Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi schimb difuzoarele din masina pentru ca atunci cand am scos fata de la usa am constatat ca boxele erau terminate.Cand am incercat sa le sterg putin de praf membrana a venit cu totul. Laughing

Din cate am inteles pe fata difuzoarele sunt de 16.5 cm.Dar cand m-am uitat prin magazine am vazut ca majoritatea sunt de 17 cm.Se potrivesc si acestea?

Ca firme optiunile ar fi(nu mai tin minte exact modelul) : Pioneer(17 cm - info),Sony(17 cm),Blaupunkt(16.5 cm),Panasonic(17 cm) si SAL(16.5 dar acestea sunt destul de ieftine si nu imi inspira multa incredere).

Preturile sunt intre 90-120 lei(SAL sunt vreo 60-70 lei Rolling Eyes ) deci nu sunt foarte performante dar cred ca imi sunt suficiente.Care firma ar fi mai indicata?

Pe spate nu am reusit sa le masor foarte bine deci nu stiu ce dimensiuni au.Sunt destul de mari (peste 13 cm).Daca stie cineva ?
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
blaupunkt iti sugerez...sunt ft.bune...numai blaupunkt folosesc la boxe..am 6+wooferul ampliful tweeterele tot de la ei(parere personala)
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da, si mie imi place firma Blaupunkt.Si de alea am si luat.Blaupunkt GTx 662 Mk II.Le-am luat de la Domo si au fost numai 85 lei cu o reducere.Aveau acolo un stand unde se puteau testa diferite difuzoare si astea mi-au placut cel mai mult.Mai erau ceva JVC,Pioneer si Sony da astea mi s-au parut ca suna cel mai bine.
Sper ca o sa urmeze si un CD-player dar deh...sunt student si merge mai greu cu banii. Embarassed
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pe fata iti intra originale de astra g sau vectra c.toate au 16,5 si prindere in 3 gauri.
eu am pus pe fata de astra g(am vectra a).mai ramane cam 1 cm pana la macaraua de la geam.se aud super(nu merg la concursuri).gasesti pe forum la vanzari,la 60 ron.
Skip ads

  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:pe fata iti intra originale de astra g sau vectra c.toate au 16,5 si prindere in 3 gauri.
eu am pus pe fata de astra g(am vectra a).mai ramane cam 1 cm pana la macaraua de la geam.se aud super(nu merg la concursuri).gasesti pe forum la vanzari,la 60 ron.


Am luat deja pe fata Blaupunkt de 16.5 cm.Adancimea de instalare zice ca este de 5,6 cm.Acuma ma intereseaza alea de pe spate.Nu stii nimic de ele?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
alea de pe spate au acelasi diametru cu cele de pe fata.intrebarea mea este:Tu ai mai folosit inaltatoarele de la vechile boxe sau le-ai montat pur si simplu pe cele noi?S-au potrivit la gauri?
fata de usa intra bine la loc?
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu se potrivesc boxele fara inaltatoare(cel putin cele de 16.5 pe care le-am cumparat eu).Nu intra in gaura aia si nu poti sa le fixezi pe gaurile pentru suruburi.
Cu inaltatoarele a fost un pic de lucru.Nu am stiut ca boxele originale sunt lipite de intaltatoare asa ca nu am cumparat altele.Cand am observat asta era prea tarziu si nu puteau sa mai imi aduca decat peste 1 saptamana la magazinul la care am gasit(18 lei).Asa ca m-am pus si am decupat boxele vechi din inaltatoare si le-am lipit pe astea noi.
Mai complicat a fost cu montatul fetei pentru ca diametrul boxelor era mai mare deca a celor originale,adica aveau si inelul ala metalic cu gauri pentru suruburi,astfel ca nu se capsa la fix fata.Am resolvat problema decupand din cartonul acela de pe spatele fetei cu un cutter.Dupa acea s-a potrivit perfect si boxele merg fara probleme.
Un dezavantaj ar fi ca acum nu mi se inchid complet geamurile,desi nu ma deranjeaza asa mult.Ramane cam 3-4 cm din geam.Sa ai grija sa iti iei boxe cu profil ingust.


Ultima modificare facuta de easy la Lun 15 Sep, 2008 8:15 pm
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumit de ele?Eu unul sunt foarte multumit de boxele originale dar ca tot omu' vreau mai mult.Se aude clar, se aude tare?
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit.Se aude mai bine decat ma asteptam si mult mai bine decat cu cele originale care la mine erau terminate.Dar nu sunt in masura sa iti zic de performantele lor pentru ca eu inca am casetofonul din fabrica si nu are putere sau claritate de exceptie.Acum depinde cum stau cu finantele,poate fac un upgrade.Iti spun atunci. Wink
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal'tare
la masinuta mea (astra f hatchback 5 usi) stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele? (diametru , adancime de instalare...)
pe fata sunt in usi iar pe spate sunt in plasticele acelea de la portbagaj
ce sistem de prindere au? (suruburi , lipite...)
si ce marca imi recomandati?
am un sony cdx gt 410u 4x50w
multumesc
  • tecarmihai

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dej
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, o intrebare am si eu deocamdata... unde gasesc si eu niste inele dintralea inaltatoare? am citit pe forum am vazut k pe fata sunt de 165 gaurile si miam luat difuri de 165.... cine so gandit la grosime?sunt destul de groase... Hertz e firma pe care am aleso.. sper sami raspunda careva Razz
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sper sa nu se considere reclama:
http://www.be-loud.ro/produ...a-Zafira_M428758/
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR