Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mountaniac

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!

Vreau sa imi iau o masina din Germania, vreau sa dau pe ea 4500-5000 euro.
Ca motorizare, caut 1.6 pe benzina, break! (exclus alte motorizari)
Ca marca, vreau Opel sau VW! (exclus altele)
M-am hotarat pe Astra H Caravan. Am mai auzit ca problema la ele ar fi defectarea comenzilor de pe volan... Dar multi lauda masina asta!

Ieri ii ziceam la un prieten ca sunt hotarat sa imi iau Astra H, si imi zicea ca nu imi recomanda Opel, ca are tabla foarte proasta, ca imi recomanda un VW, care e chiar superior Opelului. I-am zis ca nu as vrea sa sa dau mai multi bani pe VW, asa pe numele lui! Si mi-a zis ca nu e vorba de nume, ci chiar e mai bun un VW!
Voi ce ziceti?

Ca o comparatie, la 5000 de euro gasesc Astra H din 2004-2005 pana in 125000 km, iar cu aceiasi bani, gasesc un VW cu 2 ani mai vechi, si cu km mai multi!
http://www.mobile.ro/acasa/.....=162865929&
Oare chiar merita un VW atata? Oare chiar asa de bun sa fie?
Binenteles ca un Astra H arata mult mai bine decat VW din 2001-2003, dar e mai recomandat un VW totusi? (deci e vorba strict de motor 1.6 pe benzina, break)
Ce ziceti?
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Neaaa...mai bine un Astra H si mai nou si cu km mai putini.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic sa alegi ce-ti place si oricum in versusul asta de fel se intampla asa :
- pretul X autoturism mai vechi si cred ca mai calitativ aici ai VW
-acelasi pret X,autoturism mai nou(ca an) dar poate nu la fel de calitativ,aici ai Opel
Eu ca posesor de Opel pot spune ca VW este ceva peste Opel,dar sa nu o dam SF-uri cum fac unii "ca nu se compara,ca nu stiu ce"
Multa bafta in alegere !
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
[quote="mountaniac"]
M-am hotarat pe Astra H Caravan. Am mai auzit ca problema la ele ar fi defectarea comenzilor de pe volan...
[quote]

Asta a fost foarte tare...Smile)

On topic,daca gaseai un Mercedes de prin 1999-2000, mai scump ca VW si Astra la un loc, ce ziceai, tu sau prietenul, ca Mercedes e mai bun din cine stie care motiv...? Tu pui problema asa, am 5000 euro si am gasit 2 masini, marci diferite cu motoare similare ca si capacitate cilindrica, una un pic mai veche ca cealalta....care o fi mai buna? Testeaza-le, vezi ce dotari are fiecare in parte,vezi cum au fost intretinute, sunt 2 masini sh, posibil ca Astra gasita de tine sa-i dea clasa din toate pozitile la VW sau tot la fel de bine ar putea sa fie si invers.

[quote="mountaniac"]Ieri ii ziceam la un prieten ca sunt hotarat sa imi iau Astra H, si imi zicea ca nu imi recomanda Opel, ca are tabla foarte proasta, ca imi recomanda un VW, care e chiar superior Opelului. I-am zis ca nu as vrea sa sa dau mai multi bani pe VW, asa pe numele lui! Si mi-a zis ca nu e vorba de nume, ci chiar e mai bun un VW!
[quote]

Eu zic ca prietenul tau se pricepe la masini, cat ma pricep eu sa zbor cu parasuta...adica deloc...parere stric personala...oricum, bafta si sper sa faci o alegere buna, eu recomand Opelul Astra, pt ca are farurile cu forma mai frumoasa ca VW Golf/Jetta.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi golful si astra au fost intotdeauna competitori si diferenta dintre ele , vorbind in general, este una mica si difera de la generatie la generatie....orice masina intretinuta corect te tine si 10-15 ani fara mari probleme....iar prietenul tau ar trebui sa se abtina, daca se compara vw cu dacia eram de acord sa zica ce zici tu ca a zis, asa pur si simplu bate campii.
Avand in vedere ca vb de benzina aspirata eu as merge pe astra, are motoare cel putin la fel de fiabile ca cele de pe golf insa cu ceva mai multa putere.
Ca sa iti faci o parere testeaza-le pe amandoua si vezi in care te simti mai bine.
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, ca posesor de Astra H, pot spune ca Astra H este peste Golf 4 la orice capitol (2003-2004 nu s-au fabricat Golf 5 break).
Motorul de 1.6 de la Opel este mai silentios, consuma mai putin, si mai putin problematic decat motorul de 1.6 de VW.
Comenzile pe volan se defecteaza la Astra....este o problema foarte cunoscuta, defectarea CIM-ului.
Avantajele Golf 4 sunt piesele ieftine, usor de reparat,o masina destul de fiabila s-a dovedit in timp.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Chestia cu tabla de unde a aparut?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am astra H..sunt probleme la tabla. 1 pe prag, sub chederul suplimentar. 2 Buzele de la aripi sunt atacate de rugina.
Totusi, in comparatie astra H golf4 sustin astra.
PS: Nu am avut probleme cu CIM
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu am G si n-are rugina.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai verificat bine in zona grilei frontale?
  • cevacu2005

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu personal as merge pe VW, chiar daca la acelasi pret e mai veche cu 1-2 ani si umpic mai multi km.am avut si VW din 2000 cu 600.000km la bord si dadea clasa la multe din 05-06.ce vreau sa spun e ca nu prea conteaza un an sau doi vechime in plus daca masina e intretinuta
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Poate ca nu prea conteaza 1,2 ani in plus, dar o diferenta de generatie eu zic ca conteaza. Dadea clasa in ce sens, ca mai mergea pe drum?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Golf 4 se poate compara cu astra G..sunt cam aceeasi generatie..si totusi..
Ca marime, golf 4 hatch il compari mai repede cu corsa C decat astra g
Ca interior..golf 4 arata spartan..aspect de vechi ..pe langa muchiile patratoase ale bordului.
Ca tehnologie..pe golf4 diesel s-au montat primele generatii de pompe duse..care au fost tare pacatoase..motoarele pe benzina sunt mai slabute, ca si cp decat cele de pe opel...etc etc
Si primul argument dpv al importantei...voiai sa gasesti pareri pro despre Wv pe un forum opel? Smile
  • cevacu2005

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mentos a scris:Poate ca nu prea conteaza 1,2 ani in plus, dar o diferenta de generatie eu zic ca conteaza. Dadea clasa in ce sens, ca mai mergea pe drum?

mergea, arata impecabil, nu am avut nici un fel de problema inafara de schimburi de lei
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa strangi informatii si date despre ceea ce te intereseaza pe tine din propria experienta. ex. ia masina unui prieten daca are vreo unu masina pe care o cauti si fa o tura cu ea vezi diferenta la stilul tau de condus si dotarile pe care le vrei tu.Un exemplu as da am mers cu un vw pasat 1.8 sedan sau cum sa ii spun si conduc de mult timp vectra b x1.8xe caravan deci mai greu ca si sedanu' la greutate si mi se pare mai puturos vw.Acum este alegerea ta sa iti iei ce vrei.

Clar in calitate de Opelist iti spun sa iei Opel.
  • mountaniac

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Binenteles ca fiecare isi cam lauda masina lui.
Mi-am dat seama ca doar atunci ma voi hotara, cand voi proba ambele masini!
Dar cum nu am nici un prieten sa detina masinile astea, mai greu!
Am fost azi in targul auto, si majoritatea masinilor ce le caut eu, erau cam tot dieseluri de 1.9, si unul de 1.7!

Eu mi-am facut un calcul si voi umbla aprox 10.000 km/an, aproape jumate in oras, putin mai mult de jumate in afara. Si multi mi-au zis ca nu se justifica un diesel, daca nu fac cel putin 30.000 km/ an!

Si ieri imi zice un prieten, ca de ce nu caut un diesel, ca-s foarte bune...
Ca nu conteaza ca nu fac f multi km...

Voi ce ziceti, este logica alegerea unui diesel daca fac pana in 10.000, hai sa zicem 15.000 km/an?

In momentul de fata sunt zapacit de cap de cate sfaturi primesc!
  • mountaniac

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi mai ok un Opel sau VW de 1.7 diesel, decat 1.6 pe benzina?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nuuuu...si eu o sa trec pe benzina cu proxima ocazie. La Opel cel putin, la diesel ai mai multe posibile probleme, mai ales la o masina sh: volanta cu masa dubla, injectoare, pompa injectie..pana si bujiile sunt mult mai scumpe la diesel dacat la benzinar. Am luat diesel pt km..in primul an am facut ceva peste 25000 si apoi a venit criza Smile si pretul carburantilor. Si mai e o chestie..din partitionarea treptelor d eviteza..in oras cu un diesel te tarai cu tr 2 si rareori tr 3. La benzinar mergi cu tr 3 si 4...deci nu e mare economie la mersul in oras.

La golf 4..cel mai mic motor este de 1,9 diesel..si la ala sunt probleme cu turbina, daca o fatai prin oras..si mai au probleme cu injctia pompe duse....

Ca masina de concediu si de fatait prin oras, un motor 1,6 e cel mai potrivit..nu e nici cel mai mic (cum e 1,4) nu te omoara nici la taxe (daca la 1,6 impozitul de aprox 50 ron, la 1,7 e 120 ron...dupa 1600 cmc, impozitul se dubleaza...) si ai si ceva demaraj cu el pentru facut o depasire in afara...
Bafta...
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dieselul pe distante scurte nu e o idee buna. se strica repede
  • mountaniac

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc celor care raspund clar si la obiect. Si cu exemple proprii, sau a celor apropiati. Ca sunt satul de sfaturi de la oameni care imi spun hotarat un lucru, dar imi dau seama ca ei nu prea au habar, ci zic asa din auzite: "alea pe motorina is mai bune..."!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR