Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut mai nou pe A1 un indicator dubios si anume 130Km/h si sub el 80/Km/h pe timp de ploaie. Problema care nu am, inteles-o a fost cite picaturi de ploaie sa fie ca sa limitez viteza.
Va dati seama ce ce pine de mancat pt radar este asta? va dati seama ca la toamna s-a terminat lucrarea, ca nu ai cum sa zici ca nu ploua, daca cumva este ud pe jos. Si atunci daca mergi cu 130 esti ilegal. Si cine mai merge cu 130 pe autostrada, caci cu viteza asta trebuie sa stai pe banda 1 ca pe banda 2 te calca de la 140 in sus.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si de ce te mira asa de tare ca a aparut un indicator care restrictioneaza viteza pe timp de ploaie? Peste tot in lume sunt astfel de indicatoare! Daca au pus acel indicator acolo, inseamna ca pe timp de ploaie conditiile de mers nu sunt optime pt a circula cu 130 km/h ci doar cu 80 km/h. Nu conteaza cat de tare ploua, in momentul in care asfaltul e ud trebuie sa circuli cu 80 km/h.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu era o chestie p'acolo ca nu au voie sa puna radarul pe timp de ploaie ?
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Deci pe timp de ploaie mergi cu cit te tine masina ca nu te controleaza nimeni?
atunci ce rost mai are restrictia, doar informativ?
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
in afara sunt panouri de avertizare care pe timp uscat 130 limita iar pe ploaie avertizeaza 80 limita !

Nu au pus indicatoarele alea doar ca sa stea " cap de creta " cu radarul ! sunt pt siguranta in trafic , simplu!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
intrebarea era retorica. Exista cumva un drum pe care sa nu aiba voie sa puna radar?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
iulius a scris:intrebarea era retorica. Exista cumva un drum pe care sa nu aiba voie sa puna radar?

DA. la tine in curte! retoric vorbind Wink
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Revenind la discutie, cum facem ?daca este ud pe jos si nu ploua, daca tocmai a inceput ploaia si nu este inca ud pe jos. daca da citiva stropi.
Normal ar fii sa reducem viteza la 80Km/h. Ma indoiesc ca va fii asa si cu prima ocazie am sa filmez citiva participanti la trafic in sprijinul afirmatiei mele. partea proasta este ca daca ai 130 esti cu 50 peste limita legala.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Unii se lamenteaza ca babele. Tot asa si cand s-a introdus obligativitatea centurii multi se plangeau ca prin oras n-ar fi utila.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
aceasta restrictie este interpretabila si ca tot ce este interpretabil se intoarce in favoarea ta. aduce cu celebra fraza din codul rutier mai vechi care facea referire la"Reducerea vitezei pana la eliminarea oricarui pericol" cu asta au intrat in puscarie multi nevinovati.
Oricum, eu am vrut sa atrag atentia asupra acestui tip de indicator ca fiecare sa-si ia masurile de rigoare.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc! Io am luat masurile de la sutienu' vecinei. Wink
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E clar, daca e ud pe jos viteza e 80km/h- de ce? distanta de franare se lungeste . Chiar si cu cativa stropi de ploaie se modifica comportamentul masinii pe asfalt, asa ca indiferent cum ar fi trebuie respectat respectivul indicator. Afara au restrictii si mai dure pentru ceata, si aia nu isi pun intrebarea de genul "cat de deasa sa fie ceata pentru 40-50 km/h" ci pur si simplu respecta sau nu indicatorul. Cine il respecta merge fara nici o grija, cine nu - o face pe barba lui . Noi romanii ne-am invatat sa incalcam legea si apoi sa cautam scuze in alta parte (politie, etc) in loc sa vedem greseala noastra. Am fost plecat 2 saptamani prin europa si pot sa va zic ca se circula f disciplinat, se respecta indicatoarele si semnalizarile de pe strazi , autostrazi, drumuri comunale, etc , si nu am vazut nici o masina de politie sau radar care sa fie la panda sau la vedere. Si ca exemplu: se anunta cu 30 km inainte de iesirea de pe autobanda ca este "coada" de 3 km la iesire si automat s-au pus restrictiile de viteza de 100 apoi 80 apoi 60 si toata lumea incetineste la viteza de pe panou - rezultatul o coada mica cand am ajuns (5 min).
Daca am fi sa discutam despre corectitudinea politiei romane, ar trebui sa o facem intr-un topic separat, nu se legam asta de respectarea unor reguli sau indicatoare. Si in cazul in care consideri ca e abuz nu te opreste nimeni sa nu contesti in judecata decizia politaiului. Politia romana pierde din ce in ce mai multe procese in instanta datorita greselior pe care le fac, lipsei de probe, etc. Si la cat de interpretabile sunt legile in Romania nici nu ma mira. Asa ca respecta indicatoarele si nu ai probleme nicaieri( nici macar in Romania).
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
se respecta pentru ca la ei amenzile sunt mari (ajung si la cateva sute de euro) si nu merge su spaga la politai. de aia se respecta. se mai respecta pentru ca la ei sunt campanii de informare care ii fac pe soferi sa constientizeze riscurile la care se expun. se mai respecta pentru ca au in spate cateva zeci de ani de civilizatie pe care noi i-am sarit si ii recuperam acum asa "sleampat".

in germania pe autostrada in apropiere de dusseldorf au niste panouri imense cu un cuplu, tineri si frumosi si ceva scris de genul "Hans si Anna prea repede in curba"....
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:se respecta pentru ca la ei amenzile sunt mari (ajung si la cateva sute de euro) si nu merge cu spaga la politai. de aia se respecta...

Corect!
Adica mai pe romaneste spus: "Frica (de amenda Wink ) pazeste pepenii".
Numai ca politistul roman inca intinde mana la cascaval.
Ma rog, daca e sa dezvoltam, degeaba ala din intersectie este corect, daca sef'su il cunoaste pe "gat gros si negru, cu lant", care ii dicteaza.
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru siguranta noastra, si pt evitarea de accidente soldate cu raniti sau morti, la care trebuie sa ne gandim, trebuie respectate acele restrictii. Si eu am observat afara ca se respecta cu strictete semnele de circulatie. Asa cum s-a mai spus, hans si Anna au ajuns prea devreme in curba. De ce sa vedem si la noi chipuri din astea frumoase imprastite pe asfalt, cand putem sa circulam regulamentar si sa nu ne coste nimic. Nici macar o amenda.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
totusi si in franta am vazut asa indicatoare,

dar erau 130 in conditii normale si 110 in conditii de ploaie sau ninsoare, asadar 80 e varza, mai bine merg cu 90 pe drumul paralel cu autostrada.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca este DN mergi cu 100.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca au pus 80 stiu ei de ce.Sunt multi factori intr-o astfel de decizie(cel putin in strainatate) cum ar fi calitatea asfaltului, prognozele meteo anuale pentru acea zona, traficul pe portiunea respectiva, istoricul accidentelor in zona, etc - si tocmai de aceea s-a stabilit o limita de 80 pt a fi in siguranta. spre deosebire de Romania , tarile civilizate analizeaza cu strictete traficul pe autostrazi si fac studii peste studii pentru cea mai buna solutie de trafic.
  • mircea hau

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Napoleon a zis ,, Cind vom lasa legile pe mana juristilor praful si pulberea se va alege de ele ,, cred ca se referea la romania
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
bah voi bag seama ca nu mergeti cu 250 din 2 motive: ca sa nu va prinda radaru sa va ia carnetu si ca nu merge nici un opel cu viteza asta (ma rog, poate calibrele...da' nu aveti voi! SIC)

In alta ordine de idei, daca noi suntem paranoici ca aia au pus indicatoarele ca sa le fie mai usor sa ne dea amenzi sau sa ne ia spaga, o fi si asa ca traim in romania, dara un lucru mi-e clar: chiar daca pe ploaie nu au voie sa puna radarul pt ca el ca aparat nu poate functiona in conditii optime pe intemperii, asta nu inseamna ca eu sa merg ca dementul doar ca asa, nu ma pot prinde aia! Pe asfalt ud, chiar daca nu ploua, distanta de franare se mareste cu pana la 350% fata de asfalt uscat!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR