Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum spune si titlul : de cate ori o calc si trece de 4000 ture imi vine un miros de incins in masina. Asta se intampla doar cand o accelerez brusc (intr-o depasire de exemplu); daca o urc incet in ture si trec de 4000 ture nu se simte nimic. Daca o calc si nu trec de 4000 ture iar nu se intampla nimic. Nu mi se aprinde nici un martor la bord, temperatura sta la 90grade, nu-mi apare nici o problema pe nicaieri. Nu stiu ce sa verific sa vad ce are. Daca are cineva vreo idee as aprecia daca ar impartasi-o si cu mine.... Very Happy
Merci...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
discul patineaza . si cand o calci mai cu incredere incepe sa se incinga
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Adica problema ar fi la ambreiaj?...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai da. daca tu o fortezi, discul pierde aderenta si automat miroase a incins. daca o iei usor, turatia creste progresiv si nu patineaza( sau nu prea tare)
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Chit ambreiaj !
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iti iei kit abreiaj daca e nevoie, nu asa aiurea ca miroase nu stiu cum.
Cand fortezi o masina e normal sa se incinga totul pe ea, motor, transmisie, frane, pneuri, etc.
Daca ambreiajul nu patineaza, iti intra in veteze normal, etc., la ce sa umbli acolo.
P.S.: Ia-ti un extinctor!
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am extinctor - sunt obligat prin lege sa am asa ceva in masina,nu?... Very Happy Cutia de viteze functioneaza perfect, ambreiajul nu ar da semne de patinare, nu stiu ce sa zic... Teoria asta ar fi buna si daca nu mai vine nimeni cu o alta parere o sa raman la varianta asta... Trebuie sa apuc problema de un capat,nu?...
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca discul nu patineaza, da ventilatia pe recirculare, inchide geamurile &enjoy Very Happy
Skip ads

  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ambreiajul are miros specific
Miroase a ferodou incins? Daca da atunci chit de ambreiaj
Eu cred ca mai degraba miroase a fier incins si atunci verifica galeria de evacuare sau daca nu sunt scurger exterioarei pe galerie sau esaparea
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu miroase a ferodou incins...adica nu miroase asa cum miros franele cand se incing(am trecut si prin asta). Miroase a incins dar nu stiu cum sa descriu mirosul exact...parca a fier incins sau ceva de genu'... Faza este ca am incercat de mai multe ori sa indetific sursa; adica imediat dupa ce am turat-o si a inceput sa miroase a incins am oprit si m-am dus la motor sa vad ce zice - nimic;pe la roti - nimic; pe sub masina - nimic! Mirosul tine vreo 5-10 sec. dupa care dispare complet si se intampla in orice viteza pe la 4000 ture fie ca abia am plecat cu masina fie ca merg cu ea de...2 ore sa zicem. Eu ma gandeam sa verific uleiul la cutie pentru ca de cand am luat masina nu l-am verificat deloc(2 ani aproape). Dar nu stiu daca aici o sa gasesc problema pentru ca nu am nici un fel de probleme la cutie - merge foarte usor, nu agata, nu caraie in nici o situatie, nu nimic! Va dati seama ca as prefera sa nu ajung sa umblu la ambreiaj decat daca sunt absolut sigur ca acolo este problema...
Mai astept pareri si dupa aia vad ce fac...
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cand ambreiajul patineaza se simte. Creste turatia motorului fara sa creasca si viteza.

Mirosul de ambreiaj este distinct. Si in general este insotit si de un fum albicios.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Deci pica teoria cu ambreiajul pentru nu am nici una din aceste simptome...
Skip ads

  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea de sofer, nu de mecanic, este ca ar trebui sa-ti vezi de treaba si sa-ti faci viata cu ea asa. Cand o sa ai probleme cu ea (creste apa, patineaza ambreiaj, etc) mai postezi sau o duci la service.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai cam asta era si parerea mea de sofer (ca mecanic nu sunt Very Happy ) dar a inceput sa ma streseze ideea ca am o problema mai mult sau mai putin grava la masina; si ideea asta in combinatie cu convingerea mea ca "orice problema neremediata la timp se agraveaza" au dus la realizarea acestui topic...Very Happy
Inca mai astept pareri.
Merci.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR