Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu cati o sa considere acest tutorial util dar am mai auzit cel putin 3-4 colegi care au aceeasi problema, si cu predilectie ca nu sare maneta de semnalizare inapoi cand vireaza stanga.
Unelte necesare:

Surubelnita cruce
Set sorxuri
Pila dreptunghiulara
Patent
Un bold

1. Se desfac cele doua suruburi care tin scoica superioara a volanului ( se vad daca invartiti stanga dreapta de volan)
2. Se desfac cele doua suruburi care tin scoica inferioara a volanului (sunt in dreptul celor doua manete si se vad dupa ce scoateti scoica superioara)
3. Se apasa pe cele doua sigurante de plastic care tin maneta de semnalizare la locul ei.
4. Cu pila se pilesc cam 1-2 mm din zona incercuita cu albastru

5. Se introduce maneta la loc si se observa ca maneta culiseaza pe doua canale de plastic.
6. Se introduce un bold cu ajutorul patentului, fortat intre maneta si santul de JOS pe care culiseaza. Astfel maneta va sta fixata la locul ei si nu va mai avea joc.

7. Se monteaza tot la loc in ordine inversa.

Pozele nu imi apartin, au fost folosite in scop didactic.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
E ok dar se puteau face poze reale in timp ce desfaceai comutatorul sa inteleaga tot omul,oricum pentru inceput este bine.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
scuze poate mai trebuiau cateva lamuriri. Chiar daca pozele arata maneta desfacuta nu trebuie neaparat sa o desfaceti. O demontati din suport si chiar si fara sa scoateti mufa cu firele, pot fi pilite usor colturile acelea de plastic. Poze nu am facut ptr ca era deja noapte si am lucrat la lumina lanternei de la telefon. Daca se arata cineva interesat si nu reuseste reparatia promit ca mai desfac odata scoica volanului pe zi si sa fac niste poze.
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Personal il consider foarte util, aceeasi problema o am si eu, datorita tie am si o rezolvare la problema.
Skip ads

  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
da foarte util postul.Nici la mine nu imi revine maneta.La inceput nu mi sa parut o mare prb. dar acum cred ca am sa ma apuc sa o rezolv, totusi poate revii cu niste poze mai explicite vis-à-vis de locul unde trebuie pilit.Si plus de asta sa vedem si noi locul ptr. bold.Multumim oricum si SARBATORI FERICITE
  • Alex_VL

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ati rezolvat problema cei cu maneta de semnalizare?aceeasi problema am si eu...daca schimb maneta cu totul scap de problema?
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca o schimbi scapi de problema.Am avut o tentativa de reparare dar am renuntat, o sa cumpar o maneta cu CC.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
din 4 manete(una cu cc),nu revine semnalizarea la nici una.am vazut de mult tutorialul,dar nu m-am apucat de treaba.in curand o sa incerc remedierea lor
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Recomand si folosirea de vaselina pentru mecanisme fine la partile in miscare.
  • Alex_VL

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2012

  • Mesaj Privat
la mine este lipsa plasticul de pe axul volanului care impinge tija la maneta....cum ajung la el,cum il schimb?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR