Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi de forum. Vreau sa-mi cumpar o camera video si nu stiu ce sa aleg, de aceea am ales sa postez aici si sa va rog sa ma ajutati in alegerea celei mai bune sau recomandati-mi voi una mai buna ca cele de jos dar care sa nu sara de 600€. O sa va prezint mai jos ce am gasit.

JVC GZ-MG330 - pret: 400€

Detalii JVC GZ-MG330

JVC GZ-MG135 - pret: 450€

Detalii JVC GZ-MG135

Sony DCR-SR72 - pret: 600€

Detalii Sony DCR-SR72

Sony DCR-SR33 - pret: 450€

Detalii Sony DCR-SR33

Va foarte multumesc!
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu merg pe sony indiferent de model.
la jvc iti trebuie softul ei sa poti prelucra ce ai filmat,pe cand la sony la cele pe hard filmeaza direct in mpeg2.
deci parerea mea e sa iei sony.
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
As alege Sony DCR-SR72 care are senzorul mai bun de 1M. La luminozitate mica o sa ai nevoie de lampa caci are minim 4 lux. Oricum toate 4 sunt pt. amatori. Poti sa mai pui si sa iei Canon HR10 care incepe de 2700 ron sau daca ai un buget mai restrans un Panasonic GS-330 la 1500 ron. Sunt mult mai bune.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@flavius1611 ... si eu sunt tot pt sony insa am mai citit pe forumuri despre modelele astea ce le-am prezentat si am inteles ca nu sunt tocmai stralucite, probleme de luminozitate, de transfer pe pc, chiar si calitatea imaginii cica ar lasa de dorit.

@viorel2123 ma intereseaza ceva care sa filmeze bine si in lumina mai slaba, nu ma refer sa fie bezna. Mi-ai recomandat 2 modele care ar fi mai bune insa eu vreau neaparat cu hard.

As putea sa mai adaug vreo 200€ la cei 600€ de care am zis ca ar fi maxim insa as dori sa gasesc ceva cu 4 - 5 milioane de pixeli sau mai mult si sa faca si foto de calitate. Am observat ca majoritatea au cam 800 000 pixeli, nu sunt destui pt o poza de calitate ...
Skip ads

  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Site-ul urmator ma ajutat sa imi aleg camera cea mai buna la pretul care am vrut eu:
http://www.camcorderinfo.com/
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa gasesti camera video cu 4-5 milioana pixeli pe filmare. Ele au intre 0.4-1.2 mil. pixeli pe video si 2.1-5 pe foto. Oricum pt. fotografii ai nevoie de o camera foto cu blitz.
Uite un site unde ai o clasificare dupa mai multe criterii: http://alatest.com/camcorde...amp;limitstart=25
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Principalele criterii dupa care sa iti alegi o camera, ar fi:
- Pentru ce vrei s-o folosesti (filmari casnice sau profesionale)
- Mediul de inregistrare
- Rezolutia senzorului
- Nr de senzori (1 sau 3)
- Performante
- Producator
- Pret
- Usurinta in utilizare, transfer si eventual prelucrare
Nu conteaza ordinea. Daca vrei sa fii multumit de alegere, iti recomand sa cauti referinte despre criteriile enumerate, pe forumurile de profil. Poti gasi ceva bun pt suma ce vrei s-o investesti. Alegerea iti apartine, Rolling Eyes iar sfaturile sunt date ca sa nu fie urmate. Laughing
Recomand stabilizator de imagine optic, nu electronic. Pt zoom mai mare de 10x, deja ai nevoie de trepied.
Esti OFF TOPIC Eu, dupa aprox. 5 luni de tatonari am ales un Panasonic NV GS 320, de care sunt foarte multumit. Am ales miniDV in urma unui post-intrebare de pe un forum: “v-ati intrebat vreodata de ce, cele mai scumpe camere sunt cu inregistrare pe minidv? Si de ce televiziunile le folosesc?”. Mi-a dat de gandit.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai de folosit vreau sa o folosesc pt "filmari casnice" (concedii, plimbari, spectacolele copiilor la scoala ... etc). Restul de date, chiar daca mi le spune cineva oricum nu le inteleg si astia pe la magazine sunt afoni si ei ... am intrebat de Sony DCR-SR33 si mi-a zis ca are 12 milioane de pixeli, deci dati-va seama ...
Vreau camera cu hard pt ca cu caseta am si e nebunie cu enspe mii de casete, asa cu hard, transferi repede pe calculator.
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cu o placa firewire (40-60 lei) faci transfer (captura) dupa minidv, cu windows movie maker, la calitate f buna a imaginii si poti folosi o caseta de cateva ori.
Ceea ce salvezi in pc, le "bagi" pe un cd sau dvd, ca sa eliberezi hard-ul si le vezi pe un player.
Se mai poate si cu un tv tunner care are posibilitate de inregistrare (eu folosesc un WinFast PVR 2000 de la Leadtek)
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poti alege Canon HG10 care are si HD (High Definition), Sensor resolution: 2 Megapixels si e o camera super. Eu am Panasonic NV GS 320 de care sunt multumit, dar nu se mai fabrica, urmasul ei fiind GS330, un pic mai scumpa.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, readuc in discutie acest subiect pt ca imediat trece anul de cand am deschis acest topic si eu inca mai filmez pe caseta. Nu m-am putut hotara la nici unul din modelele de mai sus insa am vazut un nou model care imi place si as vrea sa vad din nou parerile voastre. Mentionez ca folosesc camera doar pt uz casnic si nu pt uz profesional.
Modelul care l-am testat putin si imi place este urmatorul Panasonic SDR-H80EG-S
Nu vreau sa sar peste 500 euro si imi doresc o camera usor de utilizat, cu meniu nu foarte complicat si sa pot face transferul pe pc si eventual prelucrarea cu usurinta. Nu le am deloc in acest domeniu si o camera greu de utilizat m-ar incurca foarte tare.

Daca cea aratata putin mai sus nu este destul de buna pt uzul casnic va rog din suflet sa-mi recomandati voi una.
Multumesc frumos!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am vazut ca are 0.8 megapixeli. Nu am vazut daca are 1 sau 3 sensori ccd. Ar fi mai bine cu 3. Vezi la un magazin daca meniul e ok. Poate fi peste mana de utilizat. Nu stiu daca te lasa sa faci o proba de filmare/vizualizare. Ar fi bine...
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am achizitionat de Craciun una de asta,mark: Panasonic NV-GS90 http://www.panasonic.ro/Pro.../Nv-gs90/660.html ieftina(in jur de 600 ron)...si buna.Multumit de ea.Am inteles ca cele cu hdd e un fel de moft ptr. a fi in trend cu noul,baza ar fi tot cele pe miniDV. Rolling Eyes Ai acolo si un manual de utilizare.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cel mai bine nu iei, dupa mine nu se merita, mai bine aparat foto.Eu am una ce zace de vreo 1 an jumate in dulap, si a fost luata cu bani multi la vremea ei.
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In aceeasi dilema eram si eu anul trecut.

Dupa muuuuuuulte sapaturi, m-am oprit la http://www.jvc.ro/product.p...&catid=100026
Avand in vedere ca aveam pe cineva in state, am achizitionat-o la un pret de aprox 600 EURO.
Unele din motivele care m-au determinat:
- 3CCD;
- 5 ore de filmare FULL HD pe HDD;
- posibilitatile extraordinare oferite de controalele manuale, si multe altele.

Minusuri (sesizate de mine):
- la lumina slaba se descurca greu fara o lampa suplimentara (exista posibilitatea montarii unei asemenea lampi);
- bateria tine f putin (60 min), dar la 100 RON am luat o baterie extinsa cu incarcator cu tot;
- display-ul are un unghi de vizibilitate f mic.
- or mai fi si altele pe care le-am omis...

In schimb, comparativ cu alte camere din segmentul ei, la lumina adecvata face niste filmari de vis...

Cat despre softul special JVC, nu e chiar asa. Se copie datele, se importa in softul camerei si acesta le converteste automat in mpeg2, dupa care, spor la editare cu soft-ul favorit. Conversia din NTFS se face fff usor fie cu softul camerei (power director) fie cu orice alt program de editare.

Spor la ales...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR