Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Din cauze bine stiute si pentru ca eu sunt ceva de genu DO iT YOURSELF, fac un mic tutorial la cum se aplica folia bine pe masina.
1. Citeste instructiunile de pe folie.
2. Daca iese culoare din folie atunci cand dai cu apa pe ea e sigur de proasta calitate si nu ai omologare pentru ea, deci daca te opreste cineva e cel mai simplu test de facut sa vada daca e omologata, ;;in caz ca nu ai actele;;
3. La magazine, cred ca orice magazin, se gaseste spray de geamuri, clean, il iei si dai calumea cu el pe geamuri ca sa fie curate, mainile tale trebuie sa fie in orice moment impecabile altfel risti sa lasi urme de grasime.
4. Nu arunca pulverizatorul, acesta dupa golire se umple cu apa filtrata, pui putin vata la robinet sa treaca apa prin ea si sa se filtreze impuritatile sau cumperi 1litru de apa distilata.
5. Cumperi un sampon pentru bebelusi care zice ca nu afecteaza ochii, ca nu lacrimieaza.
6. Amesteci, de exemplu daca samponu e de 250ml, pui cam 150ml in pulverizator impreuna cu apa, amesteci bine, dai pe maini cu el si daca atunci cand dai cu mana pe geam ti se pare ca nu aluneca bine mai pui sampon in pulverizator.
7. In pachetu cu folie e un cutit mic, un fel de cutter, ar fi bine sa ai si o foarfeca la tine ca sa tai folia inainte.
8. Se masoara pe afara dimensiunile mari ale geamului cu 5 mm in plus
9. Se taie folia conform dimensiunilor, nu se dezlipeste foita de pe folie (are o foita sub care e un fel de lipici)
10. Dupa ce ati taiat folia conform dimensiunilor geamului vedeti partea care se lipeste pe interiorul geamului sa corespunda, daca nu corespunde inseamna ca e pentru geamu opus
11. Stropiti cu pulverizatoru din belsug geamu din interior
12. Dezlipizi foita protectoare
13. Se stropeste foita adeziva cu pulverizatorul din belsug, nu exagerati insa, sa nu faceti balta
14. In functie de masina se scoate chederul sau nu, pe astra g doar pt geamurile din fata
15. Se aplica folia pe geam si cu racleta din pachet se duc miscari din centru catre exterior pana cand nu mai e apa intre folie si geam, apropo, se stropeste si partea pe care se misca racleta ca sa nu zgariati folia. Daca aveti timbre puteti sa le aplicati sau nu, important e sa le aveti la voi, (Se zgaria folia, ca era stratu prea gros, sau alte alea daca nu vreti sa aveti timbre pe geam, gasiti voi, doar sa le aveti).
16. Dupa ce ati intins folia si vedeti ca mai e apa pe laterale sau picaturi, stiti ca astra are niste bilute pe geamuri, cred ca de design ca alt rol nu am vazut, puneti pe racleta o bucatica de prosop de hartie moale, nu hartie igienica, nu servetele parfumate sau stiu eu ce pline de grasime, prosop de hartie, gasiti la orice supermarket si impingeti alea inafara pana cand dispar.
17. In spate o sa suprapuneti folia daca nu e destul de lata, nu e o chestie, daca aveti grija nu se observa.
Lucrati finut, nu ca nea ion din spatele blocului cu dalta si ciocanu....
Poze cand fac rost de la astra mea o sa pun cat mai curand.......
Sper sa va ajute
Skip ads

  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
PS. Folia din care curge vopseaua nu este de calitate, deci o sa faca cute, nu o sa se intinda bine, etc... nu aveti ce sa ii faceti, asta e natura ei, asta referitor la haion, pe laterale din cate am pus eu nu am observat sa nu se puna bine cam orice tip de folie.
  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poze Smile








  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cat te-a costat?
Skip ads

  • vampyriks

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
folia este drk, cu certificat de omologare fata si spate cu 30 respectiv 90% inchis, 150 ron. de la alfaromtrans
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Baieti , uitati cum se aplica folia ,la un profesionist


  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Intradevar meserias tipu'.
  • eukata

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Politia ce verifica la folia de pe geamuri? Doar timbrul? Pe pagina RAR-ului specifica ca montarea trebuie facuta in ateliere autorizate care elibereaza si un document cu privire la asta.
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am folie montata in germania, si nu m-au intrebat nimic niciodata. Nici cand am inmatriculat-o , ma refer la rar.
  • vasiliev alexandru

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2010

  • Mesaj Privat
si eu am folie pe un astra g cc adus din Germania ,si cei de la rar m-au intrebat daca sunt autorizate ,le-am spus ca nu stiu. Rar-ul a verificat si au zis ca sunt inmatriculate
  • Paul_Gabriel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@vampyriks ai completat ceva pe omologare? Numar de inmatriculare si model? Sau le-ai lasat asa, doar cu stampila, semnatura.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
O idee destul de tentanta si pentru mine. O intrebare. Sa presupun ca nu o pun bine sau vreau sa o dau jos ulterior. Raman ceva urme: lipici, vopsea de la folie, ....?
Skip ads

  • Paul_Gabriel

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu ramane nimic, oricum cureti din nou geamul.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De curatat da. Dar am vazut acum o saptamana la cineva pe geam urme. Efectiv zici ca so imprimat vopseaua pe geam(sters). Nu stiu daca era sau nu legala folia folosita dar urme serioase erau.
  • big_inu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
daca folia apuca sa se usuce(4-5 zile) ramane tot adezivul de pe folie pe geam. daca asta se intampla la un geam lateral unde nu ai degivrare nu e bai ca o dai jos cu lama de cutter, insa daca e vorba de luneta e cam naspa. mare grija cand dati folia jos de pe luneta pt ca e posibil sa intrerupeti segmentii de degivrare.

ps. atentie ca politia acum folosesc niste aparate care masoara transparenta foliei/geamului, nu mai merge sa ai timbre de 70% si tu de fapt sa ai 50% folia. daca politistul este de treaba, te pune sa dai folia jos pe loc daca nu iti ia talonul, bineinteles asta daca ai norocul sa fi oprit de politie.



Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

27.08.2011 01:40:18
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Buna,

Azi m-am pus ca sa incerc si eu treaba cu folia dar nu prea mi-a reusit.
Folia folosita este SolarZone de 20%.
Sampon utilizat Johnsons baby (cam ~100ml la 1L), cum am observat samponul cam repede se usuca.
Racleta gen

Sa incep cu inceputul:
- am curatat geamul usa spate cu solutie si cu lama
- taiat folia, dezlipit folia
- pulverizat sampon pe geam si pe folie(ambele parti: cea cu lipici si cealalta)
- aplicat pe geam, luat racleta si scos apa sub folie

rezultatul:
- folie zgarjata, pe partea unde am dat cu racleta(foarte usor s-a zgariat)
- mici bule sub folie, foarte urat arata din afara!
- la taierea folie la limita sticlei tinde sa se dezlipeasca (ce timp trebuie sa treaca de la aplicare pana la utilizare?)
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eu mi-am montat-o cu un prieten si ma oprit politia de vreo 5 ori de atuncea si nu m-a intrebat de folie
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR