Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si atunci ar trebui sa ai "capace de plastic", cauta pe lateral sau ininteriorul aripilor...
Skip ads

  • alter ego

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am ridicat masina (Corsa 1.3 CDTI) de la dealer si am facut primul drum. Ma deranjeaza un zgomot, de intensitate destul de mica, care vine din partea stanga. Este ritmat, iar ritmul creste odata cu marirea vitezei. Cand deschid geamul, zgomotul se aude bine, dar tot nu imi dau seama de unde provine. Tind sa cred ca de la una din roti, dar nu sunt sigur. Ce poate fi ?


Ultima modificare facuta de alter ego la Sam 09 Sep, 2006 7:42 am, modificat de 2 ori in total
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Verifica presiunea in cauciucuri pentru inceput.Vezi si daca nu este vreo piatra prinsa in anvelopa.
  • alter ego

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc, ai avut dreptate. Un pneu, pe partea opusa celei din care venea zgomotul, avea presiunea mult prea mare. Au fost si cateva pietre prinse in cauciucurile de pe partea stanga.
Skip ads

  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
undeva intre filtrul de motorina si alternator, se aude ca un motoras care merge in gol. Nu am nici o problema, merge turbo, nu am probleme cu relantiul, nu apare nici un cod de eroare, atat doar ca se aude ca un motoras, si la viteze mai mici este destul de enervant. Cand opresc motorul se opreste si sunetul imediat, si se mai aude 3-4 sec. doar in stanga volanului ceva (care stiu ca e normal sa se auda). Sad
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate este doar turbina de la turo care se opreste mai greu din cauza inertiei?! ca un usor fluierat?
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
turo=turbo scuze ...
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sa fi ramas cuplat electromotorul?
Sa fie dusi rulmentii de la alternator?
Poate functioneaza cu intermitente electrovalva de pe circiutul de vacuum al turbinei astfel generand un sunet asemanator cu al unui motoras?
Sa nu aiba ungere turbina?
Neauzind sunetul nu prea se poate spune sigur despre ce e vorba. Verifica ce am spus mai sus si...mai vorbim.
Bafta!!
Skip ads

  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
electromotorul, in nici un caz, rulmenti la alternator , nu prea cred, dupa sunet mai degraba cred ca a ramas turbina fara ungere cu toate ca nu stiu ce inseamna si ce implica chestia asta. Am de facut un drum de Bucuresti, si nu prea am timp de service acum. Daca turbina nu mai are ungere se mai poate circula? Sad
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca oricine te-ar sfatui sa nu mai circuli cu masina. Dar nu are rost sa te impacientezi si sa nu mai folosesti masina pt o diagnosticare facuta de la 350 km departare. Pt a fi sigur totusi ca nu e vorba de ungerea turbinei, desfileteaza putin surubul care strange conducta de ungere pe corpul turbinei (cand functioneaza motorul) si daca iti vine ulei la ea tre sa tasneasca putin ulei pe la imbinarea respectiva.
Bafta!
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mii de multumiri ptr. explicatii, am incercat si curge ulei la turbina, cred ca ramane totusi ceva pe la rulmentii de alternator.Am fost la mecanic, a ascultat si el si nu poate sa-si dea seama ce este, a zis sa merg asa ca nu e nici o problema si ramane pe luni sa vedem despre ce este vorba.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Azi la serviciu m-am gandit la problema ta si mi-a venit ideea urmatoare. In afara de ce am spus in mesajul precedent ar mai pute fi blocat ceva din partea de comanda a turbinei, astfel ca turbina functioneaza permanent (cat functioneaza motorul)si deci se aude turbina ca atunci cand ar functiona in sarcina. Incearca sa scoti furtunul de vacuum de la wastegate-ul de comanda al turbinei si daca atunci se opreste sunetul respectiv...asta e problema.
Bafta!!!
Skip ads

  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ai cumva Webasto pe ea?
S-ar putea sa se auda cum lucreaza sistemul.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
webasto ? nu stiu ce este, dar am fost la mecanic si zgomotul este de la pompa electrica de servodirectie. Asa ca acum sunt in cautare de pompa servo. A schimbat cineva are idee de un pret? Se merita sa incerc sa pun de la SH?
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Chiar nu a mai avut nimeni probleme cu pompa electrica de servodirectie la Zafira? Am pus o carpa facuta sul intre caroserie si bidonul de la servo si acum nu mai huruie. Problema e cat o pacalesc asa. Crying or Very sad
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva e slabit vasul pt lichidul de la servodirectie, astfel ca daca il fixezi cu acea carpa nu mai vibreaza, nu mai face zgomot?
Lichid ai in vas?
Bafta!!
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pompa servodirectiei este-si a mea face la fel,dar am masina de 1,5ani si nu s-a intamplat nimic,doar vuietul acela continuu,undeva pe fundal,ca si cum ar merge un electroventilator.Cred ca e ceva gen"boala opel" ca trancanit in usa,furtune retur coapte,radiator ac care se fisureaza...Pompa se sch. doar daca nu mai face serviciu,daca se ingreuneaza directia,servo fiind practic O.
  • alin rosu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut baieti! Sunt nou in Club Opel si as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu o problema. Detin un Astra 2.0 dti a.f.2002, Caravan care in regim de viteza mica (max.10km/h) scoate un zgomot (frecare) la sistemul de suspensie si fata si spate atunci cand trec peste gropi un pic mai adanci sau denivelari pronuntate. Multumesc!


  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
rotile de cat ti-s?...nu sunt cumva cu mult mai mari decat cele prevazute de 4...si sa iti frece in aparatorile de plastic?...altceva...nush ce poate fi
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mai si mie imi face la fel, se aude asa ca un frecat, tind sa cred ca e de la arcuri si telescoape, ca ala o fi rolul lor. De fapt asa face masina de cand am luat-o, si nu am avut nici o problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR