Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am o vectra A din 93' benzinar 1.6 si am 75.000 de km la bord

Va dati seama ca din 93 pana akm, 75 de mii de km a facut numai cu spatele. Ideea este ca masinutza asta a avut un motor de 2.5 inainte (mai are si 260 la bord) iar acum cu cel mititel de 1.6 apar tot felu de probleme.Problemele sunt urmatoarele: turometrul indica complet aiurea (diin cauza mentionata mai sus presupun), in sensul ca se ridica greu si cand eu aud ca motoru este binisor turat si schimb lejer viteza el indica 1500 rpm si nu merge mult mai sus de aprox 2000 rpm.Iar a 2-a problema este computerul de bord care arata chestii gen temperatura, consum instant, la suta de km, cronometru, media vitezei si nu mai stiu ce. Temperatura o indica complet aiurea (am avut gen si 56 de grade sau 30 si ceva cand era cancer afara) consumul instant si la suta de km nu functioneaza deloc raman pe zero si numai cronometrul si viteza medie mai merg...

Intrebarea mea catre voi este: din ce am spus eu aici puteti confirma ca este din aceasta cauza si cum se poate rezolva treaba? va multumesc anticipat :*
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1. turometrul posibil defect mecanic.incearca cu alt bord nu cred ca are treaba cu schimbarea motorului
2.senzorul de temperatura exterioara busit sau contacte imperfecte.cauta-l prin bara fata si curata mufa.
3.instantul si consumul la suta pot fi datorate faptului ca bc-ul nu e calibrat pe motorul de 1,6.ia legatura cu maiandrei.posibil si vss-ul dus.

bafta si sa ne spui ce ai facut.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Viteza crezi ca o arata bine?
Spune ce indice ai la cadrane, e un numar cu W... si iti zice cineva cu vectra de 1.6 daca e bun.
2. cum a zis marian
3.daca s-a schimbat motorul s-au schimbat si cablajele deci posibil sa nu mai fie firele unde trebuie.
Daca a avut v6 sigur e schimbata cutia , rezulta alte probleme la bc.

Rezolva intai problema cu bordul , bc-ul cred ca mai greu.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ideea e ca vreau sa stiu daca se poate face un "tuning" la computerul de bord si sa mearga setat pentru 1.6 sau trebuie luat unul nou special pentru motorizarea aceasta....ma voi duce sapt astea la un electrician si pentru o problema la geamu din dreapta dar nu stiu daca se pricepe omul la asa ceva, daca reusesc cv ma intorc si anunt...

Iar apropo de ce ai zis tu mctoto cutia nu cred ca e schimbata... nu stiu prea multe chestii la masina asta...ar mai fi si alte dileme, ca de ex ca am butoane de scaune incalzite da nu se intampla nimica odata ce le apas si nici nu stiu daca e instalatia pusa macar (cert este ca buton e acolo si se aprinde :-s )
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
la noi nu stiu daca se poate face programarea pentru alt motor.

cum bagi in marche-arriere?
cutia de v6 are si traction control activat de un buton intre butoanele de la scaune
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
hai k m-ai zapacit Very Happy, ai perfecta dreptate am si un buton de TC in mijloc care se aprinde (nu stiu daca merge sincer), dar ce legatura are cu cutia? :-s si "marche-arriere" se baga ca-ntr-a-ntaia numai tragand de tzumburusul ala de pe schimbator, foarte curios ce-mi zici tu acum...
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La motorul v6 cutia e F25 si are marche-arriere in dreapta spate.
Cred ca ai cutie F16. Si butonul de TC se aprinde ca decor.
Incalzirea in scaune posibil sa nu mai mearga de la schimbarea instalatiei.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cam multe sunt de decor pe masina asta (ca si faza cu scaunele incalzite de care inca nu sunt lamurit)...oricum se simte ca trage greu, si cu a 2-a trebuie sa am viteza destul de sanatoasa sa plece ca altfel o tin 3 ani ambreiata pana pleaca k-lumea....
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pt bc de reprogramat eu zic sa iei legatura cu @maiandrei.
parca avea el cu ce.
  • Cristy18

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut si eu am avut o masina ca a ta.Prima oara a avut motor de 2.5 si dupaia i-au pus de 1.6.Am avut tot felul de probleme cu masina.Abs nu mai mergea,incalzirea la scaune nu functiona BC la fel,nu stiu daca ai unde sa-l programezi.Eu am incercat la reprezentata si au spus ca nu pot.Se reprogrameaza cu tech 1.Ce sa zic...... sa ai parte de masina si cat mai putine probleme
Apropo ai roti pe 15?
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cred ca pe 16 sunt...a pus omu de la care am luat-o mai maricele...dar ce ai facut pana la urma ai rezolvat cu problemele alea? si ce-i cu tech 1 ala ca dupa cum suna zici ca-i un avion de lupta...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tech 1 e interfata dedicata opel.
la fel si tech2
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR