Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:crezi ca daca e multa cabluri sau sarmulite asa cum ai spus tu le vede cineva in momentul cand tot corpul blocului de lumini este montat in bord .eu zic ca nu se vede nimic dar prefer sa se vada frumos luminile asa cum se vad acum dupa ce am pus leduri .
dar fiecare face cum crede .
murderer27 sa sti ca nu ai ce sa arzi ,daca te pricepi cat de cat ,nicu nu m-a pricep(nu sunt electronist de meserie) dar imi place sa fac ceva cu mana mea fara sa mai dau bani altoro pentru operatiunea asta
ai idee cat costa manopera la asa ceva.

pai eu nu prea stiu cum sa ma apuc,am inteles dau jos aia,si nu stiu cum trebuie sa leg firele,unde pun rezistenta,unde leg ledurile la curent,unde le pozitionez,de cat sunt ledurile etc. si mie mi-ar place sa pot face sa arate asa,dar mi-e frica..Sad
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
imi pare rau dar daca nu esti cat de cat familiarizat cu chestiile elementare in electronica mai bine nu te apuca si roaga pe cineva sa te ajute .
daca erai mai aproape te ajutam eu la blocul de lumini si la partea de ventilatie ,
cel putin acolo eu le-am facut singur .o sa urmeze sa fac singur si acele de la ceasuri ,dar sa am timpul necesar si dispozitia sa ma apuc.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
o sa vad poate am noroc si la intalnirea opel de saptamana asta si ma ajuta cineva Very Happy dar daca mi-ar zice cineva pas cu pas,gen ce fac fix dupa ce scot ala,unde le leg,unde pun ce trebuie,rezistente,unde leg ledurile,ce leduri trebuie Razz
Nimeni nu s-a nascut invatat,si daca eu nu am de la cine invata,nu stiu Razz
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Atasaz niste poze cu ce mi-a iesit, sunt destul de multumit mai ales ca am reusit sa luminez toate simbolurile uniform (inclusiv liniuta de jos de la desenul cu beculetul de pe comutatorul propriuzis)
Ultima poza este fara pozitii doar cu contactul pus.


Skip ads

  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
a iesit bine!
frumoasa masina, bine intretinuta!
Multi km fara probleme, ca ai cu ce sa-i faci! Wink
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
niste sugesti cum ai facut vizibile liniuta si semnul de pe comutatorul central
cel care trece de la o la pozitie la faza scurta,
eu am ilimunat semnele de sus si de acolo se propaga si la liniuta si semnul de plaforiera.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am demontat de tot blocul de lumini (nu a mai ramas nici o piesa legata de alta), o sa sar peste partea cu demonatul lui pana la placuta cu circuite, deoarece cred ca toti ati facut asta.
La comutatorul propriuzis am renuntat la plasticul transparent care propaga lumina(fara sa il distrug):
-se scot cele 2 cleme metalice din laterale (cele care fixeaza blocul de lumini in bord)
-se extrag de acolo: o bila cu arc (intr-o parte), un opritor cu arc (in partea cealalta)
-apoi pur si simplu se trage de comutator (exact ca la ventilatie, e prins de brat cu un fel de clema) , eu l-am ajutat cu o surubelnita lata prin gaurile ramase in locul clemelor metalice
-se scoate plasticul transparent
-se observa pe interiorul comutatorului ca are decat 3-4 gaurele prin care lumineaza "beculetul", de aceea e luminat neuniform, am inlaturat plasticul negru de pe intreaga suprafata a "beculetului" (stratul de plastic este foarte subtire, m-am ajutat de o forfecuta de manechiura si de o surubelnita foarte mica, cum erau pe vremuri la masinile de cusut)
In comutator am bagat 1 superflux alb si un led de 3mm rosu (fiecare cu rezistentele de rigoare), am folosit fire flexibile, apoi cu un marker cu vopsea neagra (pt retus auto) am colorat pe acolo ca sa nu interfereze culorile
Fiecare pune ce leduri are/vrea, eu am folosit 10 superflux albe si 3 leduri de 3mm rosii



L.E. claudiu din cauza plasticului asta ai probleme cu amestecarea culorilor


  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns ,ma gandeam eu ca de la asta este ,si ca trebuia sa pun leduri in interiorul butonului in acest fel renuntam la acel plastic asa cum am renuntat si la partea de jos.
multumesc inca o data.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am promis niste poze la modificare iluminat bloc lumini cu cablaje la urmatoare masina modificata:


Mai este o plafoniera si comanda AC.
  • bogdan_alex

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
in sfarsit o lucratura profi.
felicitari m.nyck Wink
  • RUFF

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut, intr-un final am reusit sa termin si eu. Am folosit 5 led-uri albastre si 4 rosii, ma enervez doar ca nu am reusit sa iluminez si "beculetu". Dupa o "munca de chinez batran" sunt multumit de rezultat. Razz
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
maine o sa cumpar ce-mi trebuie si ma apuc si eu de treaba
Skip ads

  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:Atasaz niste poze cu ce mi-a iesit, sunt destul de multumit mai ales ca am reusit sa luminez toate simbolurile uniform (inclusiv liniuta de jos de la desenul cu beculetul de pe comutatorul propriuzis)
Ultima poza este fara pozitii doar cu contactul pus.



Super !. Felicitari !
  • Alex_VL

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2012

  • Mesaj Privat
se mai ocupa cineva de facut asa ceva?adica de iluminat macar alb totul?la mine nu mi se mai aprinde beculetul care e pe contact,cel de sus,si le-as schimba pe toate ..daca se ocupa cineva cu asa ceva..
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR