Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am trecut iarasi pe la Huber pt inlocuire arc spate. In oras nu am gasit arc pt sasiul meu sport decat pe original și la set: 1100 lei/set. La Huber au gasit pe licenta la 267/bucata. Operatiunea a decurs OK, discuțiile au fost amiabile...cred ca deja ma cunosc, in plus nu a fost nevoie de nici un document pt ca figuram deja in baza lor de date. La sfarsit m-au lasat masca cu manopera pt schimbare arc: 17,80 lei.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci se poate si la noi... Wink
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sa va fie rusine domnule Roman Embarassed Cum puteti sa luati doar 18 ron cand masina e din 2005?
Am impresia ca Huber are o afinitate pentru motoarele 1,7. Astia intra si la programul acela cu schimb de ulei si filtre gratis (4 + sau cum se cheama).
Trebuie sa-mi schimb seria la motor si talonul Very Happy
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Chiar ca au o afinitate pentru cele de 1.7, am fost si eu astazi pana la ei ca sa intreb cat e o garnitura de capac pentru motorul meu, raspuns necâstigator : 132lei. La Romstar, aceiasi piesa comandata pe original, 60lei.

Am pus o intrebare si la AutoA aici pe forum pentru acelasi reper pe original, ma astept sa fie ceva mai ieftin de 60lei, dar nu cu mult.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dupa 2 zile de la comanda, mi-a venit azi garnitura de capac pe original.

Sa recapitulam care au fost preturile :
- 60lei la Romstar
- 89lei la AutoA, aici pe forum
- 132lei la Huber Sibiu

Nu cunosc pe nimeni la Romstar dar pot sa va spun ca tot ce-am cumparat pe original de la ei pentru Opel si Renault au avut preturi decente (adaos in limita bunului simt, ca sa mai cumperi si data viitoare).

Cu 132lei la Huber cred ca manopera putea fi 1leu si tot nu era avantajos pentru mine.

Pun si 2 poze cu garnitura, sa nu cumva sa zica careva ca e aftermarket :

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sunt obligat sa multumesc baietilor de la Huber, in special domnului Roman, pentru ajutorul acordat in tentativa mea de a ajuta pe altcineva.
Toata stima!
  • adept2ska

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cateva dintre experientele mele:
- la o corsa D 1.3cdti, nu au reusit sa depisteze o bujie incandescenta arsa (dupa 3 internevtii si testari) - sa presupunem ca scuza fiind disparitia erorii in timpul diagnozei (problema pe care am rezolvata-o in valea aurie la intalnire in 5 min)
- tot la acea corsa mi s-a spus sa schimb fulia de la alternator desi nu era nevoie, masina fiind aproape noua (asta pentru ca am declarat ca zgomotul diesel e un pic mai pronuntat iarna in primele 2 minute de rulare) - sa-i spunem marketing
- la astra H 1.4 - la revizia periodica (service 4), nu mi s-a pus bine capacul de la bujii, la o problema cu clima mi s-au cerut 6000 lei (compresor defect si inlocuire) dupa ce eu am explicat ca am functionaliatate intermitenta (ba chiar s-a si ofensat electricianul), problema pe care am rezolvat-o cu 350 lei in alta parte, au uitat sa imi cupleze inapoi tubul de admisie aer, masina mea tragand aerul cald din motor.
Totusi, inca nu am o parere proasta despre ei si voi continua sa-i mai vizitez, poate sunt eu ghinionist,... vedem data viitoare, sper sa fie mai atenti. Un client multumit de serviciile lor le poate garanta numai castiguri, aducandu-le clienti noi (vestea umbla, forumurile sunt active, etc)
Iar ca parte pozitiva, nota 10 pentru acel inginer inalt cu parul scurt, nu-i retin numele Smile) de cate ori am fost preluat de el - atitudine foarte ok, comunicare excelenta.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Lucian Roman...e sef peste un departament din service...parca cel de mecanicã. Și eu am aceeasi pãrere despre el...și mai sunt câțiva dar nu îi știu dupã nume.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
DA, domnul Roman si mie mi-a facut o impresie buna. E un om echilibrat, calm... toata stima pentru el.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:Sunt obligat sa multumesc baietilor de la Huber, in special domnului Roman, pentru ajutorul acordat in tentativa mea de a ajuta pe altcineva.
Toata stima!


ne dai si ceva detalii Smile Evil or Very Mad
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu Luci Roman la telefon (i-am cerut un sfat referitor la un mesaj pe diagnoza referitor la calitatea uleiului) iar el a mobilizat o echipa sambata (am vazut magazionerul venind de acasa) sa schimbe uleiul si filtrul unui baiat care trebuia sa ajunga in Spania, dar a ramas in drum undeva in zona Brasov, si pe care m-am oferit sa-l ajut la rugamintea unui coleg de forum.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Detalii gasiti aici...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=117867
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru Opel Huber atunci si deci se poate si la noi daca exista bunavointa...
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Placut surprins de pretul reviziei : 158 lei(manopera; desi initial m-au anuntat ca daca vin cu piesele mele pretul manoperei e dublu. Masina in discutie Opel Insignia 130 cp diesel
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am impresia ca e in functie de client si de chef...
Am trimis saptamana trecuta la ei un prieten cu un Opel Corsa motor de 1.3 CDTI pentru schimbarea la distributie (e pe lant dar se schimba) si pretul cerut a fost de 1600 RON din care manopera pentru o zi intreaga cam 400-450 RON. I-am zis sa intrebe de programul 4+ la care stiam ca piesele sunt mult mai ieftine si i s-a spus ca pretul dat este cu tot cu acea reducere si cu piese originale. Bineinteles ca a refuzat si a plecat. M-am intresat apoi cat costa doar piesele care se schimba la aceasta distributie dar toate pe original. Rezultatul: 800 RON fara nici o reducere fara nimic...
Atunci stau si ma gandesc cum este posibil ca la un magazin care aduce piese auto sa fie cu 400 ron mai ieftin decat la ei la reprezentanta unde s-a aplicat si reducerea de 4+? pai atunci fara reducerea aia cat erau piesele frate?
Daca in felul acesta vor ei sa isi atraga clienti atunci nu vor reusi. Asa mai bine iti cumperi tu piesel si mergi cu ele in portbagaj si platesti doar montajul si pui tot piese originale dar la un pret adecvat nu umflat cu pompa...
Manopera ca pret este intradevar la nivelul altor service-uri din oras cel putin pentru masina mea care are 11 ani si atunci daca am ceva ce nu pot face eu prefer sa merg la ei dar cu piesele mele in portbagaj pentru ca pretul cerut de ei pe piese este de-a dreptul exagerat.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mi se pare ca in afara de 4+ mai e o reducere la manopera in functie de anul de fabricatie al masinii...reducere mai mare la masinile mai vechi...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Probabil se uita sa vada daca exista pe masina sticker ClubOpel si in functie de asta fac preturile si manopera. Daca vine unul fara, si pe care nu il cunosc, probabil ii golesc buzunarele si il lasa sa mearga fara ulei in motor. Din partea mea, sa le mearga burta iar de banii luati in plus de la clienti sa isi cumpere dopuri anti wc la suprapret. Oare nu dau odata faliment?
Am citit vreo 8 pagini si sincer, m-am enervat rau de tot pe AHH asta. Pai lu' Luci Roman asta i-a luat ceva vreme sa inteleaga ca nu are decat de castigat daca isi trateaza clientii omeneste. Pana acum era artagos si imbufnat, si facea pe suparatul ca omul de rand habar nu are ce se face acolo, si numai se plange pe forumuri. Ma mir cum de mai e in functie pe acolo. Probabil si directorii si patronul de acolo sunt nepasatori, asa ca pot angajatii sa faca ce si cum vor, numai sa ia banu' de la client.. Ca le-as pune cianura in cafeaua de dimineata la oameni din astia.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Mi se pare ca in afara de 4+ mai e o reducere la manopera in functie de anul de fabricatie al masinii...reducere mai mare la masinile mai vechi...


este un functie de cati ani vechime are masina dar oricum masina de care vorbesc este de prin 2005 deci destul de veche si se incadra la toate dar degeaba ca pretul cerut era mult prea mare la partea de piese ca manopera na sa zici ca era ok ca zicea ca trebuie lucrat la ea o zi...
  • Teo Petrosani

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2013

  • Mesaj Privat
M-am lovit si eu de baietii de la Huber, dar de la Huber Deva. Primul contact l-am avut in 2012, cand le achitasem integral pretul masinii, iar ei ma tot duceau cu vorba. In cele din urma au iesit din termenul contractual, iar la sesizarile adresate lui Andreas Huber raspunsul acestuia era: din punct de vedere gramatical sesizarile sunt corecte. Ajunsesem la el dupa atitudinea total inadecvata a directorului de la Huber Deva, Avram Remus.
In urma cu vreo luna, crezand ca stau mai bine la partea de service, am ajuns din nou la ei intr-o zi total nefasta. Pentru o factura de 5.200 lei mi-au vopsit necorespunzator plafonul, lacul a crapat la 3 saptamani dupa scoaterea masinii din service, o buna parte din masina era gazata, geamurile naclaite si altele.
Anterior fusesem de 3 ori la ei sa le sesizez ca partea superioara a cutiei de viteze (la o masina in garantie) este umezita de ulei. Nu au facut nimic in acest sens. Acum e la fel. In plus mai are si lacul crapat. Ba mi-au indoit si plafonul lateral stanga.
Cand i-am spus lui Avram Remus, acesta imi da replica: nu e problema mea.
Desigur, nu e problema lui, ci e problema Romaniei CU OAMENI CA EL.
Acesta este si adevarul nespus de la Autohaus Huber.
Inclin sa cred ca va deveni problema celor de la Opel Germania si a comisiei de supervizare a activitatii Opel in Europa. Nu au ce cauta in asemenea structuri oameni cu atitudinea lui Avram.
  • Teo Petrosani

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am avut un nou contact cu "prietenii" de la Autohaus Huber Deva. Dupa ce am completat un chestionar trimis de Opel, m-a sunat seful filialei, Avram Remus, foarte oparit pentru ca mi-am exprimat opinia si am completat acel chestionar. Pe el nu il interesa ce facusera oamenii lui, ci motivul pentru care am raspuns eu sondajului Opel.
Totul a ramas ca in tren, iar Avram isi vede linistit de viata. Inclin sa cred ca pe mana cu el este si Andreas Huber, pe care nu-l intereseaza, cu toate ca a ajuns la el continutul chestionarului.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR