Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,dupa cum se intelege si din titlu turbina fluiera prea tare.Pana in 2000 rpm nu se aude dar dupa 2000 rpm fluiera de intorc toti capul...mentionez ca turbina este noua,masina trage bine,cand o turez furtunul de la intercooler "se face beton".dar ma sperie fuieratul ...astept parerile voastre daca are rost sau nu sa ma ingrijorez.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca ai motiv sa te ingrijorezi, turbina fiind noua, palele sunt curate, cred ca e absolut normal sa fluiere ...
am acelasi motor ca al tau, cat te-a costat turbina si de unde ai luat-o? merci.
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut la inceput nu m-am ingrijorat deoarece cam la 2 saptamani de la montarea turbinei fluieratul puternic s-a oprit dar astazi a inceput sa se auda iar...de ce s-a oprit si acum a inceput iar sa fluiere...e posibil sa fie altceva?Iar referitor la pret am dat 36 mil in total(turbina,conductele de la turbina tur/retur,chit turbo,filtru ulei+schimb ulei+manopera+TVA)
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Probabil e dusa(lipsa) garnitura de pe galeria de evacuare..Anyway orice turbo-diesel fluiera dupa fete..don't panic!
Skip ads

  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am sa verific daca este dusa garnitura dar nu cred pentru ca este noua.Am sa fac in curand un filmulet si sa imi spuneti daca vi se pare normal sunetul,adica daca nu exagereaza cu fluieratul.
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va salut!Nu stiu ce s-a intamplat dar sunetul acela puternic (mai mult tziuit decat fluierat) s-a oprit iar.De ce s-a oprit si cat o sa o tine asa nu stiu...Sper sa nu mai am probleme!Va multumesc celor care ati incercat sa ma ajutati si sper sa nu mai fie nevoie sa postez pe acest subiect.
  • stezar_alex

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2011

  • Mesaj Privat
gevolleyball a scris:Probabil e dusa(lipsa) garnitura de pe galeria de evacuare..Anyway orice turbo-diesel fluiera dupa fete..don't panic!



salut,am si eu aceeasi problema cu suieratul turbinei,numai ca suieratul se aude doar cand motorul este cald,de la 60-70 de grade in sus...la rece nu se aude absolut nici un suierat,brusc apare doar cand motorul incepe sa se incalzeasca...in rest nici o schimbare in functionarea masinii,trage bine ,nu scoate fum..etc...suieratul de care vorbeam a aparut in urma cu 2 ani si de atunci nu s a agravat da nici nu s a oprit...se aude atat la accelerare cat si la decelerare...sa fie totusi oare de la turbina? ms...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR