Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut . Mi-a picat pata si vreau un subwoofer Laughing . Sa fie micut (ca n-am spatiu ) sa intre sub scaun( ca nici portbagaj n-am ) , sa fie activ ca nu vreau multe mate in masina si la un pret decent .
Am forat putin netul si am aceste doua modele , insa nu ma pricep la detalii tehnice .
Nu ma intereseaza sa intoarca lumea capul , cat ma intereseaza sa fie un sunet de calitate , iar basul sa se auda "profund" Laughing

Stau in dubiu intre aceste doua Alpine-uri : SWE 1000 si SWD 1600
http://www.booster.ro/car-s...swe-1000-942.html
http://www.booster.ro/car-s...swd-1600-948.html

V-as ruga sa-mi spuneti care dintre ele este mai civilizat si merita , prin prisma raportului pret - calitate .
Multumesc .
Skip ads

  • Bogdannel

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bertone, ai putea sa iei in considerare si astea. Daca nu iti apare pagina spune si voi reveni cu informatii.
  • 88 DJK

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Parerea mea, este ca SWD-1600 este ok... celalalt avand in plus doar comanda prin fir fata de asta..
Daca ar fi sa fac alegerea in locul tau as lua 1600-le..

Incearca sa gasesti pe undeva modelul difuzoarelor.. de acolo ai putea afla mult mai multe.

Take care!
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bertone .. daca tot vrei calitate .. baga pe ce a recomandat Bogdannel ... Focal BUS25 e super tare pentru un woofer de sub scaun ..
daca vrei sa te incadrezi in preturile celor prezentate de tine .. 1600 are o frecventa mai buna .. intr-un spectru mai larg .. dar nu are acea telecomanda sa poti sa reglezi facil ... pe cand 1000 are telecomanda pe fir ... dar nu are spectru de frecvente la fel de larg ..

acum tu alegi ce vrei .. oricum Focal e mult peste calitativ .. ca oricum ca putere nu prea sunt comparatii .. oricum sunt de putere mica toate.

bafta la o decizie cat mai buna ..
Skip ads

  • Bogdannel

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De asta i-am recomandat si eu, ma gandeam ca vrea ceva superior dpdv calitativ si ca poate o sa tina cont si de recomandarea mea.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate SWD 1600 , bineanteles ca nu este pe stoc Laughing
Focal este cam indecent la pret si nu stau bine asa cu banii

@starter 666 - La ce foloseste spectrul larg de frecvente ?
  • 88 DJK

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la calitatea Alpine... eu unu m-am convins ieri. Ce pot sa zic, se aude binisor, pana la un anumit nivel, iar ca durata de functionare, sunt inferioare celorlalte marci (gen Focal). Tocmai am dovedit ieri un Sub Alpine SBE-1243BR, care il aveam cam de 4-5 luni, functionand cam la 70% din ce era specificat pentru modelul respectiv.

Cu un spectru mai larg de frecvente, ai abilitatea de a-ti selecta frecventa de taiere dintr-o gama mai larga (60-160 Hz).
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
88 DJK a scris:Cu un spectru mai larg de frecvente, ai abilitatea de a-ti selecta frecventa de taiere dintr-o gama mai larga (60-160 Hz).


Laughing Foarte tare ! Frecventa de taiere zici ? Ce o mai fi si aia ? Embarassed
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ultima ora :
Intre Alpine SWE1000 si Magnatul din linkul de mai jos , ce-mi recomandati ?
http://www.booster.ro/car-s...x-300-a-3805.html

Hai va rog cu raspunsul , ca maine dimineata sunt in Bucuresti la magazin Laughing
  • Bogdannel

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Magnatul ala nu e under-seat din cate imi dau eu seama, nu? Daca e asa, recomand oricand un subwoofer care are difuzorul intr-o incinta decat unul under-seat.
  • 88 DJK

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris: Laughing Foarte tare ! Frecventa de taiere zici ? Ce o mai fi si aia ? Embarassed


Este punctul unde iti setezi tu filtrul trece-jos, sa taie toate frecventele mai mari de x Hz.

Ex: la SWD 1600 Filtrul trece-jos poate fi setat intre 60 Hz si 160 Hz. Sa zicem ca il setezi pe undeva in jurul frecventei de 80 Hz. Acei 80 Hz sunt frecventa de taiere. Smile Frecventele sub 80 vor fi redate de sub-ul tau, iar cele mai mari de 80 vor fi taiate.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Recomand Focal Bomba, un sub de care nu pot sa ma lipsesc. Are tot ce vrei si frecventele sunt chiar bune.

Adica asta http://www.car-sound.ro/sub.../bomba-20-a1.html
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
bertone a scris:...Intre Alpine SWE1000 si Magnatul din linkul de mai jos , ce-mi recomandati ?
http://www.booster.ro/car-s...00-a-3805.html...

La Magnat stim spectrul: Frequency response 21-80/120 Hz
La Alpine ne da Variable Low Pass Filter: 50Hz - 125Hz (24dB/oct) insa nu stim care este cea mai joasa frecventa redata...

As alege Magnat.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multam de raspunsuri . Ma voi duce maine acolo si voi alege...cu inima Laughing (de-aia nu se vinde nici masina asta Laughing )

M-am mai gandit si tre' sa tin cont si de faptul ca atunci cand masina va fi decapotata , sub-ul va fi acoperit de doua bucati de acoperis ,o luneta spate si un portbagaj . Adica ori le indoi pe alea de la bas , ori nu se va auzi sub-ul deloc
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sub-ul recomandat de mine este tot ce ai nevoie, chiar peste. Bass-ul este profund si reda foarte bine frecventele joase iar cea mai mare placere care mi o da wooferul este ca nu iti da vibratii in caroserie cum fac cele pasive, nu iti muta potbagajul.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu dormi florinike la ora asta ? Laughing Iti arde de scris , in loc sa "incalzesti" locul in pat ? Laughing
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sincer florinike .. la cei 150w rms care ii declara producatorul .. si la diametrul de 20cm .. cum ai vrea sa iti miste portbagaju?
tocmai asta e treaba .. e prea mic si nu are forta necesara in bass sa faca masina sa vibreze ...
nu zic ca nu e ok sa nu vibreze .. ba chiar e bine .. nu dezmembrezi masina .. dar pana la a spune ca "este tot ce ai nevoie" e cale lunga sincer ..

bertone .. nu iti iei woofer in fiecare zi .. baga un Focal cum ti-am zis prima oara .. si o sa fii uimit de calitate .. dai un ban da stii ca il face .. in rest parerea mea e ca arunci banii pe alpine-uri aiurea ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Astazi am facut kktul praf Laughing :

Problema neasteptata este ca nu intra subwooferul la mine sub scaun....doar daca are inaltimea de 3 cm sau asa ceva .
Cat despre subwooferul din portbagaj am analizat problema si chiar si masinile cabrio care au sub din fabrica , il au ori la bancheta spate ( undeva pe la cotiera ) ori sub scaun(Bose din fabrica ) .
Partea absurda este ca aceste sub-uri plate si extra plate , isi fac reclama de genul : cel mai mic subwoofer din lume , special pt depozitat sub scaunele fata . Ideal pt masinile coupe , cabrio sau altele care sufera de lipsa de spatiu....
Pai bai nene , la cat de grasalau era subwofferele alea , cred ca intrau sub scaunul la vreun SUV ...
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Intru cam tarziu in discutie dar poate te ajuta in viitor sfatul meu:niciodata un sub activ nu va "suna" ca unul cu amplificator extern.Nu te ghida dupa reclame,testeaza intai.Pe G-ul meu folosesc o cutie extrem de mica(dif.Excursion-20 cm)nu impresionez pe nimeni "la semafor",adica nu face galagie in exterior,insa inauntru suna foarte bine.Headunit-ul meu e un Pioneer DEH-5900.Am testat mai multe incinte de diferite volume,insa am optat pentru sunet OK si un spatiu in portbagaj foarte putin afectat!Inca odata:testeaza.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Bertone ... ia-ti un jbl de 8" si o statie mica care eventual o prinzi pe cutia wooferului ca sa nu dai alte gauri prin masina.
uite aici: http://www.be-loud.ro/produ...uto/JBL/GTO_804D/
Cabluri in plus fata de unul activ nu tragi. Singurul cablu in plus e cel dintre statie si woofer.

Ps: vb cu nev de pe forum ca avea odata unul identic si chiar se auzea bine
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR