Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Emteeden

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am ramas fara masina (facuta zob de un copac, fara Casco), si doresc sa cumpar alta, in banii luati de la "fier vechi". 1500 EUR. Nici un euro mai mult pe masina + acte. Din acest motiv m-am orientat exclusiv spre masinile deja inmatriculate RO.

Alegeri:
- Astra F, model dupa 1995, 1.6 ECOTEC (4/5)
- Corsa B, model 1996-1999, 1.2 ECOTEC (2.3)
- Tigra, model 1996-1997, 1.4 (cam toate sunt asa)
- si un.. Matiz..

Stiu ca nu sunt in aceeasi clasa, dar ma intereseaza:
1. Cost de achizitie
2. Consum
3. Costuri de intretinere/fiabilitate.

Nu ma intereseaza sa plec tare de la semafor, volumul portbagajului, nici AC nu e obligatoriu. Masina o voi folosi in oras, cu rare iesiri in afara.
Nestiind multe mucruri despre aceste masini, v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat, din propriile experiente.

Va multumesc:)
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu te intereseaza volum si alte alea...clar matiz. Daca ai un mers linistit si etk poti sa scoti in oras si un 7,5-8 REAL, ca de vorbe suntem satui. Si nici costurile de intretinere nu sunt rele. Ulei mai putin, piese mai mici, mai ieftine.
Poti scoate si mai mic consumul, depinde ce zona frecventezi ce ore si etk...
+ de asta, vei avea o masina mai noua de an, deci te v-a tine mai mult prin costuri reduse si un matiz la 1500 il iei chiar intr-o stare foarte buna!

bafta!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum vrei tu cel mai bun ar fi :
-Matiz
-Corsa B cu X10XE sau X12XE, doar astea !
Ambele au consum identic chiar daca difera cilindreea (la 1,2 ceva mai mare dar nu de speriat). Ambele au aceeasi problema la tabla acum (una cu 5 ani si alta cu 14 ani). De Tigra sau Astra F mai uita, Tigra are motoare cu probleme si calcate de draci au vazut si amandoua sunt ciuruite la tablarie datorita tehnologiei si anilor.
Daca gasesti o tigaie de Matiz la 1,000euro merita dar atat, gandeste ca la piese o sa fie cam lipsa.
Un cazan de Corsa B face 1500 chiar daca e mai veche, alta tabla nene ca e de doua ori mai groasa, ai airbag, pretensionate, servo electric, ceva dotari dupa model...
  • Emteeden

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
La o prima vedere si eu inclin spre Matiz. Am condus acum mai multi ani unul si imi placea ca era amuzant, asa mic si in 3 pistoane. Dar era nou, de abia fabricat.
In ceea ce priveste Opelul Corsa, ma gandesc asa: decat sa dau 1500 EUR pe unul din 1998, nu ar fi o alegere mai buna un Astra din 1994? Mi-am amintit de un prieten care avea un Astra in 5 usi din 93 sau 94, 1.6 (C16NZ sau X16SZR) de 75 CP, si era super multumit de el, foarte fiabil si cu un consum extrem de mic. L-a vandut ca sa isi ia noul Astra care de abia aparuse.

In concluzie, nepricepandu-ma la mecanica auto (din lipsa de experienta, neavand tangente cu domeniul) si fara sa am un istoric al problemelor Opel, as alege un Astra F. Diferenta de pret nu e mare fara de un Corsa B. Referitor la tabla de pe Astra, m-am uitat azi prin oras la cateva (in parcare pe la Kaufland) si doar una era cu rugina si evident neingrijita, dar restul pareau ok la aripi si praguri.
Iar intre tabla dintre un Matiz din 2004 si un Astra din 1994 cred ca Astra sta mai bine ( doar imi dau cu parerea:) )

Putin off topic: in ideea alegerii unui Astra F, am observat un post pe site despre X16XEL (Ecotec) cum ca ar fi deosebit de..rau. Asa e? Ce fel de motorizari mai sunt de evitat si care sunt cele mai agreate, dpdv al fiabilitatii si consumului (din nou, atat timp cat pot urca un deal cu un portbagaj plin, nu ma intereseaza sa plec primul la liniute, deci numarul mare de CP sau cuplul nu ma impresioneaza mai mult decat un 7% consum in oras, in conditiile in care rar ii dau "blana", fiind destul de econom la condus, nici orele la care circul nefiind, in general, de varf)?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De X16XEL uita complet.
Consum de 7% la fel uita, nici macar un Matiz sau Corsa B cu X10XE nu scoate asa ceva in Iasi. Multi se lauda cu consumuri SF, nu ai cum doar daca circuli noaptea sau pe stradute. Cand tu ai toate drumurile prin P. Ros, Gara, Fundatie, Palat etc. si mergi cu I sau II si stai la coada imi povestesti de consum bun ?
Astra F pare ok dar pe moment, neamtul a facut protectie anticoroziune dar romanul nici nu stie ce e aia.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
de ce nu te uiti si la solenza?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
7% ziua la matiz in aglomeratie cam greu. Am scos eu dintr-un matiz 9% in aglomeratie maxima, cine stie in bucuresti la ora 7 jumate, GHENCEA - PIATA PRESEI. Adica treapta 3 o vedea 2 doua ori.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
te mai poti orienta catre gama volkswagen (polo, golf) iar daca ai de ales strict intre variantele mentionate de tine eu merg pe corsa b
Skip ads

  • Emteeden

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce am vazut in oras un cetatean de 120 kg la volanul unei Corsa B, nu mi s-a mai parut asa mica la interior Smile, am eliminat Astra F (una in stare buna si deja inmatriculata sare de 1500 EUR)

Deci, intre Matiz si Corsa B... A condus cineva amandoua masinile, poate sa imi dea niste detalii despre cum se "simt" la condus? Am intrebat in stanga si in dreapta si nu e nimeni care sa aiba Corsa, sa imi fac o idee.

Iar daca voi alege Corsa, aveti ceva sfaturi pe care mi le puteti da la cumparare? Si ce parere aveti despre 2/3 si 4/5 usi? In afara de faptul ca cea cu 4 e mai practica, dar mai grea, mai sunt alte...diferente? Smile

Multumesc si pt raspunsurile de pana acum!
  • Emteeden

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:de ce nu te uiti si la solenza?


Nu doresc sa fiu rau cu Solenza, dar mi se pare mai caruta chiar decat un Matiz, in afara de motor si cutie (care, din cate stiu eu, sunt Renault si destul de fiabile), restul mi se pare "varza".
Mai mult, masina o sa fie condusa si de o fata din cand in cand, vreau sa aiba servo (chiar daca, sa zicem, un Matiz nu are asa ceva, rotile mai mici permit invartirea volanului cu o mai mare usurinta)
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mergi pe matiz cu 1500E il iei din 2004-2005 si il poti gasi cu servo an mai nou si sunt masini rezistente.corsa b mi se pare cea mai urata masina facuta de opel alaturi de agila(strict parerea mea)
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Emteeden a scris:
Negreanu a scris:de ce nu te uiti si la solenza?


Nu doresc sa fiu rau cu Solenza, dar mi se pare mai caruta chiar decat un Matiz, in afara de motor si cutie (care, din cate stiu eu, sunt Renault si destul de fiabile), restul mi se pare "varza".
Mai mult, masina o sa fie condusa si de o fata din cand in cand, vreau sa aiba servo (chiar daca, sa zicem, un Matiz nu are asa ceva, rotile mai mici permit invartirea volanului cu o mai mare usurinta)

Poti sa-i pui si capace de canal in loc de roti tot greu se vireaza fara servo.Am mers cu matiz de multe ori si ma chinui sa trag de volan(mai ales daca nu e roata in miscare),si nici prea mic nu sunt,am vre-o 90 de kg.Prietena ta o sa faca mana cat tine daca o va conduce mult timp Laughing E cam la fel ca dacia,in rest la fiabilitate nu ma pronunt,totusi cred ca exista o masina cu o directie mai hidoasa,si cine a condus ford k fara servo stie Laughing
Skip ads

  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Corsa este ce-a mai usor de condus, este fiabila, arata bine, poti sa o faci sa arate si mai bine si destul de ieftin...si pe langa asta mai e si Opel Smile
Frate-miu are Matiz... mie personal nu imi place deloc...nu il simti asa bine cum simti o corsa....
Portbagajul e mai mare la corsa...
Piesele le gasesti mai repede la corsa avand in vedere ca daewoo nu se mai fabrica...
Tabla de pe Matiz e de 2 lei la fel si vopseaua...
Bafta!
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
valiczc: Am si eu matiz si vopseaua este super...de ce este de 2 lei?...
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Este rosie...si s-a decolorat considerabil...in unele locuri chiar s-a matuit...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acela este defect de fabrica, am si eu matiz si sta numai in soare si stralunceste ca in prima zi( nu are nici zgarieturi dalea fine specifice spalarii in curte) si mai sta si langa 2 loganuri rosii care alea sunt mate de soare. Probabil a fost vreun defect de fabrica sau chiar culoarea rosie se matuieste , vad la loganuri foarte des rosii care sunt matuite, dar foarte mule rosii:))
Piese se gasesc, chiar zilele trecute i-am facut revizia generala si am gasit toate piesele in acelas magazin la preturi foarte acceptabile!
Dar fiecare stie ce prea pentru ce vrea. Eu unul ma declar multumit de ea, ca daca nu eram nu o cumparam de noua( a costat 6700 E) si nu o mai si tineam!
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pai el nu a spalato niciodata in curte...doar la spalatorii...ideea e ca nu e matuita peste tot...mai mult in partea de jos...
Cat despre piese...acum 1 saptamana i-au ramas blocate franele pe fata si a fost la service cu ea...i-au schimbat discurile si placutele , capetii de bara si cred ca inca ceva....a dat 1700 lei...
Nu spun ca sunt toate la fel...defecte de fabricatie se gasesc...dar dupa parerea mea Corsa B este mai ok...
Iar din cate stiu eu parca Matizurile nu sunt chiar atat de ieftine...cel putin cand ma uitam eu pe site la nemti dupa masina...erau cam scumpe...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mi se pare cam exagerat...am schimbat si eu placutele discurile burdufurile, filtre uleiuri, si 2 bucse si nu am da nici 1000lei, defapt parca 600 lei..
  • cont-sters-66685

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am un Matiz din 2008.Probleme nu am avut cu el.Intradevar tabla pe el e cam moale si cel mai bine se vede la haion!Costuri de intretinere mici,consum in Iasi 7,5-8.5 .Daca iti faci probleme in privinta portbagajului rabatezi banchetele si ai ceva spatiu...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cam asta e consumul mediu in Iasi daca esti sofer, ma refer la Matiz sau Corsa B cu X10XE.
- Avantaje la Matiz ar fi piese ieftine chiar daca le gasesti mai greu, unele noi pe producator, altele de la dezmembrari ca totusi avem inmatriculate 196,000 in RO, o distributie te costa 300lei. Dezavantaje la tabla, protectie ioc, confort spartan etc.
- Avantaje Corsa B cu X10XE ar fi tabla mai buna (nu toate ca trebuie sa casti ochii), protectie net superioara, confort mult mai bun, putina mai mare dar conteaza. Dezavantaje ar fi piesele ceva mai scumpe (cele noi) ca cele SH sunt la fel, distributia care te scurge de 1,500lei dar intra si ulei, antigel etc.

Amandoua sunt masini excelente pentru oras dar mergi si extern, nu se compara cu o Vectra dar mergi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR