m-a suprins foarte placut. Schimbarea am facut-o doar din dorinta de spatiu, la care Zafira este extrem de generos, dar si pentru o masina noua si un pret extraordinar pe care l-am primit de la dealer, ( am beneficiat de niste extradiscounturi, si am scos-o in 17.000 )

Revenind la masina, comparativ cu passatul imi lipsesc cateva "maruntisuri" lasand la o partea partea sportiva a vw, si anume inchiderea usilor la peste 15-20 km / h si avertizarea de lipsa lichid spalare geamuri/faruri.
Apelez la ajutorul vostru, pentru sfaturi, pareri , impresii despre aceasta masina si poate ma ajutati sa programez cheia/alarma, etc, sa stie sa inchida automat usile la plecarea de pe loc. \\
Mentionez ca am citit o mare parte din topicuri, tot ce am gasit la cautare, am incercat toate variantele pe care colegii cu vectra au spus ca merg, am apasat toatre combinatiile de butoane, etc si nu am reusit sa le fac sa se blocheze.
Pentru inchiderea / deschiderea geamurilor din telecomanda, mi-au facut-o prin calculator cei de la radacini, insa as prefera daca se poate sa nu mai merg la ei, poate aveti voi o alta combinatie de butoane.
In ceea ce priveste nivelul de lichid parbriz, am citit ca este posibil de montan acel senzor, ma intereseaza oara daca Zafira vine deja cu circuitul si mufele de conexiune pentru acel senzor montat pe rezervorul de lichid ?!

In rest, daca aveti sfaturi utile si / sau alte tips&tricks, sunt binevenite, momentan raman la faza doar de citit forumul, poate pe viitor sa vin si la o intalnire a forumului, nu stiu exact cum sunteti voi, insa cei de la vw nu sunt asa de "prietenosi", sau format grupuri grupuri, iar cei veniti nou, sunt putinexteriorizati. Sau este foarte posibil sa fiu eu mai "timid" Smile

Toate cele bune
Skip ads

  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sorry dar nu le prea am eu ku vw dar incerca aici

http://www.volkswagen-club.ro/

http://www.clubvw.ro/

http://vwclub.ro/

BAFTA ! si drum uscat !1
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@c5ristiano: Tu ai inteles ce vrea omul? Sau postezi ca sa te afli in treaba? Daca poti, ajuta-l, daca nu, nu-l trimite pe miriste!
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu am crezut ka o sa gasesti tutuoriale despre masina ta akolo si poate ai noroc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa gaseasca pe site-uri de VW ceva despre Zafira lui? Char crezi asta? Te intreb inca o data: ai citit ce a postat el?
  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu am tot o Zafira ca si a ta ,
sincer nu stiam de programare deschidere geamuri sau blocare usi

usile se blocheaza manual , ai buton la bord
referitor la nivel lichid parbriz/faruri este optional senzorul din pacate , am vorbit cu un prieten si mi spunea ca se poate monta ....undeva la 300 ron costa . in alta parte nu m a interesat

ca si masina e ok ai confort , nu este obositoare la drum , in depasiri nu te lasa , dar o sa consume mai mult Smile
consum mediu 8,3%

alimenteaza cu premium plus din OMV o sa simti diferenta fata de sprint diesel , motorul merge mai lejer
  • RobertG

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 1.9 CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
OK. Multumesc tuturor.

Acum am venit din concediu, dupa un drum de 700 km la minunatul nostru litoral, consum mediu 7.6 ( autostrada constant 150-160, 3 ore din costinesti pana in constanta, in rest mers la 90-100, cu ceva bagaje). Mi se pare normal, hai sa zic peste asteptarile mele, mi-as fi dorit undeva in jur de 7, dar imi place sa o calc putin mai tare. Nu ma inteles totusi de ce, in conditiile in care passatul mergea la acest drum undeva la 6.5-6.8, dar, nu poti sa le ai pe toate.

@c5ristiano: nu e nici o problema ca nu ai inteles din prima ce am vrut eu, nu e bai, AM AVUT VW, acum am trecut pe opel si am nevoie de sfaturi si idei, la vw nu duc lipsa:)

montoya: m-am gandit la programare in conditiile in care pentru a deschide / inchide geamurile din cheie, mi-au pus un calculator pe ea, si au programat aceasta functie. Ma gandeam ca la fel poate sa fie si pentru inchiderea automata a usilor la o anumita viteza ( stiu ca e acel buton pe bord, dar uit de fiecare data sa-l apas, si nu prea imi doresc sa-mi dispara geanta din spate sau cine stie ce la un semafor , etc). Si la vw tot la fel, pe un calculator a fost setata functia.

Oricum, daca vor mai veni si alti colegi cu idei sunt binevenite. Apropo, ceva recomandari despre ce fel / de unde / cat si cum cumpar bare si portbagaj gen cosciug pentru zafira ?!

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR