Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
este vorba de un astra enjoy 2004..1.7 cdti..as dori sa stiu daca pe aceasta masina exista indicator de uzura la placutele de frana...am 32k km si cred ca ar fi cazul sa fac primul schimb..multumesc anticipat pt raspuns
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
... cam devreme la 32 000... Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
da o roata jos (pe fata) si dak ai indicator, o sa vezi un fir electric iesind dintr-o placuta... indicatorul asta e constituit dintr-o lamela metalica inglobata in masa ferodoului, in zona de uzura maxima a placutei; lamela e legata printr-un fir la un contact al becului din bord iar celalalt contact la acumulator; cand se uzeaza placuta, lamela din ferodou face masa prin discul de frana si se aprinde becul... Smile
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ok..merci..stiu cum functioneaza sistemul (contact pe disc)...vroiam sa fiu mai comod..fara sa mai ajung sa demontez roata...din cauza asta am intrebat daca a schimbat cineva pt o masina similara
in mod normal ar trebui sa existe indicatorul pe placuta..mai ales ca are conexiunea electrica pt abs (in aceeasi zona)
intervalul de service e de 30k km..dar eu am cumparat masina la 13k km...si mi sa pus in carte urmatoarea inspectie recomandata la 43k km..deci ar mai fi o diferenta de 10k km pe care treb sa o fac fara sa risc sa zgarii discul Very Happy
Skip ads

  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu am o Astra G din 2003 si NU are senzor Sad
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ok..stii cumva la ce interval de km s-au schimbat placutele?
  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
pe fata la 30000km le-am schimbat, dar mai mergeau
iar pe spate inca nu trebuie schimbate si am 38000
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Scuze, dar ce placute facute pe vapor vi-au pus voua, eu am deja 30 000 cu placutele cu care am cumparat masina in ocazie si nu sunt nici la 1/3 de uzura... si cu mersul rapid pe sosea, nu ma feresc... Confused
Skip ads

  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ale mele erau cele originale si nu cred ca erau facute pe vapor...oricum mai mergeau
probabil, noi cum nu avem autostrazi le chinuim mai tare
Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@sorin 666...dak nu s-a uzat placuta...ghici ce s-a uzat...frecarea consideri ca e similara (cam acelasi nr de km)......consumabile sunt placutele si nu discurile de frana
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ba da, si discurile Wink dar pe la 150K Wink
Snoopy> eu merg zilnic la lucru cu a mea, si nu pe autostrada (care in general o evit, ca e cu plata...) Deci uzura este oarecum similara cu cea din RO, dar aici s-a mai inventat o chestie, se cheama frana motor... Laughing
  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
da... eu nu folosesc frana de motor
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am masina de 30 mii km luata sh, si i-am schimbat placutele cand am luat-o si inca mai au cel putin jumatate din material.
  • mg2002

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ok..merci pt raspunsuri..revin pt ca nu m-am lamurit 100%
eu stau in germania...deci masina e "originala".. Smile ..ma refer la calitatea placutelor de frana
mersul este mixt...50%autostrada..50% drum normal...si in plus folosesc frana de motor ..deci nu le stresez prea tare Smile
hai sa reformulez intrebarea..pt cei care au luat masinile de noi..prima revizie (30k km) include in afara schimbului de ulei si inlocuirea placutelor ?(ma refer la manualul de service)
repet..deocamdata nu imi lasa urme pe discul de frana..deci mai merg..dar nu vreau sa fortez prea mult...
merci
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca is placute care se respecta, au prinse de colt niste lamele in forma de L care, in momentul in care placutele se tocesc peste o anumita limita, ating discul si fac zgomot. mai au si posibilitate de senzor. ala e prins pe mijlocul placutei si intra intr-un conecor laga cele de ABS si conductele cu lichidul de frana.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daniel, poti sa detaliezi putin referitor la lamelele alea din placutele de frana?
De ceva vreme, la viraje mi se aude la roata stg-fata un clinchet, parca ar tara dupa mine un lant. Nu se aude tot timpul si se aude doar la virajul spre dreapta. Inca n-am apucat sa vad care e problema.
Daca sunt acele lamele, ce inseamna asta? Sunt gata placutele? Mai merg? Trebuie intervenit? Eventual preturi piese+manopera.

Apropo. Un prieten mi-a recomandat sa apelez la cineva care reface placutele frana la pret rezonabil si calitate foarte buna.
Pareri?
Alte recomandari?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca s-a dus placuta, iti face zgomot continuu.
placute mai bine iti cumperi noi, nu te prostesti cu incarcat.
pt masina mea ( y20dth) placutele fata+spate costa 3.600.000 - originale opel cumparate de la augsburg. ai garantie la ele si nu te doare capul.
inainte sa-mi cumpar placutele astea, am luat unele pheonix si scartaiau de nu se poate, plus ca nici frane bune nu aveam si mi-au zgariat si discurile. pe alea le am aproape noi. sunt de tot rahatul

asa ca ia ori originale opel, ori ferodo, ori lucas.
si mai sunt si altele bune, dar nu le stiu eu.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am lamurit problema cu clinchetul. Erau senzorii de avertizare de la placutele de frana de pe fata. Inca nu am schimbat placutele, pt. ca mecanicii mi-au spus ca mai merge inca destul pana cand vor trebui schimbate. Pret orientativ placute: fata 1.400.000; spate 1.800.000. Lei vechi.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oricum, nu pune decat placute originale, nu iti risca viata cu cele facute in garaj din pulberi de proasta calitate... Exclamation
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt client Opel West Oradea. O sa fac acolo schimbul.
Sunt apreciati de toata lumea din zona. Nu am auzit pe nimeni nemultumit de ei. Poate preturile nu sunt tocmai mici, dar calitatea, profesionalismul si promptitudinea mi se par la un nivel foarte bun. Ei oricum nu monteaza piese care provin din surse dubioase.

Treaba cu placutele incarcate era o varianta pusa in discutie. Nu o sa o aplic. Dar sa stii ca inainte de revolutie, placutele pentru masini din import se incarcau, neexistand posibilitatea cumpararii unora noi. Era o firma langa Oradea unde erau renumiti tocmai pentru asta. Si ofereau si garantie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR