Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Birzeanu Florentin Viore

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut!Am cumparat un opel ascona cu motor de opel vectra de 2000 cmc,fabricat 1994.modificarea a fost facuta intr-un garaj privat,nu stiu cat de competenti erau oamenii.Ideea este ca releul pompei de benzina se incinge foarte tare.Atat de tare incat, in timp,fludorul de pe lipiturile electrice ale releului se desfac.am schimbat pompa de benzina,am schimbat furtunele de alimentare de la rezervor la pompa si de la pompa la motor,gandindu-ma ca nu sunt calibrate pe debit.Am schimbat si releul pompei de benzina.Am verificat firele electrice si priza releului.Motorul merge fara probleme.Nu stiu ce sa-i mai fac.mi-e teama sa mai plec cu ea,sa nu-mi ia foc!Avand in vedere ca instalatia electrica este pusa pe ascona,sa fie oare vreun fir nepus la masa?stie cineva cum pot rezolva problema?Am schimbat inclusiv filtrul de benzina.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Noul releu se incinge si el?
  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca releul sa suporte consumatorul.Cauta unul de mai multi amperi si vezi daca ala se incalzeste.
  • Birzeanu Florentin Viore

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Noul releu se incinge si el?

da,si cel celalalt se incinge.am vorbit cu cineva si mi-a spus ca dat fiind ca e instalatia electrica de pe alta masina e posibil sa nu aiba vreo masa legata(?).
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Problema nu e releul ci consumatorul de dupa el, in speta pompa. Ori pompa e de vina ori ai un scurtcircuit pe aceasta linie. Lipsa de masa lasa circuitul deschis deci nu va produce consum in aceasta situatie. Verifica amanuntit circuitul pompei incepand cu soclul releului si toate imbinarile ce se par dubioase. E cam greu, de aceea trebuie perseverenta si rabdare si mai ales metoda ca sa castigi timp.
  • Birzeanu Florentin Viore

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Problema nu e releul ci consumatorul de dupa el, in speta pompa. Ori pompa e de vina ori ai un scurtcircuit pe aceasta linie. Lipsa de masa lasa circuitul deschis deci nu va produce consum in aceasta situatie. Verifica amanuntit circuitul pompei incepand cu soclul releului si toate imbinarile ce se par dubioase. E cam greu, de aceea trebuie perseverenta si rabdare si mai ales metoda ca sa castigi timp.

De asta-mi era teama,faptul ca e pusa pe masina,de pe alta,facand posibila o eroare.Multumesc,o sa iau totul de la cap la coada.O zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR