Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iti recomand un TomTom GO 720 aici poti gasi detalii si de alte modele,poti comanda si plati direct pe site
www.tomtom.com
Skip ads

  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
iliecsorin a scris:am-a tinut tot drumul de la Bucuresti la Vatra Dornei 8 ORE FARA alimentare (8 ptr ca aia mica are rau de masina si am facut pauze).


Desi pare increbil, este foarte adevarat, autonomia de la Garmin este de invidiat sau cum este vorba "altii moare si tot n-are"
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am crezut c-o sa fiu luat la misto apropo de treaba cu 8 ore. ce n-am spus este ca mai avea aprinsa o liniuta la iconita de baterie Laughing
la ce dimensiune are c330 nu ma mira, parca a fost facut de rusi. Insa sint curios de nuvi 200 series, zice ceva de up to 4 hours.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Personal doresc un aparat dedicat navigatiei, PNA, nu am nevoie de tot felul de brizbrizuri si fite gen MP3(am radio-CD la masina) si camere video oferite de PDA-uri.Daca vreau sa fac o filmare de calitate, imi cumpar o camera video performanta.
Dupa o documentare mai amanuntita, am constatat ca lider mondial in domeniul GPS este Garmin( de circa 20 de ani GARMIN este pe piata si produce echipamente de navigatie pt aviatie, inclusiv aviatia militara U.S.), care ofera cel mai fiabil aparat gps, cea mai buna calitate a semnalului receptionat prin satelit, si cea mai buna harta pentru Romania, insa cea mai complexa harta pentru Europa o are TomTom(producator olandez), cel putin asa am auzit la un reportaj pe TVR2.Din pacate TomTom nu are harti pentru Romania.Cel putin deocamdata.Un model simplu de GPS , dar eficient, este Garmin250, care are o autonomie de 5 ore.Din ce am constatat, hartile Garmin sunt mai scumpe dar foarte precise, cu conditia sa fie actualizate.
In acest weekend am folosit un gps marca Mio C250, imprumutat de la cineva.In general a fost ok, are un meniu usor de folosit, insa in momentul cand m-am abatut un pic de la traseu, a luat-o razna, indicandu-mi sa fac viraje aiurea , in tot felul de locuri dosnice.Solutia a fost sa sterg destinatia aleasa si sa o implementez din nou altfel riscam sa am parte de o calatorie spancenata Very Happy .Asa a fost ok, si m-a dus la o adresa din Budapesta la fix, unde nu am mai fost niciodata.Acest model de gps are bateria incorporata in aparat, si nu poate fi schimbata.De asemenea prezinta constant erori la setarea orei.Ma rog, ora nu este asa de importanta.
Sigur, sunt si alte marci de gps-uri, mai ieftine, insa cred ca trebuie luata in calcul performanta aparatului, chiar daca nu suntem soferi profesionisti.Este suficient sa gafezi o singura data in centrul unui mare oras din vest, ca sa nu ai semnal bun la aparat, sau sa nu ai o harta actualizata...
Conteaza foarte mult sa luam in calcul si exploatarea aparatului post-achizitie, respectiv fiabilitatea sa, posibilitatea de reactualizare a hartilor cat mai usor.
Recunosc ca in acest moment ma simt atras de Garmin....dar inca mai astept un pic...Trebuie sa iasa pe piata noastra , in aceasta luna , si alte produse Garmin.
Skip ads

  • Floryn68

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat un Asus R700 de la Germanos,am platit 1200 Ron si nu ii pot configura traseul.Imi da numai "Stabilire ca destinatie" si "Stabilire ca start".In meniul "Cursor"la "Mai multe optiuni"are "Introducere punct intermediar"si"Continuare",dar acestea nu functioneaza si de aceea eu nu imi pot face un traseu personalizat si ca atare nu il pot folosi.Ce se intampla?este defect?,sau nu stiu eu sa-l folosesc?.Va rog mult daca pute-ti sa ma ajutati.




saionut a scris:
florin71 a scris:M-am gandit la Asus R700, dar am auzit persoane care se pland de acest model.


Intrucat lucrez in domeniu pot infirma cele de mai sus, R700 a intrat pe piata noastra dominata clar de Mio si i-a zdruncinat serios pozitia. Este un GPS cu un ecran mare si foarte luminos atunci cand ai nevoie, cu o navigatie precisa si lejera precum si cu functii complete atat de navigare cat si multi-media. Vine preinstat cu Europa de Est, si primesti in pachet Europa de Vest pe un card SD de 2 Gb. Ai in pachet tot ce este necesar incluzand incarcator de camera si husa. Il recomand cu mare caldura.

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...4006&start=80

Acest topic are acelasi subiect in mod normal ar trebui unit si nu deschisa o noua discutie.
Oricum viitori clienti de MIO puteti afla ceva lucruri interesante din acest topic!
  • Floryn68

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Idea Am reusit sa-i invat functiile,este ok,face toti banii,imi place mult,dar...singurul hib care il are este ca la conexiunea prin radio cu casetofonul dupa masina are interferente,prinde alte posturi si fasaie,in mers mai ales.





Floryn68 a scris:Am cumparat un Asus R700 de la Germanos,am platit 1200 Ron si nu ii pot configura traseul.Imi da numai "Stabilire ca destinatie" si "Stabilire ca start".In meniul "Cursor"la "Mai multe optiuni"are "Introducere punct intermediar"si"Continuare",dar acestea nu functioneaza si de aceea eu nu imi pot face un traseu personalizat si ca atare nu il pot folosi.Ce se intampla?este defect?,sau nu stiu eu sa-l folosesc?.Va rog mult daca pute-ti sa ma ajutati.




saionut a scris:
florin71 a scris:M-am gandit la Asus R700, dar am auzit persoane care se pland de acest model.


Intrucat lucrez in domeniu pot infirma cele de mai sus, R700 a intrat pe piata noastra dominata clar de Mio si i-a zdruncinat serios pozitia. Este un GPS cu un ecran mare si foarte luminos atunci cand ai nevoie, cu o navigatie precisa si lejera precum si cu functii complete atat de navigare cat si multi-media. Vine preinstat cu Europa de Est, si primesti in pachet Europa de Vest pe un card SD de 2 Gb. Ai in pachet tot ce este necesar incluzand incarcator de camera si husa. Il recomand cu mare caldura.

  • RAI

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Recomand cu toata increderea mio c720 am folosit acest aparat si sunt ff multumit in primul rand de display 4,3 si nu in ultimul rand de harta mio map 3.3.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am achizitionat un Garmin Nuvi 250W pe simplul motiv ca am citit pe internet despre Garmin ca ar fi numarul 1 in materie de GPS. Nu sustin neaparat ca asa ar fi, dar ca semnal si precizie e foarte bun, ca autonomie a bateriei la fel, l-am testat si m-a tinut bateria 4 ore si jumatate, dar eu in masina il tin tot timpul la curent. De ce l-am luat? Pentru ca doream un GPS fara mp3-player, aparat foto, FM transmiter sau altele, deci strict pentru navigatie, ecranul este mare, utilizarea usoara, si forma imi place mult (de ce nu...). Minusurile lui Garmin sunt costurile mari ale hartilor (legal achizitionate) si se gasesc greu pe net, stiti voi care. POI-uri gasesti ca la oricare marca de GPS. Daca nu faci zilnic upgrade de harti, Garmin e bun si ti-l recomand.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Iti recomand un TomTom GO 720 aici poti gasi detalii si de alte modele,poti comanda si plati direct pe site
www.tomtom.com


Recomanda TomTom unuia din afara tarii!..cand faci lucrul asta spune si despre harta Romaniei...cat de detaliata este
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cei care aduc garmin in romania se ocupa si de harta digitala a romaniei. proiectul chiar asa se numeste, romania digitala si mi se pare o chestie extraordinara.
www.romaniadigitala.ro
probabil de aici si costurile destul de mari ale hartilor.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Harta Garmin este cea mai detaliata harta a Romaniei si are circa 400Mb, in timp ce hartile de la IGO sau Miomap au doar in jurul a 22Mb.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@ RAI
Atentie TEAPA e la MIO 720 B nu la MIO 720 !
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@florin71 400MB va avea ROAD 2008 care urmeaza sa iasa pe piata anul asta asa cum s-au laudat . Sper sa nu intarzie cum au facut ROAD2006 care este de cca 120MB.
Sau poate au si scos-o deja pe piata ? Acu 2 saptamani nu era .
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fiindca multa lume recomanda achizitionarea unui PDA atunci cand ai nevoie de un GPS, va relatez modesta mea experienta de vacanta, petrecuta recent, cu cateva zile in urma.
Zilele trecute am avut parte de o experienta tare cu un PDA marca Mio P350, in timpul unei excursii in Austria si Elvetia.
Initial, pentru aceasta excursie, am dorit sa imi cumpar un GPS , marca Garmin, dar in final mi-a imprumutat cineva un PDA ,marca Mio P350, avand MioMap, versiunea actualizata din anul 2007, asa ca am renuntat momentan la achizitie.Acest aparat m-a dus la destinatiile dorite, dar ...mi-a oferit si stres la greu.Functiona aiurea.Dadea indicatii eronate.Imi zicea ,,virati pe prima strada la dreapta'', faceam manevra, dupa care imi zicea rulati 300 m in fata, dupa care intoarceti.Si asa ma frecat prin Viena la greu, atat la plecare cat si la sosire.In Elvetia la fel.Am sperat ca o reimplementare a adresei il va determina sa de-a indicatii precise, asa ca i-am sters adresa din memorie, si am implementat-o din nou, dar .....rezultat 0.
De multe ori, cand eram aproape de intersectii nu mai avea semnal, desi eram sub cerul liber, iar uneori era senin afara.Eram in ,,aer'' de multe ori pana in utima clipa.Desi era setat pentru ruta cea mai rapida, in Elvetia mi-a oferit adrenalina la greu.Nu m-a ghidat pe drumurile nationale si autostrada,aflate in zona, ci pe drumuri de munte, asfaltate, dar care duc sus la cer, prin zone izolate, nelocuite si impadurite, care pe timpul iernii sunt inchise Very Happy .Am urcat munti la greu, de m-am saturat.Am discutat cu niste localnici de acolo si mi-au spus ca am inconjurat foarte mult asa, plus consumul mare de carburant.Rulam doar cu treapta doua de viteza si uneori cu a treia.Ce am mai blestemat Miomap si PDA-urile in general.
Ieri, cand am revenit in tara, ma ajutat sa ocolesc Budapesta pe centura, insa in loc sa ma duca pe autostrada M3(doream sa ajung la Satu Mare)m-a directionat pe autostradaM5 si apoi catre Szeghet.Am vazut pe harta , ca de acolo, urma sa vin catre SM, pe un drum national.Binenteles ca am preferat autostrada si apoi drumul national pana la SM.Este mai rapid si scurt asa.
In acele momente nu am avut ganduri pozitive la adresa celor care au realizat Miomap si am devenit iritat de parerea celor care recomanda PDA-ul doar pt ca printre altele poti sa asculti muzica, sa vizualizezi filme, si eventual sa instalezi alte harti(EU VROIAM DOAR SA AJUNG RAPID LA DESTINATIE).Ce folos cu aceste harti, daca nu ai semnal la PDA, asa cum am patit de multe ori, inclusiv in Elvetia, in cer deschis, afara fiind senin.
Aceasta experienta m-a facut sa devin un adept neconditionat al GPS-urilor dedicate, cu predilectie Garmin(fiindca are si harta Romaniei), cu semnal beton si harta detaliata,pe care il voi folosi cu siguranta la viitoarea mea calatorie de vacanta, anul viitor, in vara.De marca Mio nu mai vreau sa aud repede.De PDA-uri niciodata.
Unii afirma ca nu ai nevoie de GPS performant, ca nu circuli mult, dar se inseala.Este suficient ca o singura data, cand esti in concediu, sa ai parte de mizerii, sa umbli aiurea, zeci de km in plus, pe tot felul de coclauri, vacanta isi pierde farmecul in acele momente.
Vacanta isi pierde farmecul in acele momente.
Din ce am vazut pe situl Garmin, ROAD2008 nu a aparut nici acum.Probabil va aparea IN decembrie sau anul viitor, si se va numi ROAD2009 Smile .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florin71, in vara am fost cu un PDA, Assus (nu ma intreba modelul, e mult de atunci) si IGO 2008. In afara de o intersectie in Debrecen, unde si la dus si la intors vorbea Ioana (pentru necunoscatori, vocea feminina de ghidaj in romana din IGO) balarii (eu in intersectie, ea "peste 100 m virati la stanga") am mers brici
Diferenta dintre un GPS si un PDA e ca GPS-ul nu va avea anumite facilitati care le are PDA-ul. Dar, cu un modul de GPS de calitate pe PDA, si, cu o aplicatie bine pusa la punct, nu veszi diferenta
Bineinteles, depinde ce vrei sa faci cu jucaria. Daca o plantezi in masina, si o folosesti doar la ghidaj, GPS rullz. e mai mic si tot tacamul. Daca insa vrei sa folosesti jucaria si la altceva (orice, de la rolul ei de personal digital assistant, si pana la jucat bubble breaker pe tren) iti iei PDA. Caz in care e recomandat sa iti iei un PDA de calitate. tzan-tzan-urile lasa ca si le cumpara loganistii care umbla cu proiectoarele aprinse....
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si evita MIO! In afara de soft care-i slabut mai dau si tepe la achizitie.
Cu MIO 720 B asta vara in concediu nu am reusit sa gasesc pe harta Greciei localitate de destinatie (localitate destul de maricica). Fara upgrade multumita colegului murzick, cu o harta de la IGO, nu as fi reusit sa gasesc localitatea cu pricina.
Teapa se refera la:
https://www.clubopel.com/vie...006&start=100

Oricum MIO e o firma de evitat!
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sunt in situatia de a-mi achizitiona un GPS. Ca si suma vreau sa se incadreze undeva pe la 600 lei(poate depasi totusi suma). Las cunoscatorii sa-mi spuna ce marca trebuie sa folosesc si tot ce mai tine de el(harti,soft,etc). Trebuie sa-l folosesc si pentru camion(am inteles ca sunt unele care au si aceasta optiune). Am vazut cateva modele,dar fiind la inceput,nu vreau sa-mi para rau dupa bani. Tin sa multumesc tuturor celor se vor implica.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei ceva care sa functioneze bine si pe camion singurele GPS-uri (o spun din experienta nu vreau sa intru in polemica) este Garmin Nuvi 465 si Tomtom cu softul si harta aferenta camioanelor. Celalalte softuri de navigatie au optiunea de camion dar nu au implementate atributele pentru camioane: poduri, pasaje, greutatea pe axa pentru tipurile de drum e.t.c.
Igo Primo are aceasta optiune dar traseele facute de acesta lasa mult de dorit.
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca este pentru turisme merge si ceva mai.... ieftin? Am vazut niste Serioux pana in 200 lei Smile Are ecranul de 3,5", l-am vazut in actiune la un prieten, e... ok.... Ce avantaje as avea cu unul mai scump?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR