Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • neamtone

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa fac , cum e un motor 1.6 16v (Astra G) din anul 2000/2001.
Vine din germania o masina zilele acestea si intreb daca se merita achitionat o masina in jur de 100.000 - 150.000 km ? Cum se comporta,cati km mai rezista, si dc se merita sa mai astept pt un 2.0 dti tot acelasi an( > 150.000 km).
Multzam.
Skip ads

  • cazacu_cristy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic despre astra g 1,6 16 v.Problemele altor posesori,inclusiv problema mea la acest model este consumul de ulei.....au prostul obicei sa se duce semeringurile de la supape(citez mecanicul)..si rezultatul e consumul exagerat de la un moment dat de ulei...in rest n-am avut probeleme deosebite......telescoape,bucse,pivoti.....ce necesita o masina in romania...sper ca tu sa nu ai probleme...iar despre modelul 2.0 diesel....nu ma pronunt..nu stiu multe..asa ca las cunoscatorii...numai bine
  • greed

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sal,

Am un prieten cu Astra G de 1.6 (101 cp)
El e foarte multumit ea, singurele probleme pe care le-a avut cu ea fiind la sonda lambda (parca asa ii spune) si cu valva EGR. in rest e foarte multumit de ea, consumul e acceptabil (mers batranesc 6,5-7%, mers sportiv - 9-10%). masina e din 2002 si are aproape 200.000 km (a luat-o pe la 170.000, adusa de afara)

Eu sunt posesor de astra G 2.2 DTI (125 cp)
De asemenea, sunt foarte multumit de ea. E foarte sprintena, consum mic (4,5-6%). Masina are 170.000, e din 2003, iar singura problema avuta cu ea a fost un furtun de presiune fisurat (Care a costat 800.00).
Diferenta intre cele doua masina o reprezinta condusul. dieselul e mai pretentios.
Ambele masini au cam aeleasi preturi la intretinere.
Personal, recomand dieselul, dar depinde si stare technica a fiecarei masini.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu unde reusesti tu sa scoti asemenea consum... 4,5-6%... cu 2.2 DTI... in bucuresti.
Skip ads

  • neamtone

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am tot vazut pe forum,cam toate pe bezina acest motor au probleme cu sonda lambda , valva EGR , in general partea electronica. Cam ce costuri au aceste remedieri stiti cumva?
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si eu am 1,6 16v si in afara de EGR nu am avut alte probleme dar se curata f. usor si nu e o problema ,masina are 155000 km din care 35000la mine
  • greed

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
xcuseme a scris:nu stiu unde reusesti tu sa scoti asemenea consum... 4,5-6%... cu 2.2 DTI... in bucuresti.


Smile toata lumea zice acelasi lucru.
consumul asta e unul mixt (35% afara, 65% in oras). fac zilnic drumul taberei - unirea.

Si eu ma mir, dar nu vreau sa creasca :d
  • alex12

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
greed a scris:
xcuseme a scris:nu stiu unde reusesti tu sa scoti asemenea consum... 4,5-6%... cu 2.2 DTI... in bucuresti.


Smile toata lumea zice acelasi lucru.
consumul asta e unul mixt (35% afara, 65% in oras). fac zilnic drumul taberei - unirea.

Si eu ma mir, dar nu vreau sa creasca :d

Nici eu nu te cred. Eu am 1.7 DTI dar in oras ... cu toate econimiile tot consuma 6 (sa nu zic mai mult). Ma rog...fiecare cu masina lui...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR