Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mariann

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tututor,

Am si eu o mica-mare problema, ba chiar as accentua MARE Smile . Am fost in Germania acum doua saptamani si am cumparat un Astra G 1999. Toate bune si frumoase pana cand, ajuns acasa, am observat ca lipseste placuta de identificare de pe traversa din fata, in Germania cand am cumparat-o nu m-am uitat decat la cea de pe caroserie. Sunt cam disperat pentru ca nu stiu ce e de facut, ce pot face ca sa rezolv problema? Trebuie sa o inscriu, peste doi ani as vrea sa o schimb , etc. Daca aveti idee va rog ajutati-ma, exista vreo metoda (legala)prin care de poate pune alta placuta? Oare la RAR se rezolva sau la Opel? Astept cu interes raspunsurile voastre.
Skip ads

  • is91gab

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mariann a scris:Salutare tututor,

Am si eu o mica-mare problema, ba chiar as accentua MARE Smile . Am fost in Germania acum doua saptamani si am cumparat un Astra G 1999. Toate bune si frumoase pana cand, ajuns acasa, am observat ca lipseste placuta de identificare de pe traversa din fata, in Germania cand am cumparat-o nu m-am uitat decat la cea de pe caroserie. Sunt cam disperat pentru ca nu stiu ce e de facut, ce pot face ca sa rezolv problema? Trebuie sa o inscriu, peste doi ani as vrea sa o schimb , etc. Daca aveti idee va rog ajutati-ma, exista vreo metoda (legala)prin care de poate pune alta placuta? Oare la RAR se rezolva sau la Opel? Astept cu interes raspunsurile voastre.



barosane mare prostie.treaba ta creca in germania are rezolvare.e posibil ca masin asa fie furata omule ca altfel eu nu imi explic sau sa fie alt motor pe masina.la rar cand te duci te verifica de te omoara.poti sa incerci si la opel da nush daca rezolvi ceva
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ciudat, chiar nu m-am gandit niciodata la asa ceva. Imi pare extrem de rau pentru tine daca s-a intamplat nenorocire, dar sunt inca optimist si iti doresc sa rezolvi problema.

Poate posta cineva unde anume sunt amplasate placutele de identificare la opel-uri?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pe naiba. a fost lovita si s-a schimbat traversa fata care vine cu tot cu ochelari de far. Aia e complet neagra cand o cumperi de noua, nu ai nici o serie pe ea. Presupun ca poti comanda la Opel pe baza seriei de caroserie din masina. Si apropo, pe acea placuta nu scrie seria de la motor, decat seria caroserie, datele de model care sunt si in talon (greutate proprie etc) si codul de culoare al vopselei masinii. ATAT. nu mai speriati omul degeaba.


serie caroserie: langa scaun pasager jos incastrata in sasiu si pe traversa fata, care evident la orice accident minor o schimbi.
la astea mai noi (astra H de exemplu) ai optiune sa se vada si in dreapta jos a parbrizului (cum te uiti din fata masinii)
Skip ads

  • mariann

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. masina nu e furata, am toate actele + contractul de vanzare-cumparare de la dealer, cu serie sasiu , semnatura, etc, nu risca dealerii in Germania sa faca lucruri d-astea, in ro poate. Problema e ca....nu e o masina "normala" Smile , adica daca vreau sa o vand in viitor, sau daca ma opreste politia si dau de unu mai "smecher" are motiv sa se ia de mine, verificari suplimentare , etc. O masina de orice fel ar fi ea se indentifica dupa :

1. serie sasiu-in partea dreapta a scaunului pasagerului si pe traversa de la motor
2. seria motorului

ei, mie imi lipseste cea de pe traversa

ToX asa zic si eu ca a avut un accident si nu si-a mai batut capul cu ea. Unde la Opel sa sun ca nu gasesc nici o reperezentanta, ca doar nu ma duc la service. Vreau tare mult sa rezolv ceva cu treaba asta, sa fie si masinutza mea, repet, "normala" Smile
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
is91gab- 1-este ultima oara cand te avertizez sa nu mai citezi mesajul anterior, dupa asta iti iei ban.
2- foloseste un limbaj adegvat, fara "barosane", "vere", "frate" si alte apelative de acest gen.
3- daca nu stii ceva sigur nu te apuca sa scrii aiurea si sa sperii lumea (motorul este piesa de schimb si poate fi schimbat, deci nu este trecut in certificat) sa ii spui ca masina e furata.
Considera asta ca ultim avertisment.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
scuzati ca "poluez" topicul colegului.. dar nu vreau sa deschid altul poate imi da si mie cineva un sfat.. la mine seria motorului este citez `fara numar`. ce pot sa fac pentru ca atunci cand va veni vremea sa o inmatriculez (am numere de bulgaria), la inceputul anului viitor sa nu am probleme la rar.am auzit ca ar trebui sa fac o declaratie pe propie raspundere si sa merg cu ea la notar? multumesc
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si la mine lipseste si am inmatriculat-o ... spor!
Skip ads

  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Seria mtorului este poansonata (inscriptionata) undeva pe motor. Se poate inmatricula o masina in Romania chiar daca RAR-ul a mentionat la identificarea masinii "fara serie motor". Motorul este considerat ceva de genul celor spuse de Popescu Iulian, o componenta ce se poate schimba la o masina.
VIN-ul masinii se gaseste poansonat si/sau inscriptionat in mai multe locuri pe masina. Este un fel de cod, unic pt fiecare masina (asemenea CNP-ului la cetatenii romani) si care trebuie sa se gaseasca obligatoriu pe masina pt a putea fi inmatriculata. Acesta este si cel care este folosit la identificarea masinilor furate.

vezi si:
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
raku21 - cu spaga sau pur si simplu? nu sunt adeptul "premierii" oamenilor pentru a face un lucru pentru care oricum platesc odata.

fialdo - am facut un vin checker si din ce stiu eu vin,ul este seria caroseriei ? corectati-ma daca gresesc. si scria ca este facuta in germania bla bla.pe mine ma interesa daca am probleme la rar din cauza lipsei seriei motorului.merci mult!
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Placuta aia nu are nici o importanta.
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fara spaga ... nu are importanta aia ... mai este una si la portiera din stg
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumsc frumos de lamuriri.salutari
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
VIN-ul poate fi gasit in documentele romanesti ale unui autoturism (cartea de identitate si certificat de inmatriculare) la "numarul de identificare", iar pe vehicul il gasim in mai multe locuri pe caroserie. MASINA TREBUIE SA AIBA VIN.
Seria motorului este posibil, ca din diferite motive, sa nu poata fi identificata (rugina etc), iar atunci aceasta nu se va mai regasi in documentele emise de RAR pt inmatricularea masinii. Sunt suficiente cazuri in acest sens.
In cartea de identitate a masinii va fi trecut doar tipul motorului, seria acestuia ramanand necompletata.
In certificatul de inmatriculare se consemneaza doar tipul motorului (nefiind necesara si seria acestuia).
VIN-ul este obligatoriu pt toate documentele (inclusiv cand iti vei face si polita de asigurare pt masina).....
  • mariann

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut,


am rezolvat-o, am fost la rar si nu am avut nici cea mai mica problema, se pare ca masina are un sticker pe stalp care are acelasi rol, mama si cate probleme imi faceam, pacat de 285 de lei cat iti iau magarii astia de la rar pt nimic, pana si copia xerox o iau din banii tai, masina a trecut itp la rar si acum il am pana in sept 2010 Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR