Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bazare
Am incercat sa intru pe net pe adresa specificata insa, nu le merge siteul.
PAM83
Magazinele despre care spui tu, sunt in Iasi?
Skip ads

  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De montat am vazut sfaturi despre cum se monteaza si, sper sa reusesc si eu.
Spuneti-mi daca stiti, cum dau jos oglinda crapata...in afara de spartul complet.

Multumesc
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
A montat cineva un geam de oglinda Alkar pe un corp de oglinda original Opel?
Am cumparat un geam Alkar si, desi inca nu am reusit sa dau jos vechea oglinda originala (crapata), am putut sa vad pe langa ea, in spate... nu prea seamana lamelele si punctele de contact (ca forma si marime) intre cele 2 oglinzi.
Stie cineva daca se potrivesc?
Cred ca o sa ajung la un service peste vreo 10 zile si nu as vrea sa raman cu oglinda Alkar, daca nu se potriveste.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
hei, poti schimba numai sticla. dezlipesti sticla veche si o lipesti pe cea noua cu banda dubluadeziva.
Skip ads

  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru idee insa, nu mi se pare cea mai buna.
In primul rand, nu stiu cat de usor/greu se desprinde oglinda de plasticul de pe spate... apoi acolo e o placa metalica la care sunt atasate contactele pt incalzire... presupun ca totul este imbinat din fabrica astfel incat sa functioneze ca un intreg. Este posibil sa am probleme cu incalzirea. Mai mult decat atat, risc sa o sparg si pe cea noua. Plus, nu vreau sa fac carpeli... o sa ma informez si o sa incerc sa gasesc cea mai buna solutie.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ok, e alegerea ta. Toitusi, sa iti spun:
partea de incalzire este incastrata in plasticul de care este lipita sticla. sticla este lipita de platicul respectiv cu o solutie gen prenadez. Nu are nicio legatura sticla cu incalzirea.
Acum tu faci ce vrei ca e masina ta, sunt banii tai. Ai cerut un sfat, l-ai primit.
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit!
A fost greu de dat jos oglinda crapata, dar si mai greu de montat cea noua.
Mecanismul de functionare este simplu insa, cred ca montajul usor/greu depinde si de plasticul de pe spatele oglinzii.
La mine nu voia sa intre mecanismul de reglat pe orizontala, in locasul din plasticul de pe spatele oglinzii.
Dupa foarte multe straduinte, a intrat.
  • justme_yo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@cristianc nu ai spus totusi cum ai dat jos oglinda ar fi bine de stiut si cum se demonteaza.
Skip ads

  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum am spus, oglinda am spart-o eu, incercand sa o dau jos dupa ce nu mai putea fi reglata (mi-o lovise cineva, probabil).
Dupa ce am luat o oglinda noua, am studiat-o pe spate, am mai citit putin pe forum si mi-am dat seama cum functioneaza.
Jos am dat-o destul de greu, dupa ce s-a spart si mai rau. Era foarte bine fixata in doar 2 puncte, central si cel de sus... punctul de reglat pe laterala iesise (de aceea nu mai putea fi reglata). Atunci nu am stiut. Daca citeam inainte sa incerc sa o scot prima data, poate nu o mai spargeam.
In principiu, are 3 puncte in care este prinsa: central, sus si lateral spre exterior. Trebuie tras de oglinda cu foarte mare grija... din cate am observat, aceasta iese mai intai din locasurile de pe lateral/sus, apoi de pe centru.
  • justme_yo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tks, am rezolvat 15 min a durat totul .
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o problema cu oglinda de pe partea dreapta, am spart-o intr-o depasire din graba...Am cumparat geamul cu 50 de lei si am montat-o singur acasa.cele care nu sunt originale au clemele de contact de la incalzire spre interior, cele de pe piata sunt spre interior.Eu am luat una din magazin, nu era originala... firele nu imi ajungeau, am mai prelungit cu 2 cm firele si acum merge bine. S-a plesnit si capacul de la oglinda. am cautat la magazine in giurgiu si nu am gasit toti au spus k nu poate sa imi dea doar capacul:( e 40 lei nou dar prin bucuresti...daca fac comanda..imi mai baga taxe 15-20 lei de transport de curierat si...nu imi convine sa dau 60 lei pe un plastic...Ramane varianta dezmembrari...
  • tm44gam

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut. am o problema am gasit oglinda din stanga sparta in parcare, am comandat o sticla noua dar cand sa o montez pe masina cea veche are alt model de prindere. pe spate are um cerc cu patru cleme dispuse diametral opus nu acele picioruse , am cautat dupa derie de caroserie dar degeaba acelasi rezultat. sa mai intalnit cineva cu asa ceva ? cum se poate rezolva?
Skip ads

  • tm44gam

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut. am o problema am gasit oglinda din stanga sparta in parcare, am comandat o sticla noua dar cand sa o montez pe masina cea veche are alt model de prindere. pe spate are um cerc cu patru cleme dispuse diametral opus nu acele picioruse , am cautat dupa derie de caroserie dar degeaba acelasi rezultat. sa mai intalnit cineva cu asa ceva ? cum se poate rezolva?
  • tm44gam

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
scuze pentru post multiplu dar am avut probleme cu netul rog un moderator sa stearga un post
  • Konstantine

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. In primul rand tin sa salut membrii acestei comunitati - Opel. Smile .
Acu, trecand la subject, dupa ce am ras-rasfoit paginile acestui forum si pe nenea Goagale despre montarea sticlei la oglinda, pot sa afirm ca am reusit, insa mi-a dat ceva bataie de cap. Eu am avut de montat pe dreapta la un Opel Astra G Caravan Z16SE, proprietate personala .Oricum, fara sfaturile de aici, sincer, nu ma bagam singur. Ideea de baza e sa aveti nitica rabdare si ceva finete. Mai intai, daca oglinda e cu reglaj electric, retrageti motorasul in pozitie 0 - adica antenutele (2 la numar ) de regflare sa fie retractate la maxim in cochilia aia de cauciuc. Apoi se ia sticla si se preseaza pe bila centrala, aia din care joaca pe toate axurile directiei de reglare. Presiunea de impingere sa fie cat mai uniforma, si in acelasi timp centrala, pentru a evita spargerea sticlei. Folositi un prosop de bumbac sau o batista, puneti-o pe suprafata oglinzii si apoi impingeti - asta pentru a nu aluneca degetele pe suprafata ei si pentru a evita riscul unei taieturi urate. Ok, pe centru e fixata, acum pentru a se fixa si cu cele 2 antenute de reglare, se incepe mai intai cu cea din dreapta, prin acelasi procedeu, incercand a se evita spargerea sticlei, si mai apoi se trece la cel de sus. Sper ca v-am fost de folos cu acest comment.

Pentru cei din IASI - sticla am luato la pretul de 35 de lei, marca ALKAR, pret f bun dupa parerea mea tinand cont ca e incalzita si electrica. Comanda a fost de pe o zi pe alta. As spune firma da nush daca se considera reclama, sau nu.
Care e interesat sa ma contacteze pe Messenger, sau privat message - si il lamuresc.

O zi frumoasa la toata lumea in continuare si .... Drive Safe.
  • neamtu1982

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dc poti sa-mi trimiti pe mess o poza cu oglinda care o ai sparta poate te pot ajuta am niste oglinzi de opel dar nu le cunosc modelul dc te intereseaza baga adresa mea de mes sau suna-ma neamtu1982 0765572002
  • neamtu1982

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
suna-ma sau da-mi pe mes o poza cu oglinda care iti trebuie si te ajut am eu oglinzi originale numai ca imi trebuie sa o vad pe cea veche neamtu1982 0765572002
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am incercat pana acum toate variantele de mai sus.Nu reusesc sa tin tijele de la motorase pe loc, fara sa se retraga.Altcineva,alte idei?
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am reusit in felul urmator(la oglinda stanga).Am montat mai intai tija din dreapta(cu un spit am tinut tija si am impins oglinda) dupa aia am impins oglinda in locasul central , dupa aia am culisat oglinda maxim in jos si am tinut cu acelasi spit tija superioara si am impins oglinda. maxim 5 minute...
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
teoretic se monteaza usor, practic m-au trecut toate transpiratiile azi Smile o fi fost de la caldura de afara? aa nu ca eram la umbra Smile oglinda dreapta (doar sticla) cu incalzire si electrica am reusit si eu in cele din urma sa o montez conform instructiunilor care le-am gasit aici. multumesc frumos. 65RON m-a costat sticla.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR