Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • craciun ciprian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
astazi ma duc sa cumpar un vectra din 1998 inmatriculat in italia .persoana care il vinde are contract de vanzare cu italian mai exact romanu din italia .problema mea este ca nu stiu ce acte sa i cer tipului care o vinde ca sa nu am probleme la inmatriculare. daca cineva stie va rog ajutatima
Skip ads

  • craciun ciprian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu este nimeni online
  • craciun ciprian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tipul a zis ca are contract de vanzare cumparare intre el si propietar ,este de ajuns sa mai trebuie si alceva
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu te grabesti si apoi sa-ti para rau.
Masina trebuie sa fie radiata in italia, si din ce am inteles trebuie sa te duci cu masina acolo, nu merge doar cu numerele trimise prin posta. Apoi trebuie s-o aduci in tara pe platforma, ca firmele de asigurari refuza sa incheie polita pentru numai cateva zile.

Uite un citat de pe 4tuning, referitor la procedura de inmatriculare. Adresa originala este:
http://forum.4tuning.ro/sho...matriculez+italia

unde monicoll spune:

mi-am luat eu luna trecuta masina din it. am cumparat direct de la proprietar, se poate negocia si nu iti baga pe gat un TVA de 20 la suta care la cateva mii de euro este substantial. in plus masina nu este ''cosmetizata'', cel putin a mea nu a fost, depinde totusi si de proprietar. ca idee, am iesit mult mai ieftin decat daca as fi cumparat aceeasi masina din romania, cam cu 1000-1500 E (cu toate documentele platite inclusiv transportul pana in tara). procedura nu este asa de complicata pe cat ar parea. poti evita si taxele pe care autoritatile italiene vor sa te determine sa le platesti, adica inmatricularea masinii in italia. ca sa reusesti asta va trebui sa iti aduci masina cu un autotren, autocamion (bisarca pe limba lor). m-a costat 550 E. si mi-au lasat masina la bloc.
ce trebuie sa faci?
1. mergi cu proprietarul masinii la sediul ACI - Sportello telematico dell'automobilista - unde platesti procedura Radiazione per esportazione. costa 70 de euro +/- . de acolo ti se va da un Certificato di radiazione sau un Certificato di Proprietà , iti va fi necesar la Rar in Ro si iti mai da carta di circolazione original (talonul) anulat si cu stampila ''annullato per radiazione per esportazione). Dureaza 2-3 zile, depinde cat sunt de ocupati
2. mergi la notar impreuna cu proprietarul si faceti un document de vanzare cumparare al autovehiculului. platesti masina cu aceasta ocazie.
3. nu mai faci nici o asigurare, nu mai iei nici un numar de inmatriculare provizorie de la motorizzazione italiana (costa tot atat cat ti-ai aduce masina cu autotrenul ..deci te scuteste pe tine de complicatii), cauti o firma care transporta masini, eu am gasit pe internet, m-am intalnit cu persoana, am negociat pretul si gata. trebuie sa dai transportatorului o hartie ca il autorizezi sa iti transport masina si copii de pe documente. act de vanzare-cumparare, carta di circolazione si acel document prin care il autorizezi sa iti transporte masina. poti sa-l faci la notar sau cum va intelegeti.

cam asta e procedura. in rest trebuie sa fii atent la masina pe care o cumperi, e valabil in orice caz de cumparare al unei masini. daca nu te pricepi mergi cu cineva care sa stie sa se uite la ea, sa-i asculte motorul, sa verifice franele, etc...
mult succes!



Acum..tu alegi daca esti dispus sa treci printr-o astfel de procedura, mie mi se pare prea complicata ca sa merite sa o cumperi de-aici, sa te duci in italia, sa o radiezi, apoi sa o aduci pe platforma..etc..

In plus, ce norma de poluare are masina? Ti-ai calculat taxa de inmatriculare?
Skip ads

  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Masina se poate radia si de aici, in baza actului de vanzare-cumparare incheiat intre tine si noul proprietar. Iti trebuie cartea masinii, actul de vanzare-cumparare, traduse si legalizate. E suficient pt inmatriculare.
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ca tot e vorba de inmatriculari, am si io o nelamurire, sper ca nu deranjez ca scriu in topicul asta, am cumparat masina de la vecini nostri din sud Smile si dupa cum stiti, iti face procura pe numele tau bla bla bla, io pot sa o radiez tot aici in RO cand o sa o inmatriculez la noi in tara? fara sa ma mai deplasez deloc la ei? sau trebuie sa ma duc in bulgaria sa-mi faca talonul pe numele meu si sa o radiez la ei ca dupa aia sa o aduc "pe sus" in tara? Rolling Eyes
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La bulgari e mai usor (si pt ca sunt mai aproape). Trebuie sa te duci la ei, sa o radiezi, intrucat tu nu ai nici un contract de vanzare-cumparare cu proprietarul. Ai doar procura cu drept de folosinta. Dupa ce o radiaza iti poate da de la politia din Bulgaria, numere de tranzit, valabile pe o luna. Apoi, aceeasi procedura ca si la celelalte.
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
aha, mi ai dat o veste foarte buna Laughing chiar nu aveam idee despre procedurile cu astea din bulgaria, banuiesc ca nu sunt prea scumpe numerele astea provizorii la ei.. Rolling Eyes
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu. Intreaga procedura de inmatriculare/radiere este destul de ieftina si de usoara.
Mie asa mi s-a parut Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR