Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cumperi si display sa zicem second îti merge poate 1 an 2 si acelasi lucru se întîmpla se dez banda. Asta din cauza calduri si în timp
Skip ads

  • ionutirimia

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da poti sa mi lasi nr de tel.
o sa ma apuc de el cand se incalzeste la -17 grade imi ingheata mainile pe bord
si display. daca sunt intrerupe cifrele si literele se poate remedia
  • ionutirimia

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
se mai poate remedia banda sau nu.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Este aici cum se desface bordul .Cauti Tutorial remedierea display-ului vectra b. Acolo gasesti tot.
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu am remediat-o ti-am zis cu o presa de lemn, si mi au aparut toate cifrele. Placa de la tid din spate am apasat o bine pe banda dupa ce am pus o presa de lemn si am pus capacul pe care ai 4 suruburi. Îti las nr pe privat.
  • ionutirimia

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ok ms.ramane sa vb
  • nightmanbog

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pentru cine stie.Am un opel vectra B 98 si as vrea sa fac ca lumina de la ceasuri(kilometraj,turometru...) sa fie o culoare , si acul care indica sa fie alta culoare..se poate?ca vreau sa demontez bordul ca sa imi pun si eu mid si as vrea daca se poate sa schimb si culoarea de la ceasuri..ms
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nightmanbog a scris:Am si eu o intrebare pentru cine stie.Am un opel vectra B 98 si as vrea sa fac ca lumina de la ceasuri(kilometraj,turometru...) sa fie o culoare , si acul care indica sa fie alta culoare..se poate?ca vreau sa demontez bordul ca sa imi pun si eu mid si as vrea daca se poate sa schimb si culoarea de la ceasuri..ms


da se poate dar va trebuie sa desfaci ceasurile...ca sa lumineze frumos va trebui sa pui leduri de putere pe ce culoare doresti....
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La o parte din nelamurire ti-a raspuns colegul, cat despre culoarea acelor ai 2 solutii mai simple: ace de B2 sau colorare a celor existente.
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt putin pe langa subiect,dar tot de demontat este vorba Smile). Am schimbat luminile din plafoniera la o vectra B2 si dp ce am schimbat becul din mijloc (cel care se aprinde cand deschid usa) la cateva zile, cele mici din parti care le aprinzi din buton numai merg. Nu pot desface decat capacul sa ajung la becuri,ce fac sa dau cu totu jos,sa vad dc nu merge? Sau poate stiti dc nu merge Smile)Very Happy
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
alexx_ra2 a scris:Salut! Sunt putin pe langa subiect,dar tot de demontat este vorba Smile). Am schimbat luminile din plafoniera la o vectra B2 si dp ce am schimbat becul din mijloc (cel care se aprinde cand deschid usa) la cateva zile, cele mici din parti care le aprinzi din buton numai merg. Nu pot desface decat capacul sa ajung la becuri,ce fac sa dau cu totu jos,sa vad dc nu merge? Sau poate stiti dc nu merge Smile)Very Happy



salut. daca ai schimbat tot cu becuri e posibil sa fi iesit un fir care vine la plafoniera....sunt 4 fire care vin acolo. mai poate fi de la contactii care sunt in interior si aici ma refer la lamelele acelea din cupru,nu face vreuna contact.
In cazul in care ai montat leduri incearca sa le pui invers pt ca sunt polarizate + si -.
baga surubelnita mai adanc iese foarte usor nu iti fie frica. la mine iese si daca trag cu mana.
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ledurile sunt puse bine....ca pana mi-am dat seama ca sunt cu +/- am schimbat cateva sigurantze. Nu iese deloc..am tras cu tot ce e posibil am scos becurile si am apucat calumea de plasticu acela:)) se misca capitonajuj de pe plafon:))
Skip ads

  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
are niste cleme ....pune o poza cand ai timp sa ne dam seama...sunt vreo 3 modele de plafoniere pe vectra...ar trebui sa iasa tragand din partea de joscea care vine spre oglinda ...
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
http://arch1.okr.ro/auction...62734-700_700.jpg aºa este...iese partea dinspre parbriz,jumãtatea dinspre interior rãmâne acolo
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mda...e cu cutie de acte cu tot. asta nu stiu cum se scoate....lasa-ma sa ma documentez si daca aflu ceva iti spun.
  • nightmanbog

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa le vopsesc, ca sa nu ma complic prea tare. Multumesc celor care mi-au raspuns.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca e modelul de mai sus , se scoate f usor , adica se trage de prima parte care este prinsa in clemele de plastic de pe margine ( trage fara grija ca nu strici nimic), dupa ce ai scos-o ai acces la becuri ,partea in care sunt montate becurile este prinsa de suportul de acte prin 2 cleme metalice situate in partea opusa parbrizului , clemele sunt destul de tari ( otelite ) daca tragi de aceasta parte si te ajuti cu o surubelnita iese fara probleme, suportul de acte este prins de plafon in doua suruburi si alte doua cleme metalice care nu se vad dar deasemeni se scot usor tot prin tragere !
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ok. in week imi fac timp sa incerc. multumesc
  • alexx_ra2

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am desfacut acolo tot...am scos placuta accea cu totu...firul care vine,acea "alimentare" sa-i zic este ok...nu era nici praf ninmic, nimic. Becul din mijloc se aprinde normal,adik atunci cand deschid usile,dar cand apas pe buton,cele din parti nu merg. Ce sa mai verific? am pus si pe becul din centru pe cel normal si tot degeaba...deci din cauza ledului nu este.


Astazi - 07:06 pm

Vreo sigurantza ceva...? sa verific? e separat pt cele 2 becuri?




Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

3/17/2012 7:59:08 PM
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Studiind tutorialul lui maiandrei si lui URAGAN, m-am hotarat sa fac un videotutorial cu aceasta operatiune. Eu am avut ca defect la ceasuri indicatorul de combustibil, care nu mai functiona, nu mai indica nimic, desi martorul luminos se aprindea si m-am hotarat sa il inlocuiesc. Multumesc pe aceasta cale celor doi pentru indrumarile utile.
Daca acest videotutorial nu isi are locul in acest topic, rog un moderator sa il mute in topic aferent. Multumesc.

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR