Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am si eu 2 intrebari:

1. ITP-ul trebuie facut in judetul/orasul in care e inmatriculata masina?

2. Cat de strict e termenul de 2ani? Adica daca pe talon scrie ca urmatorul ITP trebuie facut la data x, chiar trebuie facuta la data x sau pot intarzia cu 2 saptamani de exemplu?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1. parca stiu ca nu. am avut ocazia sa fac inspectia in alt judet, dar nu am folosit-o asa ca nu pot fi 100% sigur. normal ar fi sa o poti face oriunde.
2. daca nu te verifica nimeni in perioada aia, probabil ca poti.
  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

La prima intrebare nu pot sa-ti raspund.
La a doua intrebare pot: din punct de vedere legal nu ai voie sa depasesti termenul inscris in talon. Mai mult, ITP trebuie facut cu doua saptamani inainte de atingerea termenului din talon. Astfel prin acest interval de doua saptamani ti se da posibilitatea sa mai circuli in conditii legale pentru a remedia eventualele probleme aparute la primul control cand se da o rezolutie de revenire.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
inainte te lasa o luna de gratie (depasire), acum trebuie sa il faci in avans, nu stiu daca 2 saptamani, eu auzisem de o luna,
in fine nu conteaza ...

ITP-ul poti sa-l faci oriunde (tot din auzite), restrictia cu localitatea de domiciliu e la permis.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Tot legat de ITP.
Azi am faut si eu azi asa ceva Crying or Very sad
Dobitocii au o "procedura" de testat cica "turatia maxima" si dup-aia noxele cred... "procedura" in care tureaza masina de o ia naiba pana taie ECU motorina... Mi s-a rupt inima sa-mi vad dieselu` la 5000 rpm da` cica asa se face... Ce naiba aia cred ca eu merg cu 5000 rpm tot timpul si poluez orasul ?

PS: 4EST ai vazut cum facea la 3000 rpm masina... inchipuietzi la 5000 rpm Crying or Very sad
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mie idiotii mi-au dus-o la 6000 si nu i-am putut convinge cu nici un chip ca eu nu ajung nici la 4000. am crezut ca ies pistoanele prin capota. apoi mi-au aratat pe calc lor nenorocit ca scria ca trebuie dusa la 5400. pe loc, fara sarcina. normal ca scoate fum negru..... cred ca asta e si spilul, sa scoata o spaga pt noxe.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am postat un topic cu 'troncane pe spate'. asta-i rezultatul ITP-ului Crying or Very sad
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
CatalinE: se poate face oriunde, eu asa am facut odata (studentie)

slick - stiu, iti spuneam ca asa au facut si cu Corsa de la servici Smile

Imi inchipui ca fiind masina ta ti se rupea sufletul, saracuta de ea Smile
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am uitat ...
in decembrie i-am facut ITP-ul

Plata: ~350k
Timp: ~3 ore (ca m-a pus dracu sa ma duc sa dau o tura si au ajuns altii inaintea mea)
Pile: cu

Probleme gasite:
- frana de mana nu tine pe dreapta (ajutata din picior)
- la motor le-am spus direct sa il rezolve ca nu duce la 4900-5100 rpm (nu ducea de data trecuta). Aici cred ca e din ECU (in TIS la primele modele era trecuta o valoare 4750 sau nu era trecuta, apoi au venit cu 4900-5100 rpm) si banui ca se poate programa.

Apropo ce efecte ar fi ? (ca turatia de cut-off este mai mica)
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Confused


Ultima modificare facuta de arthurro la Vin 14 Jan, 2005 3:02 pm
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ITP se poate face oriunde.


Cand am cumparat masina proprietarul mi-a zis ca-mi face el ITP. Si l-a facut fara sa miste masina de pe loc. Deci se poate...

Referitor la turatii. Eu m-am luat cu un prieten la intrecere si am schimbat pe la 5000-6000 de ture. Fiti linistiti: masina nu pateste nimic, chiar daca e diesel.....
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pt. cei care au efectuat deja. aveti idee daca verifica seria motorului?


Ultima modificare facuta de arthurro la Vin 14 Jan, 2005 3:03 pm
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
se verifica
eu l-am facut al acelasi ITP (bine erau persoane diferite) si au verificat seria (daca e ceva in neregula si nu obs o iau rau in bot)


Ultima modificare facuta de chiciuc la Vin 14 Jan, 2005 4:10 pm
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mie la ITP idiotii au turat-o pana mi s-a rupt cureaua de distributie shi mi s-au strambat toate supapele Sad(. ce idioti Sad
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu te-au pus inainte sa semnezi ca ei nu au nici o vina daca se rupe cureaua? la mien asa au facut. prima oara abia schimbasem cureaua iar a doua oara am sta putin cu frica stiind ce le poate pielea, dar aveam numai vreo 35k pe curea.
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
n-am semnat nimik inainte, in fine oricum n-am luat nici un ban de la ei, dar in schimb mi-am pus supape noi si curea. Cureaua cred ca nu a fost schimbata nicodata Razz. Eu am facut vreo 60-70k km cu ea, shi masina avea cand am luat-o 80k, deci iti dai seama ca era varza cureaua Smile). Asa ca n-am comentat prea mult, shi in plus mi-au pus shi stampila, asa cu multa compasiune...

aa, si tot atunci faza tare, era unul saracul cu o solenta noua, ce i-au mai forjat-o, cred ca au scos vreo 5 buletine de alea de analiza pe masina lui ...
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Practica asta e frecventa.

Masinile noi respecta noxele intocmai si de aia sunt "exploatate" de aia pentru a face o spaga in plus.
Cu buletinele de la masina noua se mai dau cateva ITP.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
l-am facut si sapt trecuta in bucuresti, deci se poate si in alta parte decat domiciliul.

nu mi-au turat-o decat pana la 3000 de ture da' tot n-a iesit la noxe nici dupa a 5-a incercare. noroc ca mai era un matiz prin preajma...
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu am renuntat de mult sa mai trec pe la ITP
Am un amic , ii dau talonul si imi ivne ITP acasa in 24- 48 h

Valabil 2 ani , cu secretizare si fara turatia motorului sau alte frane care nu tin. Bine eu oricum am benzina si nu mi-o chinuie aia in halul ala , dar am vazut un Passat amaratu' l-au omorat aia la ITP< scotea fum ca Titanicul la 5000 rpm ...
Daca sunt doritori , ii pot ajuta cu ITP ul .. IN special aia cu un parbriz fisurat , sau alte probleme care "mai merg" , dar "costa prea mult acum sa le rezolv"
Si da , se poate face ITP in orice judet din tara asta , ca la ai mei din HD si Deva tot eu le fac ITP urile aici la Bucuresti .

Corvin
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am fost sa-mi fac ITP in ziua expirarii, pe 14 decembrie.
Mi-au gasit o problema la frana dreapta spate si frana de mana, deci m-au respins.
Am fost la service autorizat Opel, mi-au controlat si verificat franele, a fost o chestie de reglare, nu era nimic "de inlocuit". Mi-au facut si ei apoi testul la frane si a fost OK.

Acum apare problema. M-am dus iar la ITP azi dimineata unde era o f mare coada, vreo 12-15 masini.
Nu am stat si mai am timp doar maine insa am altceva programat.

Eu am de la ei hartie doveditoare ca am fost, am si platit 85RON (chiar daca m-au respins), am si hartii de la service Opel care dovedesc ca s-a remediat tot. Pot incerca sa fac doar testul de frane la alt ITP?
Cat de riscant e sa merg asa (din pct de vedere al politiei) si sa fac ITP-ul dupa sarbatori?

Stie cineva un loc unde as putea face ITP azi sau maine la regim de urgenta? Smile

multumesc,
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR