Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • djremus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun niste jante de aliaj pe noua mea masina .. nu este un Opel .. da am avut Opel si tot respectul pentru masinile facute de ei Smile .. Mi sa spus ca daca pui jante mai mari decat cele de pe talon sau date de fabricant scad performantele masinii si creste consumul .. Este adevarat ? .. Sper ca ma veti putea ajuta .. Va multumesc !
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca pui jante mai mari vei avea un demaraj mai greu. De consum nu stiu, iar ca o sa iti indice viteaza gresit, cred ca stie oricine.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E aproape insemnificativa cresterea de carburant cat si acceleratia.Probabil se modifica si acestea,dar nu foarte mult,depinde cat de late sunt cauciucurile,si cat e de mare forta de frecare.Avantajul major,este ca ai mai multa stabilitate.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
consumul creste!dar semnificativ creste in oras(unde e solicitata mai mult oedala acceleratie)!in exterior diferenta e minima daca nu depasesti o viteza de 130!
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sa nu facem o confuzie: poti sa ai exact acelasi demaraj/consum/"performante" cu jante de 15" sau de 16" sau de 17"....pe langa dimensiunea jantei este important si "talonul" cauciucului.

adica:
195/60/R15 sunt echivalente cu 205/50/R16 daca nu ma insel.

in cazul de mai sus diferenta diametrelor rotii este nesemnificativa, deci diferentele de performante tind catre zero. in rest tot ce s-a scris mai sus de catre ceilalti colegi este valabil.


deci cel mai corect este sa intrebi despre diferenta intre 2 roti (janta plus cauciuc) decat diferenta strict intre jante.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu sunt de parere ca nu se modifica nici consumul nici demarajul prea mult!
am avut 185/60/14 jante de tabla, iar acum am 215/40/16 jante din aliaj cu 9J , consumul mediu pe BUCURESTI in ultimii 1000 km este de 7,3%, mers putin mai sportiv, adica schimbat trepte de viteza pe la 3000 rpm, motor de 2.0 DTI.
pe pilot automat pe autostrada la 110km/h consum 3,8%
la 210km/h pe vitezometru 206 km/h pe gps consum 12,7 %
mie nu mi se pare ca s-ar fi modificat consumul cu jantele astea desi cauciucurile sunt destul de late!
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu vad rationamentul pentru care ar trebui sa se modifice oricare dintre parametrii, atata timp cat raza ramane aceeasi. Rigiditatea marindu-se, forta se transmite mai eficient la nivelul solului, si in aceleasi conditii de exploatare ar trebui sa ai un consum mai mic( inobservabil) si o mai buna acceleratie/stabilitate(iarasi foarte putin observabil). Daca se mareste diametrul intradevar va creste consumul, fiind necesara o forta mai mare, in acest caz aparand si diferentele mai mari intre viteza aratata pe bord si viteza reala.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@marius_mml - exact asta e la mine!
185/60/14 e "foarte egal" cu 215/40/16 stabilitate si demaraj la fel de bun ca inainte!
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius_mml a scris:Nu vad rationamentul pentru care ar trebui sa se modifice oricare dintre parametrii, atata timp cat raza ramane aceeasi.

Chiar crezi ca nu are importanta daca se modifica masa rotii?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
exact asta vroiam sa spun si eu.cauciucuri mai mari ,mai grele.jante la fel.pune pe cantar sa vezi cat difera.
exista si jante de aliaj mai usoare decat cele de fabrica.
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. In concluzie, ar trebui sa scada consumul si mai mult decat in ipoteza mea, desi cred ca totusi e insesizabil(la cele cateva kg in minus). Jantele de aliaj cred ca sunt mai usoare decat cele de fier, la aceleasi dimensiuni. Daca se presupune ca masina consuma cu 1-2 L/100 km pentru fiecare 100 kg in plus in masina, la cele cateva kg diferenta ar consuma cu aprox.1L mai mult la 1000 km, ceea ce este "aproape" nesemnificativ.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
masina nu consuma cu 1-2l in plus pentru fiecare 100kg extra. cine ti-a spus asta?
Skip ads

  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:masina nu consuma cu 1-2l in plus pentru fiecare 100kg extra. cine ti-a spus asta?

Am exagerat cu 2L tocmai pentru a pune in evidenta ca nu scade consumul foarte mult pentru cele cateva kg in minus in cazul jantelor de aliaj. Cu cat masina este mai incarcata, cu atat creste consumul mediu/100 km. Eu stiu ca aceasta crestere este aprox. de 1L/100 kg. Poate este mai mica, dar nu mult mai mica, si asta se ia in considerare fara a pune soferul, si in conditiile de trafic din Romania(fara autostrazi), nu te gandi la autobahn.
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@djremus
Raspunsuri ai cam primit... si corecte. Daca montezi jante de aliaj cu cauciucuri corecte (insensul ca maresti dimensiunea jantei, scazi talonul cauciucului si creste latimea caii de rulare) nu vei avea probleme la consum. O stabilitate mai buna data de latimea cauciucului vara (iarna pe zapada vei duce dorul celor inguste, mai multe kg pe o suprafata mai mica de contact) o rigiditate mai mare data de scaderea talonului (senzatii de suspensie sport). Dar nu trebuie depasita cu mai mult de 1 inch dimensiunea maxima data de constructor la jante, gandeste-te la efortul pe care il depune instalatia de servodirectie sa vireze rotile, mai ales cand faci asta pe loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR