Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Recent o "vita" a trecut cu viteza pe langa mine si mi-a luat oglinda stanga. Oglinda s-a "inchis" dar din socul ala s-a spart geamul oglinzii. Este electrica si cu incalzire. Vreau sa ma duc sa-mi cumpar una de la opel sau de la alte magazine si sa o montez eu dar nu stiu care e treaba: in poze pe net nu se vede daca iti da doar geamul propriu zis sau mai este ceva in spatele lui, daca ar fi doar geamul l-as lipi cu ceva dar avand in vedere ca e incalzita........Chiar habar nu am si toata speranta e in VOI ! Dati-mi si mie un sfat va rog frumos! Sad
Skip ads

  • mind_hunter

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
te duci la magazin si faci comanda de oglinda cu incalzire...cred ca are niste rezistente pe spate si 2 mufe
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Oglinda se poate cumpara de la un magazin de piese auto sau de pe internet (pe clubopel gasesti cateva site-uri). Atentie sa o cumperi cu incalzire si pt partea care ai nevoie ...
De montat iti recomand sa apelezi la cineva care a mai montat asa ceva deoarece risti sa spargi noua oglinda si astfel sa arunci banii in vant....
Ca idee...se scoate capacul de la oglinda se conecteaza firele pt incalzire in mufa existenta si se fixeaza oglinda in punctul central de sustinere si in cele laterale (care ajuta la reglajul acesteia), iar in final se monteaza capacul inapoi...
TEORETIC PARE SIMPLU, PRACTIC ESTE INSA DESTUL DE MIGALOS....
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost azi la reprezentanta: 2.500.000 lei geamul, oglinda ajunge la vreo 12 milioane..... Sad asa ca o sa caut in alta parte.........ce de bani, ce de bani pt. un ciob......
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
coco, tu ce masina ai?
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Citat de pe autokarma.ro

- GEAM OGLINDA ELECTRICA ( cu incalzire )
- DRP. - PRODUCATOR ALKAR 49.05 lei
- STG. - PRODUCATOR ALKAR 55.87 lei

Asta daca ai Opel Astra G (ce am vazut in profilul tau)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ca sa lamurim, cea din stanga e mai scumpa pentru ca e asferica (are zona aia tip lupa in exterior)
Montajul se poate face si fara a da jos masca de la oglinda. trebuie sa nu te enervezi, si in maxim 5 minute reusesti. Vorbesc din proprie experienta
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
intra si pe
www.autoconsultonline.ro
www.autokarma.ro
pt ati face o imagine asupra preturilor.
Skip ads

  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:ca sa lamurim, cea din stanga e mai scumpa pentru ca e asferica (are zona aia tip lupa in exterior)
Montajul se poate face si fara a da jos masca de la oglinda. trebuie sa nu te enervezi, si in maxim 5 minute reusesti. Vorbesc din proprie experienta



Eu mi-am dat jos masca de la oglinda pt ca mi s-a parut ca am o oarecare vibilitate asupra partii cu conectica a oglinzii (sticlei)....Mi-a trebuit, printre altele, sa apreciez cat mai exact punctele de fixare astfel incat sa presez oglinda pe ele si nu pe langa ele (pt a nu se sparge sticla).
Recunosc insa ca nu sunt chiar atat de experimentat si mi-a luat mai mult de 5 minute ca sa rezolv problema. In final mi s-a parut o operatie destul de "migaloasa"....
  • coco4you

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:coco, tu ce masina ai?


Astra G, 1.6_16V, 2001
  • alex12

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu coco4you. Treaba este simpla. Oglinda 50 lei( noroc ca a cumparat-o gagica care mi-a spart-o), manopera 30 min. cu curatat si sters. Manopera am facut-o eu. Trebe rabdare pt. ca geamul oglinzii este foarte subtire.A ... inca 2 beri sa mearga treaba mai bine. Bafta!
  • RaresSDT

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am patito tot cu o gagica numai ca ea nu a vrut sa o cumpere si drept urmare am fost la politie ca asa a vrut muschiul ei ..... stiam ca asigurarea nu imi va face doar oglinda si am hotarat sa desfac si capacul inainte sa merg la asigurare si sa zic ca si capacul este bulir si sa imi dea si unul nou ... azi a sosit oglinda si merg sa o iau ca montajul il fac eu, sper sa fie usor ... va tin la curent cum am facut si eventual poate trag si niste poze
Skip ads

  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fratilor si eu am patit asa ceva cu un logan
am avut noroc ca am inchis geamu cu citeva secunde inainte sa ma loveasca ca altfel ma facea praf pe fata.
nu l-am mai prins pe ala cu loganu
am fost singur sa imi iau gemu de ogliinda asferica pe partea stanga cu incalzire. ma costat 50 ron
si vreau sa va zic ca montajul l-am facut chiar eu
e un pic dificil da acum e ok
ai grija la cleme ca vin pe exterior ci nu pe interior
daca ai nevoi de ajutor anunta-ma
ca te voi ajuta si cu montat si sa o cumperi
ai grija la magazin ce anume ceri ca s-ar putea sa te trezesti cu toata oglinda in sine..ceri decit geam de oglinda asferica pe stinga si cu incalzire,electrica cu bila pe mijloc(in caz ca e electrica )
astept sa vad ce ai facut
  • RaresSDT

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am promis ca revin cu poze dar sincer sincer nu aveam la ce sa fac ... se monteaza super super simplu .... adica impingi cablurile de reglaj si dupaia impingi usor oglinda sa nu se sparga cand intra in locas si gata Very Happy

BAFTA
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor si eu am patit la fel numai k pe mn ma lovit tranvaiul in sensul k a dat-o peste cap. Noroc k nu sa spart doar a sarit de acolo. Iar de montat e super usor: O asezi pe pozitie si impingi usor sa nu se sparga geamul. Bafta!
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
La mine a fost mai amuzant cand mi-a cazut oglinda,mergeam linistit afara din localiatate si cand imi arunc ochii in oglinda din stanga o vad cum tremura,a dat intr-un hop si a zburat oglinda.Am cumparat oglinda 50 lei si am montat-o singur dar cam deficitar pentru ca am strincat reglajul la oglinda pe orizontala Sad ,cred ca am exagerat cand am apasat pe oglinda
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ag10tit a scris:La mine a fost mai amuzant cand mi-a cazut oglinda,mergeam linistit afara din localiatate si cand imi arunc ochii in oglinda din stanga o vad cum tremura,a dat intr-un hop si a zburat oglinda.Am cumparat oglinda 50 lei si am montat-o singur dar cam deficitar pentru ca am strincat reglajul la oglinda pe orizontala Sad ,cred ca am exagerat cand am apasat pe oglinda



vezzi ca ai doua cleme in partea dreapa
ele trebuie sa iti vine pe exteriorul cupei nu pe interior
asta sigur e
daca ai nevoie de ajutor spune ca te ajut
vezi ce faci?
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
O sa ma uit maine sa vad,am prins niste cleme care erau pe partea stanga,parca sunt doua dar pe dreapta nu am vazut nici un fel de cleme poate ca nu am fost atent ca am montat-o noaptea.Multumesc!
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ag10tit a scris:O sa ma uit maine sa vad,am prins niste cleme care erau pe partea stanga,parca sunt doua dar pe dreapta nu am vazut nici un fel de cleme poate ca nu am fost atent ca am montat-o noaptea.Multumesc!

clemele sunt decit pe partea stanga pe partea dreapta nu are
ade decit suporturile de bila me mijloc si una mai sus
vezi ce faci
  • el_g

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal...:(am nevoie de indrumare...oglinda mea nu mai raspunde la comenzi , mai precis nu merge miscarea pe verticala. M-am uitat dupa oglinda si am vazut ca bila din mijloc este sarita din lacasul ei(m-am putut uita deoarece oglinda este un pic iesita din suport :-s)..ideea este cum fac sa intre bila la locul ei pt ca am desfacut capacul din spatele suportului de oglinda si nu ma ajuta la nimik pt ca nu am vizibilitate unde unde imi trebuie mie...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR