Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pe garantie mai mergea 7000 si dupa aia mai mergea 50.000 fara sa patasca nimic.
Skip ads

  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
da stiu
ldeea e ca km indicati in bord sunt reali
vreau eu sa cred sau ma insel?
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca merge bine masina, ti-ai cumparat-o deja, ai schimbat si distributia, si n-ai probleme cu ea, nu vad de ce ar conta. chiar sunt sigur ca iti vei face sange rau daca ai afla ca masina are cu 100.000km in plus.
Daca merge si n-ai de ce sa te plangi.. las-o asa. afara ai respecta masinile, mai ales dieselurile, si le exploateaza asa cum trebui, le dau asfalt si motorina de calitate, si fac cu ele drumuri lungi in general, cea ce e ideal pentru dieseluri. eu stiu ca in general un diesel in germania e rentabil doar de la 30.000km/an minim. de la 25.000km/an in jos iesi in pierdere.
Am vazut taxiuri de germania cu 500.000km, masini cu 350.000km, 200.000km facuti in germania si restu in romania si masina mergea minunat.
Mai mult conteaza daca a avut accidente si n-a fost reparata cu trebuie, daca nu i se schimba consumabilele cu trebuie si altele.
In ziua de azi, nimeni nu-ti poate zice kilometri reali, cu 50 de euro iti fac baietii tot ce vrei tu.
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
da
asta cam asa e
mersi mult oricum de sfat
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
a lui tata cand a luat-o avea pe bord 120.000km. eu atunci am zis ca mai are 50.000km in plus, si acum cred ca mai avea vreo 100.000km in plus. si inafara de pompa de injectie care e pacatoasa la motorul ala, n-a avut nici o problema. acum are vreo 220.000km (in bord) si asta iarna a vazut 180km/h caci mi se parea ca nu trage cum trebuie si a vrut mecanicul sa-mi arate ca trage. Very Happy
motorina de calitate si consumabile schimbate la 10.000km, consumaile la 10.000 si cat mai multi kilometri fara probleme
  • sly23mj

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Y 22 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pana la urma....depinde si de piesa dintre volan si scaun...cum a exploatat-o. Dar asta e mai greu de aflat...decat afli daca are km reali sau nu.
  • zafirache

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Pt. cei care au DPF, in momentul regenerarii se modifica Km in ECU !

CristianTM.


Se poate sa detaliezi putin ? Cu stima
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Pt. cei care au DPF, in momentul regenerarii se modifica Km in ECU !

CristianTM.


Si eu sunt curios, asta daca aceasta informatie nu circula decat in acele "cercuri".

KM in ECU se modifica doar pentru anumite motoare(EDC 16, sau cel putin atat cunosc netrebnicii ce se ocupa de acest lucru).
Cum spunea un coleg mai sus, in ultima perioada am vazut doua Vectra C, pe bord 110.000 km, in ECU 140.000, ambele masini luate de la acelasi samsar, ce sustinea sus si tare ca le-a dat putin inapoi ca asta-i cere piata, dar acei 140.000 km sunt reali. Ca o umila parere cred ca aveau undeva peste 250.000 km, judecand si dupa culoarea alba(si km declarati pentru o alta masina din acel lot de primul samsar, cel de la care a cumparat si samsarul meu local ).Aici
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Pt. cei care au DPF, in momentul regenerarii se modifica Km in ECU !

CristianTM.


Poti sa ne spui mai multe Cristi despre treaba asta
  • bertone_cox240

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mare NESEMTIT MODERATORUL ''JE'' MI-A INCHIS SI MIE UN TOPIC ASEMANATOR DAR NU COMPLET LA FEL Sad
NU STIAM CA ASA SE MODEREAZA Sad SCZ DE OFF TOPIC NAM PUTUT SA MA ABTIN:)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
colegu' bertone_cox240 se pare ca are nevoi speciale
insa si nevoile speciale trebuiesc exprimate conform regulamentului...
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
KM in ECU se modifica doar pentru anumite motoare(EDC 16, sau cel putin atat cunosc netrebnicii ce se ocupa de acest lucru).


Poti sa scrii te rog la care motoare se poate face acest lucru? Eu am Z17DTH pe Astra H si la toate diagnozele la care am fost kilometrii din calculatorul motorului au fost ok, si cu Tech 2 si cu OP-COM, dar cateodata am dubii daca kilometrii sunt chiar reali.

Se poate verifica cumva ca s-au rescris kilometrii si in calculatorul motorului? Parca undeva pe forum am citit ca atunci cand se modifica km in calculatorul motorului trebuie rescris si VIN-ul (dar nu sunt sigur) si ca s-ar putea verifica de cate ori a fost rescris VIN-ul. Daca este adevarat acest lucru se poate face aceasta verificare cu OP-COM si cum?
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pe astra H se poate la orice motorizare. (La Astra G si mai vechi nu se inregistreaza km in ECU)
Daca s-au modificat km in ECU, nu poti afla, nu raman urme.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Asta e nasol de tot, pentru ca la o simpla cautare dupa EDC 16 pe google gasesti destule site-uri de unde poti sa cumperi o interfata din asta la un pret de cateva sute de RON. S-a cam dus si metoda cu diagnoza pentru verificarea kilometrilor la o masina... Sad
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gfx, da'de ce te intereseaza cati km are masina? Ar trebui sa te intereseze mai mult in ce stare e, am vazut masini cu 20.000 km facute varza, si masini cu 200.000 km boboc din toate punctele de vedere...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Pe astra H se poate la orice motorizare

Serios. Cum faci la Z13DTH? Mie lene sa caut acum la ce motoare se pot aranja KM din ecu.

Ca idee, de cand intri cu masina in tara, la Oradea, Arad, Timisoara platesti in medie 100 E si ai KM reali cati vrei si cu carte service. Nu se aplica la toate masinile, dar acopera fix masinile la care e cerere. Pe Bucuresti sau alte zone sunt putini si obscuri cei ce se ocupa de KM cu tot cu carte service.
No, o masina adusa din afara de samsar, in 40% din cazuri are KM modificati la cat e cerere, 30% vine din dauna totala, in 20% e din dauna totala si cu KM inapoi, iar restul de 10 % e noroc pentru cei ce cumpara.
Eu zic ca important e sa merga bine si sa nu vina din dauna totala.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
alexx1402 a scris:Pe astra H se poate la orice motorizare

Serios. Cum faci la Z13DTH? Mie lene sa caut acum la ce motoare se pot aranja KM din ecu.

Nu stiam ca la z13dth nu se poate.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si daca masina respectiva are km reali dar a fost rasturnata si afectata structura de rezistenta?Asta nu o verifici?O masina cu multi km dar intretinuta nu reprezinta o rabla, cascati ochii la masina nu va pierdeti timpu sa vedeti cati km are ea de fapt!
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Este cineva pe forum care ne poate furniza istoricul unei masini la reprezentanta? sau cum se procedeaza va rog ? am cumparat masina, nu am carte servis dar a fost in leasing ceva timp si din cate stiu reviziile se fac obligatoriu la reprezentanta ; multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, nu se poate. La Opel nu se tine evidenta reviziilor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR