Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • JustMe

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am un opel astra F din 92 si mi s-a ars un bec de la bord. Mai precis becul care lumina butoanele de reglare a aerului (unde sa mearga aerul: parbriz, fata,...) Este vreo modalitate sa il pot schimba fara sa desfac tot bordul? Un mecanic a zis ca el crede ca se poate scoate butonul afara dar nu am reusit sa fac asta. Poate ca se poate dar nu stiu eu cum. Daca stie careva, pls help...
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
N-ai cum, trebuie demontata consola centrala.
Singurul care se poate desface mult mai usor este acel buton de recirculare a aerului....
PS Trece la semnatura detaliile masini, te rog Wink.
  • JustMe

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ok le-am trecut
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
cum a spus si @dys...nu se poate decat daca dai bordul jos - partea din dreapta...vezi ca exista un tutorial sau topic la sectiunea "CUM SA" pentru desfacerea bordului si schimbarea becurilor...
toate bune
Skip ads

  • JustMe

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de raspunsuri.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
eu l-am schimbat fara sa dau bordul jos Wink , am scos doar casetofonul si am avut acces la bec Smile
  • JustMe

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:eu l-am schimbat fara sa dau bordul jos Wink , am scos doar casetofonul si am avut acces la bec Smile


Asta e o idee buna trebuie sa incerc si eu. Apropo mie mi s-a ars becul de pe butonul cel mai apropiat de partea cu volanul.
  • JustMe

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de idee Mr.hat. Am scapat de dat jos bordul. Putin m-am chinuit pana m-am prins cum iese becul afara, dar a fost mult mai ok decat sa desfac tot bordul.
Skip ads

  • Luco

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
stiti cumva daca la Astra Classic II e la fel? adica scot casetofonul si merge?
  • mandy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut becul ars la consola cu clima, mi-am adus Zafira la service Opel sa nu mai imi bat capul, ma gandeam ca este un lucru costisitor. Acolo a venit un baiat, a prins de butonul din mijloc al consolei de clima si a tras pur si simplu de el. Acolo a avut acces direct la bec pe care mi l-a schimbat in 20 sec, iar pentru asta a trebuit sa platesc o suma de 30 lei. Trageti numa de butonul ala fratilor nu mai scoateti pe casetofoane afara. Pur si simplu tragi de el si iese afara, este o chestie de cateva secunde. Daca chiar nu intelegeti am sa va fac astazi la ziua o poza sa fie mai explicit. Succes!
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ei au Astra F, tu ai Zafira...crezi ca merge aceeasi smecherie la toate Opelurile?
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
JustMe a scris:Multumesc de idee Mr.hat. Am scapat de dat jos bordul. Putin m-am chinuit pana m-am prins cum iese becul afara, dar a fost mult mai ok decat sa desfac tot bordul.




Salut....am si eu aceeasi problema.....partea din stanga a butonului de ventilator....si inca ceva....la scrumiera....e bezna rau....acum...pt zona ventilatorului poti fi mai explicit in privinta scoaterii becului?....la scrumiera pe unde este beculetul? (Astra F `94)
Multam...
Skip ads

  • kalya

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mandy a scris:Si eu am avut becul ars la consola cu clima, mi-am adus Zafira la service Opel sa nu mai imi bat capul, ma gandeam ca este un lucru costisitor. Acolo a venit un baiat, a prins de butonul din mijloc al consolei de clima si a tras pur si simplu de el. Acolo a avut acces direct la bec pe care mi l-a schimbat in 20 sec, iar pentru asta a trebuit sa platesc o suma de 30 lei. Trageti numa de butonul ala fratilor nu mai scoateti pe casetofoane afara. Pur si simplu tragi de el si iese afara, este o chestie de cateva secunde. Daca chiar nu intelegeti am sa va fac astazi la ziua o poza sa fie mai explicit. Succes!


poate cineva sa detalieze ? am aceeasi problema si vad ca nimeni de pe forum nu raspunde
am deschis si eu un alt topic dar tot fara raspuns

PS. rog un moderator sa stearga topicul deschis daca raspunde cineva aici
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR