Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum veti vedea din imagini am o vectra A din 93 si am avut o serie de accidente si tot felu de probleme care au afectat exteriorul si m-am decis ca ar fi timpul sa le rezolv insa nu stiu de unde sa plec.Cea mai mare problema este inlocuirea unor elemente care dupa cate vad sunt dincolo de posibilitatea de reparatie si nu pot fi gasite cu usurinta sau la norocul care il am eu...deloc.Inca nu sunt foarte familiar cu regulamentele forumului desi am citit in mare parte...nu sunt sigur dak mi se permite sa arat poze care le-am facut azi in legatura cu problemele pe care le am dar dak se poate va rog sa ma anuntati ca sa va pot posta linkuri pe imageshack sau asa ceva sa imi dati parerea voastra (unde trebuie inlocuit,unde trebuie vopsit,unde polishat unde lipit etc).Am apelat la forum pentru ca nu ma prea pricep si cei care ar trebui sa-mi explice nu au pic de rabdare asa ca rog putina indulgenta pentru un incepator in lumea masinilor si clubopel de altfel....va multumesc!

Am mai cautat prin forum si am gasit persoane care au postat poze asa k inteleg ca nu e nimica rau in asta...







Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Incearca cu un polish inainte , se pare ca ai vopsea "straina" peste a ta si poate scapi usor ...
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In ce sens "straina" Smile lol sunt noob rau...probabil te referi ca-i de proasta calitate.Si da polish oricum ii voi da pentru ca are mii de zgarieturi mici si stiu si la pret bun si am si unde da chestia e ce fac cu restu?...vezi k acolo a sarit in draci ditai stratu de 5 m de vopsea si mai e si crapat spoileru (ultima poza) sa nu mai zic k si bandoanele alea laterale sau cum le zice au fost harjaite de alta masina si au ramas urme de vopsea acolo...astea m-am gandit ca poate cu un spray din targ sau la un shop special se poate rezolva ca e plastic da-l in colo...cat despre restu caroseriei nu stiu sigur dak iese la polish....sugestii unde as putea gasi un body kit asemanator sau piese de schimb gen spoiler si/sau reparatii cat de cat acceptabile sa mai diminueze aspectul unei masini total neingrijite? Sad...need more help
  • vw18t

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ai nevoie de un tinichigiu si un vopsitor. nu ai ce face cu polishul, e luata vopseaua. vopsea straina = de la alta masina Smile
Skip ads

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ce tampit sunt...akm m-am prins da asa este da nush sigur dak iese in schimb de faza cu tinichigeria nu stiu ca doar spoileru ala e din plastic Neutral nush ce sa zic...
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Vopseaua "straina" se curata cu o carpa umezita cu benzina. Freci un pic si se duce.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La cat s-a harjanit si ce adanc a ajuns chiar nu cred ca se va intampla asta...in fine chiar nu conteaza ca se rezolva cu un polish si ieftinache pe deasupra...da eu sunt disperat de restu...unde dreq mai gasesc eu un spoiler? sau bandoanele alea? ah si va pun si o poza cu muffer tipurile si sa-mi ziceti dak siti cum sa fac sa arate mai decent...au cam ruginit si nici nu stiu dak au fost vopsite asa urat au ajuns...

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vroiam initial sa pun la probleme tehnice asta dar am spus ca pun mai multe probleme decat exteriorul si se pare k nu a fost asa...poate un admin sa mute la probleme tehnice topicul ca vad k asa nu prea raspund oamenii Sad
Skip ads

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva vre-o idee legat de oricare problema?...mai putin cu polishatu ca aia am prins ideea si poate o fac in curand...cu restu?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In Iasi stiu niste baieti care iti iau 3 milioane pe element (spoiler, usa), operatiune completa: lipire/indreptare, chituire, vopsire in doua straturi, lac doua straturi. Baietii mai fac si retus pe zone mici (10x10cm) la 500 de mii. Oricum, lucreaza profesional. In Bucuresti nu am nici o idee. Iar sa o faci singur, mi-e greu sa cred ca reusesti.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aaa super deci ideea ca ar putea fi reperat chiar ma incanta...e putin rupt jos si astea da ideea e sa arate decent ca asa "oglinda" cum sunt multe masini nu intentionez sa o fac si nici sa o intretin,chiar am sa ma interesez sa vad dak se poate lipire chituire si draci la spoiler...mersi mult!...astept insa sugestii la restul problemelor!


Ultima modificare facuta de Wiz_KeeD la Lun 10 Dec, 2007 9:40 pm
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@Wiz_KeeD
Tati lasa limbaju de chat si o sa ne intelegem f bine. READ THE RULES ! Shocked Very Happy
Skip ads

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
haha exact asta ma uitam acuma si mi-am pus aceeasi intrebare Smile)) si pe langa asta am observat cum vorbesc ceilalti...sorry...insa sugestii la prob? Very Happy >:d<
  • Andrei34

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1,6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru vopseaua straina,incearca Cif crema.Eu cu asta am rezolvat-o.
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tare faza cu cif crema...am zis ca aia se rezolva la un polish,plus de asta nu stiu dak este asa de usor de indepartat ca provine de la un autobuz pe care masina l-a imbratisat calduros Smile
  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asta este pentru cei care mai urmaresc topicul si au si ei un caz similar (fac si eu datoria fata de clubopel cat de cat)...AM REZOLVAT CU VOPSEAUA "STRAINA"!.Mi-au zis cativa baieti inainte sa folosesc niste benzina ca poate iese si un prieten priceput bine mi-a sugerat sa folosesc diluant...cand dupa aproape 4-5 luni de la micul incident care mi-a lasat masina vopsita in a 2-a culoare,am frecat cu diluant si cand am vaz ca se sterge vopseaua problematica si restu vopselei ramane...am incremenit!
Ideea este ca diluantul ataca vopseaua din cate stiu desi la mine nu am vazut nici o problema pana acum si chiar nu sugerez la cineva care tine la masina lui si nu e dispus sa riste (s-ar putea sa atace si lacul sau stiu eu ce alte chestii mai sunt in vopsea dar la masina veche din 93 mai rau nu se putea decat era pana acum:D)...insa faza cu benzina trebuie incercata si in caz extrem si ultima instanta puteti folosi putin diluant sa vedeti daca merge,mie cel putin mi-a mers superb si sunt asa de fericit ca am ramas cu niste mici zgarieturi in schimbu la niste pete galbene cat casa!.iar pe toate durata procesului am ramas pe carpa cu doar pete galbene si nu alte culori asemanatoare vopselei.REPET: nu garantez in legatura cu reactia diluantului la vopseaua masinii si poate benzina merge la fel iar in legatura cu aceasta nu cred ca se pot pune probleme,insa in ultima instanta merge treaba cu diluantul si eu sunt foarte multumit! (P.S: in caz ca apar probleme sau orice fel de manifestatii ma intorc sa editez postu ca nu cumva sa repete cineva greseala...asta in cazul in care apare vre-una si eu nu sper)Very Happy va pup pe toti :* luv u clubopel! <3
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare,am 2 zgarieturi...cel mai probabil facute cu ceva askutit si s-a dat peste ele ku vopsea nuantza masinii insa tot se kunosk.credeti ka le pot rezolva ceva mai bine(sa nu mai fie asha evidentiate) ku polis sau ku ceva pasta?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@CapellaCt: Daca scri ca pe chat, nu te intelegem! Reediteaza, vezi ca ai un buton"Modifica"!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exista la magazine de profil auto sau chiar in hypermarket (eu am vazut in metro), kit de retus auto...un fel de ruj in culoarea (aproximativa a vopselei) si apoi ceva pt polish..sau ceva lac...nu imi mai aduc bine aminte. Preturi faine-20-25 lei. Mi se pare ca se pot gasi si la dealeri..la preturi mai mari dar la ei te poti duce cu codul vopselei si iti aduc ceva mai apropiat de nuanta ta....Incearca cineva? Ca am si eu niste urme de criblura pe bara...poate merita efortul (fizic si financiar). Bafta
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am avut vopsea straina pe usile de pe partea stanga atat pe tabla cat si pe bandouri ca m-a harjait o desteapta cu bara si au iesit cu nitrodiluant si o carpa fina frecat usor. A iesit super nu se cunostea nimic apoi am aplicat si o mica polishare. Incercati cu incredere.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR