Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Stiu ca s-a mai spus pe undeva dar care sunt etapele cand vinzi o masina, mai ales sa nu fii tepuit de diversi?

Stiam ca atunci cind iti da omul banii ii dai cheia si evident semnezi actele dar dupa? Trebuie sa o radiez, sau el mai poate umbla asa cu masina pe numele meu pe baza unui contract? ca n-as vrea sa am pb...
Skip ads

  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ideal ii sa o radiezi, pentru ca altfel tot tu trebuie sa platesti impozitul (asta stiu de la mama care nu a transcris masina si tot ii platea la ala impozitul).

El poate umbla teoretic. Practic legea te obliga sa o transcrii in 30 de zile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
poti sa scri pe talon pe ultima pagina data vanzarii...iar talonul se autoanuleaza la 30 zile de la data scrisa...e o rubrica speciala acolo, de asemenea poti sa nu dai cartea de identitate pana nu faci radierea, eventual mentionezi undeva in contract ceva penalizari(la oha) dak nu se rezolva radierea din vina lui.....problema mare e ca amenzile luate de el ajung de tine, basca ceva accidente cu parasirea loculu faptei etc
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:poti sa scri pe talon pe ultima pagina data vanzarii...iar talonul se autoanuleaza la 30 zile de la data scrisa...etc

Asa zice legea insa cum la noi legile sunt valabile numai pentru unii am rezerve fata de treaba asta. In aprilie mi-am vandut masina ( o Dacia break) incheind un contract de V-C in forma olografa (de mana, cu martori) la rugamintea cumparatorului ( cu asigurare in scris ca peste 2 saptamani vine sa incheiem actele in forma oficiala) motivand ca momentan nu are bani pentru taxe de inmatriculare.I-am scris in talon data vanzarii pe ultima pagina.Am asteptat o luna , timp in care l-am tot sunat si de fiecare data eram amanat cu cate o saptamana. La sugestia unui vecin m-am dus la politie unde am fost pus sa dau o declaratie, si unde mi-au spus ca-l vor cauta acasa si-l vor soma sa vina sa incheiem actele sau daca va fi prins in trafic i se va ridica talonul si va primii si amenda.Acu' urmeaza insa partea cea mai haioasa. Dupa doua zile ma suna cumparatorul si-mi zice ca stie ca l-am dat la politie( avea pe cineva acolo), da ca politia n-are cei face si ca va face contractul cand va avea el chef. Am mers mai sus la politia judeteana si de acolo mi sa spus ca ei nu-l pot obliga sa vina sa faca contractul si ca nu pot obtine radierea decat pe cale judecatoreasca, ba mai mult daca el intre timp vinde masina unei terte persoane atunci numai prin tribunal mai port radia masina. Nu mai lungesc povestea, va spun ca am reusit radierea abia dupa 5 luni dupa n telefoane fara ca macar politia sa implice cu ceva in toata treaba asta. In final la o saptamana dupa radierea masinii primesc un plic de la politie cu o copie dupa certificatul de radiere si cu o scrisorica in care imi scriau cat de buni sunt ei ca au rezolvat cazul si ca sa rezolvat problema .
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pot sa dau un sfat :luati o copie dupa buletinul cumparatorului si daca dupa 30 zile de incheierea contractului de V-C nu sa radiat masina mergeti la politie pentru a evita situatii neplacute ca: amenzi, accidente cu parasirea locului faptei, etc. ce pot veni pe numele d-voastra.
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Puteai sa-l dai in judecata si sa soliciti instantei sa-l oblige la incheierea contractului de vanzare cumparare in forma autentica si de asemenea sa oblige politia la efectuarea radieri, solicitand obligarea cumparatorului si la cheltuielile de judecata avansate de tine cu ocazia procesului
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Atx2005 a scris:Puteai sa-l dai in judecata ...

Da asa e era ultima solutie, dar nu stiu de ce am oroare de tribunale, sali de judecata, etc. De fapt am intrat o singura data intr-o sala de tribunal ( ca martor) si mi-a displacut total atmosfera de acolo.Sper sa nu mai ajung altadata.In plus tipului ii expira oricum asigurare si nu stiu cum facea alta pe numele meu fara mine. Mai neplacut e faptul ca politia nu se implica deloc in toata povestea asta, si nu stiu daca vina e a lor in totalitate pentru ca nu au cadrul legal sa actioneze in astfel de situatii.Ei nu pot decat sa someze persoana sa incheie actele ( radierea si apoi inmatricularea) masinii. Calea judecatoreasca e lunga si consuma resurse nu numai financiare... dar e si cea mai eficienta in astfel de situatii.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am aflat o poveste la subiect care chiar ar trebui sa dea de gandit in legatura cu actele. O masina ajunsese la al 4-lea proprietar , dar in acte figura doar unul (primul evident). Nici unul din proprietarii anteriori nu incheiasera contract de V-C in forma oficiala. Primul proprietar din momentul vanzarii masinii nu si-a mai platit impozitul la fisc. Ce-l de-al 4-lea proprietar a vrut sa inmatriculeze masina pe numele sau si l-a cautat pe primul proprietar .Cum pentru inmatriculare avea nevoie (pentru radiere) de stampila de la fisc . Surpriza.. in 7-8 ani se adunasera (impozit+penalizari) peste 10 mil.lei care trebuiau platiti. Cine sa-i plateasca? Primul zice ca nu-i plateste ca el a vandut masina si deci nu s-a folosit de ea in timpul asta, iar al patrulea zice ca nu-i obligatia lui sa plateasca impozitul restant ( corect zic eu).
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
normal e ca fiecare proprietar sa plateasca partea lui de impozit, dar cum cei 2 de la jumate sigur nu vor mai plati nimic, normal e ca impozitul sa fie impartit in 2, daca nu, primul proprietar va fi nevoit sa plateasca tot impozitul fiind obligat de stat..
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Se intalnesc toti 4 la tribunal. Toti au contracte de V-C in forma scrisa ( de mana) cu martori.Procesul e in derulare si sunt curios cine va plati suma restanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR