Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@ Je
si care-i problema?
Trebuia sa plusezi si tu, sa rotunjesti la 200 ca ai vazut ce zice Lukaci... Smile
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Imi pare rau...e ceva putred pe aici...eu am mers sa vopsesc partial aripa spate si bara spate (mi le-a raschetat o blonda), mi s-a explicat politicos ca deocamdata e un blocaj din partea asiguratorilor, care nu platesc reparatiile prin RCA...am mai avut unele divagatii-nelamuriri si am primit explicatii foarte detaliate, chiar mi s-a restetat o eroare de la ABS (culmea...fara sa mi se ceara nimic), am verificat niste preturi la subansamble si pana la urma am comandat un senzor lichid racire. Totul s-a desfasurat in conditii civilizate... Ciudat, nu? Posibil (improbabil dar totusi posibil) sa nu stiti cum sa puneti problema..si de aceea sa primiti raspunsuri in 2 peri...referitor la preturile practicate...no comment...pacat de detinatorii de masini noi care sunt obligati sa faca reviziile la ei...Discutia poate continua...dar astept reactii.Smile
  • benzo

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@livcro
Sunt doua situatii la AHH :
-ori mergi prima data la ei si atunci prima doza e gratis Very Happy (cazul resetarii erorii de ABS)
- poti sa ii prinzi in zile buna sau in zilele "dificile" (vezi reclamele la absorbante)

Apropo.....ce ma amuza in ultima vreme la AHH Sibiu e faptul ca indiferent ce defect le semnalezi ei te intreaba "De unde stiti?De pe forum nu?" Le explici ca problema e la masina ta si nu din auzite. Dar intrebarea revine..."De pe forum nu?"

@lukaci
OK....nu vreau sa intru in detalii despre AHH acum...... spun doar atat amatorismul,lipsa de experienta,bataia de joc se completeaza excelent cu profesionalismul si promptitudinea. Masina mea a inceput sa aiba probleme doar dupa prima revizie facuta la ei. Daca vom continua asa, rubrica Inlocuiri din caietul meu de service va arata ca un catalog de piese . Si ,repet, dupa prima revizie a inceput totul. Oamenii de acolo m-au facut sa regret in anumite momente ca am Opel. Noroc ca imi revin repede din sentimentul asta. Nu e vina Opel pentru ca un mecanic face lucrurile in bataie de joc.
Nu am treaba cu cei de la vanzari, cu cei de la piese schimb.Intotdeauna am primit raspunsuri promte din zona asta.Problemele sunt in partea de Service.
Cred ca o sa mai vorbim pe acest subiect.
Week-end placut.
Very Happy
  • lukaci

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
EU NU FAC NICI MACAR CEA MAI MICA RECLAMA PENTRU OPEL SIBIU DAR VA CONTRAZIC DEOARECE AM AVUT 3 INTERVENTII DE INALTA COMPLEXITATE PE CARE NU LE-AM PUTUT REZOLVA LA NICI UN <ATELIER AUTO> DIN SIBIU SI CARE MI-AU LUAT BANI DE FIECARE DATA CIND DESCHIDEAU CAPOTA IAR CEI DE LA HUBER LE-AU REZOLVAT DE FIECARE DATA LA COSTURI NU FOARTE MARI . COSTURILE AU FOST FOARTE MARI LA FINAL DEOARECE AM INCERCAT IN MULTE ALTE PARTI PANA S-AU REZOLVAT PROBLEMELE.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
lukaci, de ce urli? scrisul cu majuscule asa se interpreteaza...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Imi doresc sa apuc ziua , in care conducerea unui dealer Opel , deleaga un baiat scuturat angajat al lor , diplomat , cu cel putin 4 ani de facultate facuti la zi si 7 ani de educatie primita acasa , care sa deschida un topic si sa zica domnilor eu reprezint oficial dealerul X . Vrem sa ne imbunatatim calitatea serviciilor , suntem constienti ca multi dintre voi au plecat de la noi din service suparati de atitudinea vreunui angajat mai nedus la Biserica sau suparati din cauza calitatii unei lucrari . Eu sunt aici pentru a stabili o relatie de parteneriat intre noi si clientii nostrii , pentru ca toata lumea are de castigat . Si eu reputatie + bani + clienti fideli si voi lucrari de calitate .

Nu mancati-as pana acu , n-am vazut decat din astia "undercover" , plictisiti , care mai deschid timid netul in timp ce se plictisesc la birou , intre doi clienti care mai solicita o simulare de rate la masina care si-o doresc .

Nu spun de atitudinea conducerii care nu-i lasa nene sa stabileasca o comunicare de genul asta pe un forum de 25.000 de posesori de Opel .
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai mi-am scos masinutza de la Huber..si sunt foarte multumit..bara spate si partial aripa spate revopsite. am primit si bonus: o curatire exemplara si la interior si la exterior (si cand te gandesti ca in ziua precedenta predarii masinutei am fost la peste prin balti si noroaie...si doi hamsteri mi-au rontait sticks-uri pe bancheta din spate tot drumul Smile ). Nu vreau sa va contrazic...dar eu unul am depasit faza de opinie..impresie..si ma indrept vertiginos spre convingerea ca se pot face reparatii de calitate la Huber.
  • gabi_feraru

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
...sau ce face un sticker ClubOpel.com lipit pe luneta si un review pe forum care ia sifonat pana acum reputatia. Nu ti-au dat si bani sa-i vorbesti de bine?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Inca nu... dar nu mi-am pierdut speranta. Smile Pe de alta parte..daca vrea sa ma acuze cineva ca m-am lasat mituit cu o reparatie de calitate..recunosc: sunt vinovat. Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai asta ramane sa vedem si noi cu ochisorii nostrii ageri la intalnire si atunci putem sa fim sau nu de acord cu tine.... pana una alta eu am fost astazi seara la ora 16.55 sa cumpar de la ei 2 sigurante pentru cablul de frana spate si desi era aproape de ora inchiderii am fost servit rapid si amabil desi casa era deja facuta... ce este drept nu am cerut factura fiind vorba de 7 RON. Dar oricum sper ca vor incepe sa fie mai atenti la nevoile si doleantele clientilor si sa mai scada si din pretul cerut pentru lucrarile pe care le fac... si atunci poate ca vom merge la ei in loc sa ne chinuim noi pe rampe improvizate sa rezolvam problemele...
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca Liviu are dreptate, conteaza foarte mult modul in care vorbesti cu ei. Parerea mea despre baieti e buna, dar s-ar putea sa fie deformata de faptul ca ii cunosc pe cativa, si dintre cei din service dar si dintre cei din vanzari.
Despre fete... vorbim la intalnire. Numai sa reusesc sa ajung.
Ganditi-va ca sunt retribuiti foarte prost (nu e o scuza, ci vrea sa fie o sugestie legata de cum trebuie puse problemele). Ca si exemplu: una din domnisoarele care a trecut si prin receptie si prin casieria lor a plecat de acolo ca sa lucreze acum in chioscul de ziare de la Kaufland. Asta spune multe, nu?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din punctul meu de vedere, mecanicii sunt ca doctorii. Un doctor bun habar nu are cand e ziua de salariu. Wink
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aici ai pus degetul pe rana Dorine.... intradevar nu ar trebui sa isi conditioneze calitatea muncii pe care o presteaza de salar desi este important sa aiba o viata sociala normala.
In alta ordine de idei, am trecut pe la ei sa imi cumpar 1L ulei de cutie ca trebuie sa dau jos o planetara sa ii schimb burdufurile si am intrebat daca imi pot regla si farurile. Au reglat si farurile si am platit doar uleiul ceea ce m-a incantat si bucurat sincer desi nu era o avere dar uite ca incep sa se miste lucrurile si astfel isi poate omul schimba parea despre ei. Au spus ca reglajul a fost din partea casei si sa mai poftesc pe la ei.
Daca vor incepe sa mai umble si la preturi si la relatia cu clientul respectiv sa poata clientul sa stea langa masina sa vada reparatia si sa i se spuna si din ce cauza a fost defectul cum este la Opel West Oradea atunci sunt sanse sa incep sa imi fac intretinerea masinii la ei dar atata timp ca ora de manopera este ca in germania sau mai scumpa chiar iar calitatea este deocamdata indoielnica cu toata garantia oferita si piesele cu preturi chiar si de 2-3 ori mai mari....
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am fost ieri la revizia de 30000 si mi-au spus ca va dura cam 3 ore si a durat doar 2. cu pauza de masa cu tot. Binenteles ca au facturat 3 ore dar macar nu m-au mai tinut pe acolo gura casca!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai ei factureaza conform specificatiilor din TIS si daca acolo atata scrie nu conteaza ca de fapt au lucrat mai putin. Important nu asta este ci sa mai scada din valoarea pieselor si manoperei si sa creasca nivelul de profesionalism al baietiilor de acolo si atunci mai mult ca sigur nu ne mai murdarim noi pe maine sa facem o treaba pe care ar trebui sa o faca ei dar sa o faca bine si cu simt de raspundere si mai ales in fata clientului ca sa vada clientul ca poate avea incredere data viitoare nu ca o duce acolo cu o hiba si de fapt o ia cu altele.... sau mai rau: stiti nu se poate schimba piesa aceea decat cu tot ansamblul ca nu am putut sa o desfacem ca este prea veche si deci va schimbam tot ansamblul (dupa ce a dat taranul care are doar brand nu si creier cu barosul ca sa scoata piesa veche de la locul ei)...
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Apropo de asta mi-au facturat 3 piulite metric8 cu 7,5ron bucata si un surub la baia de ulei cu vreo 35ron. Astea oare de ce s-au stricat? si ce au astea noi de sunt asa de scumpe?. In fine chiar dupa ce am ajuns acasa, am primit de la OPEL Marketing bla bla bla de la Londra, un plic cu un chestionar despr satisfactia clientilor vis-a-vis de ce se intampla pe la service. Si sa te tii tata ce le-am scris acolo ca era sa nu-mi ajunga chestionaru. Le-am zis si acolo ca nu m-a deranjat pretul pieselor de pe factura cat m-a deranjat faptul ca s-au fofilat pe acolo si nu mi-au spus "Ba fraiere platitor ce esti tu! Nu mai merge asa ca iti pierzi piulitele de la masina si uite ce scumpe sunt! Sau Nu mai roti asa de volan ca se intepeneste surubul de la ulei!" Orice sa fi spus era OK. Oricum astept cu nerabdare sa-mi expire garantia si sa nu ma mai duc la ei. I-am aratat factura mecanicului meu (care a lucrat vreo 4 sau 5 ani la AUDI in germania) si mi-a calculat revizia pe care am dat eu 1003.50lei la 580lei cu filtre MANN si ulei Mobil1
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut nica.
un mai vechi coleg de camera iti cere ajutorul pt a gasi un mecanic bun in afara de ahh sibiu. daca baiatul ala stie meserie as face n drum pana la sebes.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc ultima mea experienta cu Auto Huber. Am avut masina in reparatie cu problema bujiilor rezolvata singur de altfel (sper sa gasesc odata timpul si starea necesare sa o pun si pe net) si dupa ce am pus totul la loc nu a mai mers masina bine, scotea si fum si asa mai departe. Am tarait masina pana la service cu greu unde le-am explicat problemele si le-am cerut ajutorul. Au pus TECH 2 pe ea si nici o problema dar masina scotea fum si mergea ca un tractor in 2 pistoane. Asta era intr-o sambata acum vreo 3-4 saptamani. Raspunsul lor pana la urma sa vin saptamana care urmeaza ca nu e acolo electricianul ca el stie ce si cum...
Bineinteles ca nu am avut timp de umblat pe la ei saptamana aceea si am rezolvat-o cu ajutorul unui coleg de pe forum Claudiu de la Brasov caruia ii multumesc mult si pe aceasta cale. Era vorba de faptul ca inversasem 2 tevi intre ele. Asta era toata problema.
Dar stau si ma intreb intreg service-ul ala sta instr-un singur om? ala este Dumnezeul acolo fara el restul sunt doar de umplutura... cum este posibil ca un singur om sa stie unde sa se uite sau cum sa interpreteze anumite simptome?
Prin asta am vazut inca odata care este profesionalismul lor. Nu am nimic cu seful de service Lucian care este un om de treaba si a fost binevoitor dar totusi parerea mea personala este ca si el ar trebui sa stie mai multe despre masinile pe care Opel le fabrica si mai ales simptomele pe care acestea le au. Oricum eu trec pe la ei doar cand am nevoie de anumite piese originale si pe care le mai au pe stoc cateodata ca in rest prefer sa imi repar singur masina. Au dotare destul de buna dar nu stiu sa o foloseasca pentru ca nu au oameni scoliti si instruiti. Le-ar fi suficient si numai daca ar citi pe acest forum tutorialele facute de noi si probleme intalnite si ar creste profesionalismul lor si nivelul de cunostiinte dar nu pot sa ceri asta la niste mecanici care au doar brandul mare si in rest nimic...
Cat despre pretul pieselor... unele sunt foarte bune (piesele mici si de duzina) altele si de 2-3 ori mai mare decat la importatorii de piese auto de import din oras desi piese provine din aceasi sursa: depozitul GM europa care se afla in Ungaria din cate stiu eu.
Cat despre colegul nostru lukaci as vrea sa ne prezinte si noi exact si detaliat problemele avute de numai la Huber le-a putut rezolva si mai ales cat l-a costat reparatia sa ne dam si nu noi cu parerea.... ca sunt sigur ca e genul de sofer care stie doar unde sa puna apa pentru parbriz si poate sa mai verifice din cand in cand uleiul la joja daca stie unde se afla...
Sper ca nu am suparat prea tare pe nimeni.
Ca si concluzie, Huber este OK atata timp cat nu ai probleme serioase si sti cum sa vorbesti si mai ales ce sa vorbesti. In rest cam multa lipsa de profesionalism. Cred ca si numai co colaborare si scolire la Opel West Oradea le-ar prinde bine si i-ar ajuta sa isi creasca nivelul serviciilor.
Cu respect, Mihai
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Super! Adica tu ai avut doua tevi inversate iar ei ti-au spus ca nu e acolo electricianul? Atunci e logic si evident ca cel care ti-a inspectat masina nu era nici mecanic nici electrician! Nu?
P.S. Deci ei se bazeaza pe ce le spune TECH2-ul. Altfel situatia devine problematica! Eu am activat tempomatul, am activat farurile sa mearga permanent si geamurile sa se ridice din telecomanda. Pentru aceste 3 bife facute in TECH-2 au pus 1,5 ore pe deviz...
In alta ordine de idei NOTA 10 PENTRU HUBER Deva. Mi-au semnalat o problema la un telescop spate(fara ca eu sa stiu de ea) si mi l-au schimbat in garantie. Si acolo programarea e programare. Cand intra masina in hala cineva se ocupa continuu de ea. La Sibiu a trecut si o jumatate de ora si nu s-a atins nimeni de masina. Si nu era pauza de masa.


Ultima modificare facuta de blandeat la Sam 22 Aug, 2009 2:07 pm
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu cream confuzie. Tevile si le-a inversat insusi mikyboy printr-o fatala eroare de montaj. La Huber s-a dus cu tevile inversate, el nestiind inca asta. Mikyboy vrea doar sa semnaleze unele lipsuri de personal specializat de la Huber. Preturile mari si lipsa de profesionalism sunt uneori subiective.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR