Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
mai e nevoie de rodaj ptr. o masina noua luata de la dealer?
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da, citeste cartea masinii, macar 1600 km mergi mai usor cu ea, dar sfatul meu este ca sa nu dai maxim in ea decat dupa 10 000 km. Asta daca vrei sa te si tina motorul...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
... si daca este luata noua (cu uleiul cu care vine ea) SCHIMBA-L NEAPARAT LA INTERVALUL PRESCRIS.
Este un ulei special de rodaj, usor abraziv (am spus USOR) si nu e cazul sa-l tii mai mult decat minimul necesar...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
adica la ce interval? si ce inseamna mai usor?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
1 te uiti in cartea masinii (adica, sincer nu stiu, 1500 Question 3000 Question ... Wink )
2 "usor" adica unii mecanici smecheri care ciordeau ulei de rodaj au stricat motorul in 60-70 000 Wink In schimb este excelent pentru un rodaj accelerat; la fel ca si placutele de frana cu un foarte subtire strat abraziv pe suprafata (discurile "se lasa" in 200 de km, nu in 2000...)
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:1 te uiti in cartea masinii (adica, sincer nu stiu, 1500 Question 3000 Question ... Wink )
2 "usor" adica unii mecanici smecheri care ciordeau ulei de rodaj au stricat motorul in 60-70 000 Wink In schimb este excelent pentru un rodaj accelerat; la fel ca si placutele de frana cu un foarte subtire strat abraziv pe suprafata (discurile "se lasa" in 200 de km, nu in 2000...)

in carte nu spune nimic de ulei de rodaj, cu atat mai putin de km la care trebuie schimbat - sorin, unde ai citit asta? tx
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mie mi-au spus ca uleiul trebuie schimbat la 15.000 de km. in cartea masinii spune la fel. eu o sa ma duc pe la 12 mii sa fac revizia totusi.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu motorul este strans iar frecarea este mai mare ceea ce nu face bine la el este talpa pana la cateva mii de km. Din partea mea cu cati mai multi km cu atat mai bine pentru el. Iar cu uleiul de rodaj nu stiu daca exista un astfel de ulei dar eu acum am bagat set motor si viblochen (totul nou de la cap la coada) la dacie si cand am strans chiuloasa la 500 km am schimbat si uleiul. Acum urmeaza sa-l schimb iar la cca. 2000 km dupa care o sa fac schimbul la cu aral 10w40 la 8000 km.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acidman... fa-ti un bine tie si masinii tale si schimba filtrul de aer si cel de polen mai devreme..
pe la 8-10000
n-o sa-ti vina sa crezi cum arata...

btw... am mai postat parca ieri sau alaltaieri ca era o stire in Evenimentul zilei cum ca in Buc avem de 13 ori mai mult praf decit orice alta capitala europeana...
poate ca n-ar strica sa aflam care este politica Opel de schimbare a filtrelor in tarile arabe/sahariene/etc...
pt ca in europa civilizata intervalul e 30000, in aia mai putin civilizata (citeste RO) ei zic ca e bine la jumatate deci 15000
poate ca in africa o fi la 8-10000 (exact la cit schimb eu.... Wink )
  • xliviux

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din aduceri aminte:

La masini/motoare Renault zice ca:
- rodajul este intre 1000-3000 km;
- pana la 1000km nu e bine sa turezi peste 3500 rot/min + incarcare minima.
- dupa 3000 km masina e rodata.

Exista ceva specificatii despre RODAJ, undeva, pentru Opel?
Cati km, incarcare, maniera de condus etc?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
3.000 km nu e bine sa depasesti 75 la suta din turatie ( practic sa nu treaca peste 3.000rpm)
In primele sute de km sa nu fortezi franele ( sa incerci sa eviti sa pui frane bruste) in bucuresti ... Rolling Eyes
altele nu mai tin minte.
@ zafirul merci, stiu mi-ai spus si la telefon. O sa o fac dar deocamdata trebuie sa imi iau costoame de cununie & nunta, pantofi, rochie ( pt ea Very Happy ) etc. dupa 23 iulie o sa am timp si mai multi bani pt masinuta. o sa vreau sa ii pun filtru de polen la climatizare, alte filtre mai bune la motor...
  • ovidelu

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
In manualul de utilizare de la Astra Classic zice ca in primii 1000 km sa eviti accelarile brutale, sa nu apesi acceleratia la mai mult de 3/4 din cursa si sa nu depasesti 3/4 din viteza maxima.

@Acid Man: La motoarele noastre Z14XEP, 75% din 5600 rpm inseamna totusi 4200 rpm. La un motor diesel, intr-adevar ar fi cam 3000 rpm.

Eu am procedat cam asa:

- pana la 1000 km nu prea am trecut de 3000 - 3200 rpm dar am incercat pe cat posibil sa nu cobor sub 1700 rpm.

- dupa primii 1000 km am inceput sa o mai turez dar treptat (putin cate putin Wink ). Dupa 1900 km (atat am pana acum) am ajuns la un maxim de 4000 rpm. Si nu am sarit de 120 km/h - cca. 3750 rpm in V.

Insa, cel mai frecvent schimb la 2800-3200 rpm (mers preponderent in Buc).

In orice caz mi-am propus ca pana la 3000 km sa nu o fortez prea tare, desi, conform manualului rodajul s-ar incheia dupa 1000 km.
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
subscriu la ce zice si ovidelu, are acelasi stil de condus si ganduri cu masina dpdv rodaj cu ale mele Smile
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Sunt un proaspat posesor de Astra Classic II 1,7 CDTI (motorina)-model 2007;
Nu am mai avut o masina noua pana acum, asa ca as dori cateva sfaturi in ceea ce priveste rodajul, specifice pentru aceasta marca si acest tip de motor: sfaturi practice, ce se face si ce nu trebuie sa se faca in perioada primilor ... X km ...(X=1000, 1500 sau cat??)
Evident, cu multumiri anticipate celor cu multa experienta, orice sfat este binevenit...
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit pe forum. Iti doresc sedere lunga si km multi cu masina.
Fiind diesel, nu prea poti s`o turezi; sfatul meu: mergi cu 2000 - 2500 ture, max 3000 de ture (vezi ca scrie si in cartea masinii; 3/4 din turatia maxima, 3/4 din cursa pedalei de acceleratie si 3/4 din viteza maxima, accelerari uniforme, nu bruste); inainte de a opri motorul, lasa`l 2-3 minute la relanti pt. a permite turbinei sa se raceasca (valabil si dupa rodaj). In rest, menajeaza`o pe cat posibil in primii 5000km. Eu asa am facut si nu am nicio problema.
Asta poate iti este de folos: https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=rodaj

Te rog pe viitor sa citesti Regulamentul forumului si sa folosesti cu incredere maxima functia "Cautare".

Numai bine si posturi multe !!!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR