Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ok multumesc inca o data pentru ajutor daca am ceva o sa te contactez pe privat!.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@sorin, ti-am mutat eu discutia la locul potrivit si am sters tot cea ce era Off Topic. Pe viitor te rog sa fii un pic mai atent si totul va fi ok. Succes Wink
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Gata am terminat si eu de montat leduri.
Cateva poze cu rezultatul.

Scuzati claritatea, dar sunt facute cu telefonul
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
imi montai si eu lumina pe led la picioare sofer si pasager dreapta.cand se deschid usile se aprind cand se inchid usile se sting.o sa fac poze diseara daca am timp si o sa le postez sa vedeti.numai bine.o sa pun si pe spate dar trebuie sa cumpar leduri ca nu mai am Very Happy .
Skip ads

  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Si-a montat cineva lampi pentru picioare fata si spate folosind becuri normale si nu leduri?
As fi interesat sa stiu care e consumul suportat de circuituitul electric/CAN. La Astra mea am o siguranta de 5A care suporta: 3 becuri plafoniera fata (5W+10W+5W) + 2 spate (5W+5W)+ 4 parasolare (4 x 1,2W ).

Un total de 34,8W. La 12V ar iesi un current total de 2.9A.
Dupa calcule daca mai adaug 4 becuri de tip torpedou/portbagaj C10W, risc ca siguranta de 5A sa fie useless. De aceea as fi interesat sa stiu daca si-a instalat cineva deja si foloseste becuri pentru iluminat si nu LED, iar legatura s-a facut de la circuitul de plafoniera!
Tot dupa calcule, cu siguranta existenta, maximul de putere pe care circuitul ar mai putea sa il suporte ar fi de inca 20W => 34,8W+20W=54,8W, si ar iesi un current de 4,56A. Deci in range-ul celor 5A.

Multumesc frumos.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La pedalier pui leduri ca e mai "cool". Nu as crede sa aiba utilitate. Probabil ar arata destul de banal lumina galbena data de becul normal...
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut Dambovita,

Nu sunt interesat de LED-uri. Merci. Prefer lumina calda.
Astept, poate totusi se va gasi un coleg care sa fie in asentimentul meu si sa fi montat lampi pentru picioare atat fata cat si spate folosind becuri cu incadescenta.

Cu stima,
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu am montat banda de leduri slim cea care este folosita la iluminat interior chestii din rigips ex bar,scari etc,sunt la 12 v si sunt super.
Merita investitia si munca depusa.
Skip ads

  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Merci bodyn,

Dar, intrebarea mea a fost:

"Si-a montat cineva lampi pentru picioare fata si spate folosind becuri normale si nu leduri? "
Nu sunt interesat de Leduri, benzi de leduri, alte leduri.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai principiul e acelasi,doar ca in locul benzilor cu led,decupezi sub bord si montezi 2 plafoniere de portabagaj
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vallyyy,

Multumesc, dat, încã odatã, intrebarea mea a fost:

"Si-a montat cineva lampi pentru picioare atat fata cât si spate folosind becuri normale si nu leduri? "
Probabil ca nu ai citit 3 mesaje mai sus.
In plus as fi interesat de pãrerile celor care chiar si-au instalat lapmpile.

Stima
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daniadrianus poate ca nu vei lua in considerare ce spun eu dar o lampa de portbagaj este mai mare decat un led,pentru lampa trebuie sa tai din plastice sa intre undeva sa nu cada pe picioare,in fata sa zicem ca ar fi ceva loc dar sub scaunele din fata cum vei prinde lampile?sigur vor fi lovite de pasagerii din spate,pe cand ledurile,trebuie doar o singura gaura de dimensiunea ledului,sunt si leduri care imita lumina unui bec cu filament
dar fiecare pune in masina ce vrea si cei place
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daedalus a scris:Am mai lucrat un pic pe seara, am reusit sa identific firele care duc la plafoniera de sus. Cu aceasta okazie am vazut ca mai am o mufa in plafon, presupun ca e pentru plafoniera cu lampi de citit. Oricum firele sunt rosu-alb si gri-se gasesc in pragul din partea soferului, intra intr-o mare mufa verde( aveti grija ca in respectiva mufa intra 3 fire rosu-alb si tot 3 gri. Toate in cazul meu folosesc aceluias scop, adika iluminatul interior).
Am asezat modulele cu leduri(le-am lipit cu banda dublu adeziva) si am facut un test: lumina din plin, chiar prea multa as putea spune(probabil o rezistenta e binevenita, o sa mai testez), se dimeaza odata cu plafoniera centrala. Singurul inconvenient ar fi acela ca plafoniera are lumina galbuie iar ledurile alb puternic, nu se prea pupa. O solutie ar fi sa pun leduri si acolo.
Mai am maine de cositorit legaturile si de montat toata plasticaraia la loc. dupa poze Smile

Daedalus, ai promis poze acum 5 ani Smile
Unde este situata mai exact mufa verde dinpragul soferului?
Intentionez sa montez leduri galbene precum lumina de bec. Vreo recomandare de marca/model?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR